Data publikacji:

Dobra wkrętarka akumulatorowa: jaką wybrać?

Wkrętarki to jedne z najczęściej używanych narzędzi elektrycznych. Ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie powinny znaleźć się w każdym domu. Urządzenia tego typu służą do wkręcania i wwiercania wszelkiego rodzaju śrub lub wkrętów. Nawet najtańszy sprzęt sprawdzi się podczas pracy z najpopularniejszymi materiałami, takimi jak drewno, plastik, cegła, płyty gipsowe lun beton. Przeciętny majsterkowicz sięga zazwyczaj po stosunkowo lekkie i przenośne modele zasilane za pomocą baterii. Radzimy zatem, jaka dobra wkrętarka akumulatorowa będzie najlepsza.
Dobra wkrętarka akumulatorowa: jaką wybrać?
Wkrętarki to standardowe i niezwykle uniwersalne elektronarzędzia, przy których pomocy skręcimy szybko meble, przygotujemy stelaż do ścianki działowej, dokonamy wielu drobnych napraw oraz szybko rozkręcimy obudowy rożnego typu urządzeń. Sercem tych urządzeń jest silnik elektryczny, który wprawia w obroty wymienne wkręty lub wiertła. Jaka wkrętarka jest dobrym zakupem? Sprzęt możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie, w zależności od sposobu ich zasilania – wkrętarki sieciowe oraz wkrętarki akumulatorowe.

Czym charakteryzują się wkrętarki sieciowe?

Wkrętarki sieciowe czerpią energię elektryczną bezpośrednio z sieci. Są to zazwyczaj cięższe model o większej mocy silnika, które przeznaczone są do bardziej profesjonalnych zadań. Z powodu ograniczenia, jakim jest kabel zasilający, zazwyczaj korzysta się z nich stacjonarnie, np. w warsztatach lub garażach. W tej kategorii znajdziemy też wkrętarki pneumatyczne, które napędzane są za pomocą sprężonego powietrza. Konstrukcja taka pozwala im na pracę z twardymi i niezwykle opornymi materiałami. Do pracy potrzebują dodatkowo butli z gazem lub sprężarki. Spotyka się je w warsztatach, na budowach oraz w zakładach przemysłowych.

Czym charakteryzują się wkrętarki akumulatorowe?

Modele akumulatorowe stanowią zdecydowaną większość wkrętarek. Ich zalety są niezaprzeczalne. Posiadają one wbudowany lub wymienny ładowalny akumulator, dający niezwykle dużą wolność użytkownikowi. Nie musi się on przejmować już długością przewodu oraz bliskością gniazdka elektrycznego. Pozwala to na swobodną pracę w dowolnym miejscu, np. na dachu, w ogrodzie lub w piwnicy.
Urządzenia te są zazwyczaj dość lekkie i poręczne, z łatwością możemy więc pracować z nimi w rożnej orientacji, np. przykręcając lampę do sufitu. Wadą sprzętu jest z pewnością jego niższa moc, będąca wyjściową źródła zasilania; nawet droższe produkty nie dorównają więc porządnym modelom sieciowym. Nie zmienia to jednak faktu, że wystarczą one do większość zastosowań domowych oraz prostych prac mechanicznych, np. przy samochodach.

Tania i dobra wkrętarka akumulatorowa – na co zawracać uwagę przy zakupie?

Jeżeli szukamy dobrej i przystępnej cenowo wkrętarki akumulatorowej, musimy zwrócić uwagę na jej kilka podstawowych parametrów.

Cena

Solidne urządzenia, które wystarczą do większość podstawowych zadań, dostaniemy już za kwotę poniżej 400–350 złotych. Najtańsze modele pozbawione dodatkowe wyposażenia (walizka, zestaw wkrętów itd.) to wydatek około 100–150 złotych. Droższe wkrętarki do około 700 złotych odznaczają się wyższą mocą, posiadają lepszy osprzęt, w tym czasami drugi akumulator. Sprzęt ten skierowany jest w stronę zapalonych majsterkowiczów oraz profesjonalistów.

Akumulator i czas pracy

Jakość akumulatora wpływa w dużym stopniu na ergonomię użytkowania sprzętu. Idealnie powinniśmy wybierać model o jak największej pojemności baterii. Warto aczkolwiek zwrócić uwagę na to, że maksymalny czas pracy urządzenia podawany przez producenta to wartość przybliżona i zależy ona też od stopnia twardości i trudności materiału, z jakim pracujemy. Energia wkrętarki szybciej wyczerpie się, gdy umieszczamy wkręty w bardzo twardym drewnie niż chociażby w gipsie czy betonie.
Jeżeli często korzystamy z urządzenia, warto też zwrócić uwagę na czas ładowania baterii. W zależności od modelu może się on bowiem dość mocno różnić. Gdy wkrętarka musi być gotowa w każdym momencie, warto dopłacić do modelu z opcją szybkiego ładowania lub z zapasowym akumulatorem. Co ciekawe, wielu czołowych producentów stosuje w obrębie rodziny swoich elektronarzędzi baterie wykonane w tym samym standardzie, dzięki temu możemy je swobodnie wymieniać pomiędzy różnymi sprzętami.

Moc i napięcie

Im większa moc silnika, która tradycyjnie podawana jest w watach, tym z trudniejszymi materiami poradzi sobie sprzęt. Parametr wskazuje też, jak długo będziemy mogli pracować. Sprawa wygląda również podobnie w przypadku napięcia, w jakim pracuje sprzęt, które wyrażone jest w woltach. Wkrętarki o mocy do około 4 V to niewielki sprzęt modelarki i hobbystyczny, przeznaczony do drewna oraz plastiku. Wkrętarki do 6 V poradzą sobie z metalami oraz twardymi gatunkami drewna. Urządzenia powyżej 6 V pozwalają na mocowanie wkrętów w cegłach oraz betonie. Obecnie nawet tanie wkrętarki akumulatorowe wykonują swoje obowiązki przy napięciu 12–18 V.

Budowa i ergonomia

Wkrętarka powinna być solidna i zbudowana z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Musi też dobrze leżeć w dłoniach i się z nich nie wyślizgiwać, w czym pomoże wyprofilowana rączka oraz zastosowanie specjalnych materiałów zwiększających przyczepność. Na ergonomię wpływa też ciężar sprzętu. Jeżeli mamy zamiar korzystać z niego w trudnych warunkach lub przez długi czas, warto poszukać jak najlżejszych modeli. O wygodne przenoszenie i przechowywanie sprzętu zadba walizka dołączona do wielu modeli. Jeżeli często się przemieszczamy z wkrętarką, warto trochę dopłacić do tego rodzaju dodatku.
Zdjęcie: Envato Elements