Data publikacji:

Dobra i tania piła łańcuchowa elektryczna: jaką wybrać?

Piła łańcuchowa to nieodłączny towarzysz osób zajmujących się bardziej poważnymi pracami ogrodowymi, ścinką drzew, a także obróbką drewna, w tym przygotowaniem opału lub desek i elementów konstrukcyjnych altany czy tarasu. Znajduje ona również zastosowanie w ratownictwie. Wbrew pozorom urządzenia to nie jest skomplikowane w obsłudze, a dzięki wielu zabezpieczeniom nie stanowi dużego zagrożenia dla użytkownika oraz osób postronnych, kiedy zachowuje się zgodnie z zasadami BHP. W artykule staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaka piła łańcuchowa elektryczna będzie odpowiednia do naszych potrzeb i budżetu.
Dobra i tania piła łańcuchowa elektryczna

Dlaczego warto kupić piłę łańcuchową elektryczną?

Pierwsze przenośne piły łańcuchowe do drewna pojawiły się na początku XX wieku, ale rozpowszechniły się w sprzedaży dopiero w okresie międzywojennym. Ze względu na wydajność oraz szybkość błyskawicznie wyparły ręczne piły w wielu sektorach przemysłu, gdzie wykorzystuje się je również do obórki lodu, metali, tworzyw sztucznych, a nawet betonu. Urządzenia tradycyjnie napędzane są za pomocą silników spalinowych lub elektrycznych. Jak wskazuje na to nazwa, elementem tnącym w opisywanej pilarce jest specjalny elastyczny łańcuch tnący poruszający się z dużą prędkością po specjalnej metalowej prowadnicy.
Zaznaczmy, że elektryczne piły łańcuchowe wciąż są stosunkowo rzadziej wybierane. Większość osób preferuje bowiem modele spalinowe. Są one cenione przede wszystkim ze względu na wolność, jaką dają właścicielowi, nie są bowiem uzależnione od znajdującego się w pobliżu źródła energii elektrycznej. Z tego też powodu są oczywistym wyborem dla osób pracujących z dala od cywilizacji oraz w trudnych warunkach.
W przydomowych ogrodach oraz warsztatach piły elektryczne mają jednak przewagę, bowiem dostęp do gniazdka sieciowego nie jest specjalnie trudny i w razie potrzeby możemy skorzystać z przedłużaczy. Pewnym rozwiązaniem problemu z dostępem do elektryczności jest też wybór pił akumulatorowych. Ich wadą jest jednak mniejsza moc oraz zwiększony ciężar urządzenia w stosunku do modeli kablowych. Ponadto baterię, która pozwala na pracę przez 30–60 minut, po zużyciu całej zmagazynowanej energii trzeba ładować przez wiele godzin.
Do niewątpliwych zalet pilarek elektrycznych należy zaliczyć to, że ich silnik nie generuje spalin podczas pracy, nie wymaga też regularnej konserwacji i czyszczenia, znacznie rzadziej ulegając przy tym niespodziewanym awariom i usterkom, które są zmorą spalinówek.

Wybieramy dobrą elektryczną piłę łańcuchową – na co zwracać uwagę?

Moc piły elektrycznej

Moc pilarki zasilanej energią elektryczną jest przedstawiana przez producentów pod postacią watów lub kilowatów. Do najbardziej podstawowych zadań wystarcza w zupełności piła o mocy do 1200 W. Do zaawansowanych prac wykorzystujemy najmocniejszy sprzęt z silnikami powyżej 2000 W, które poradzą sobie nawet bardzo twardym drewnem.

Długość prowadnicy

Długość prowadnicy piły dobieramy do rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku zastosowań typowo domowych, a więc do przycinania żywopłotów lub gałęzi, w zupełności wystarcza prowadnica 30–40 centymetrów, która umożliwi też swobodniejsze manewrowanie urządzeniem. Do bardziej delikatnych i precyzyjnych prac wykorzystuje się sprzęt z prowadnicami w przedziale od około 15 do 20 centymetrów.

Prędkość łańcucha

Parametrem tym opisywana jest stosunkowa odległość, jaką łańcuch pokonuje w sekundę. Im jest większa, tym płynniej i dokładniej dokonujemy cięć w materiale. Pamiętajmy przy tym, że jest ona podawana prawie zawsze bez uwzględnienia obciążenia piły.

Hałas

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas dłużej pracy z piłą łańcuchową, powinniśmy zaopatrzyć się w stopery lub słuchawki ochronne, które zablokują część odgłosów silnika. Hałas pracy urządzenia może jednak przeszkadzać także osobom znajdującym się w pobliżu, warto więc poszukać jak najcichszych urządzeń. Pilarki elektryczne są z reguły cichsze od spalinowych, a generowany przez nie hałas nie przekracza poziomu 100 decybeli.

Waga

Dobra łańcuchowa piła elektryczna nie powinna być zbyt ciężka. Optymalnie powinna zamykać się w granicach 3–6 kilogramów.

Ergonomia i komfort

Na cechy te wpływa zastosowanie systemów antywstrząsowych, poprawne wyważenie urządzenie, a także wyprofilowana i wygodna rączka oraz zastosowanie w obudowie wysokiej jakości tworzyw.

Funkcje

W tej kategorii zwracamy uwagę na zapewnione przez producenta opcje regulacji obrotów, obecność beznarzędziowego systemu napinania łańcucha, a także zastosowane patenty bezpieczeństwa, zapobiegające np. odbijaniu się ostrza pilarki (bardzo częsta przyczyna urazów podczas pracy).

Cena

Dobra i tania piła elektryczna to wydatek rzędu kilkuset złotych. Za najtańsze modele renomowanych producentów zapłacimy około 300–400 złotych. Wystarczą w zupełności do podstawowych czynności w ogrodzie lub przygotowania drewna do kominka. Większe urządzenia do zadań specjalnych kosztować będą nawet 500–700 złotych lub więcej. W tym segmencie znajdziemy też większość pilarek akumulatorowych.
Zdjęcie: Envato Elements