Data publikacji:

Jak wybrać dobrą baterię wannową z prysznicem?

Społeczeństwo można podzielić na dwie grupy: miłośników wanny oraz wielbicieli pryszniców. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa składa się z wielu osób, ale wśród nich znajdują się tacy, którzy lubią spędzać czas podczas kąpieli w wannie, ale jednocześnie cenią sobie funkcjonalność prysznica. Podpowiadam, jak wybrać dobrą baterię wannową z prysznicem.
dobra bateria wannowa z prysznicem
Dla takich osób stworzone zostały specjalne baterie wannowe z prysznicem, które znaleźć można w łazienkach w wielu domach. Baterie wannowe z prysznicem to systemy, które cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność. By wybrać dobrą baterię wannową ze słuchawką, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bateria wannowa z prysznicem – rodzaje

Producenci systemów takich jak baterie wannowe mają w swojej ofercie niezliczoną ilość różnych modeli. Baterie wannowe z prysznicem mogą się od siebie różnić, dlatego podstawowa klasyfikacja dzieli je na:

Bateria wannowa ścienna z prysznicem

To popularny produkt, który montowany jest w ścianie. Jest wygodny w użyciu i łatwo utrzymać go w czystości, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Aby wybrać dla siebie odpowiednią baterię wannową ścienną z prysznicem, należy szczególną uwagę zwrócić na długość wylewki, która powinna być dostosowana do budowy i kształtu wanny.
Baterie wannowe tego typu można dodatkowo podzielić na dwa typy: baterię podtynkową oraz natynkową. Bateria wannowa podtynkowa jest niemal całkowicie schowana w ścianie, jedynie widoczne są wystające elementy służące do sterowania. Bateria wannowa natynkowa jest przytwierdzana do wanny, a jej cały mechanizm jest widoczny.
Takie baterie mogą posiadać jeden lub dwa uchwyty. W bateriach z jednym uchwytem najczęściej występuje specjalna dźwignia, a w przypadku dwóch uchwytów są to dwa osobne kurki. W wersji prysznicowej takie baterie wannowe posiadają dodatkowo wygodną słuchawkę prysznicową, która sprawdza się podczas szybkiego prysznicu.

Bateria wannowa stojąca

Taka bateria w większości przypadków przytwierdzana jest do obrzeży wanny. Takie rozwiązanie również jest bardzo popularne, ponieważ umożliwia dowolną zmianę położenia baterii oraz jest łatwe w montażu.

Bateria wannowa wolnostojąca

Takie baterie montowane są bezpośrednio do podłogi, a nie do wanny. To wyjątkowo eleganckie rozwiązanie, które swoją ceną znacznie przewyższa inne, ścienne baterie.

Dobra bateria wannowa z prysznicem – na co zwrócić uwagę?

Wybierając dobrą baterię wannową z prysznicem do swojej łazienki, warto postawić na najlepszy możliwy model, dlatego podczas wyboru baterii, należy zwrócić uwagę na takie aspekty:
  • Materiał, z którego wykonano baterię – w tym przypadku najlepiej sprawdza się mosiądz, który nie tylko wykazuje dużą trwałość i odporność na uszkodzenia, ale także na jego powierzchni nie rozwijają się grzyby i inne bakterie. Takie cechy znacznie ułatwiają codzienne korzystanie oraz utrzymanie w czystości.
  • Odpowiednio długi wąż prysznicowy – aby komfortowo korzystać ze słuchawki prysznicowej, należy wybrać taką baterię, która będzie wyposażona w długi wąż prysznicowy. Zbyt krótki przewód sprawia, że korzystanie z funkcji prysznica jest utrudnione.
  • Głowica – najlepszym wyborem jest zdecydowanie głowica ceramiczna, która zapobiega przeciekaniu.
  • Wydajność przepływu wody – ten parametr określany jest w litrach na minutę. Najlepszy wynik mają baterię klasy A, które osiągają przepływ wynoszący około 15 litrów na minutę.
  • Funkcje dodatkowe – baterie wannowe z prysznicem często posiadają dodatkowe wyposażenie, takie jak termostat, automatyczny korek lub ochronę przed osadzającym się kamieniem.
Zdjęcie: Unsplash
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!