Data publikacji:

Jak wybrać dobry mikrofon? Rodzaje mikrofonów

Dobry mikrofon to niezbędny element zestawu komputerowego. Każdy z nas z pewnością będzie niejeden raz korzystał z tego urządzenia niezależnie od tego, czym się zajmujemy. Czy oznacza to, że aby mieć dobry mikrofon do nagrywania musimy wydać na niego sporą kwotę? W żadnym wypadku! Najlepszy mikrofon to taki, który po prostu jest dopasowany do naszych potrzeb. Dlatego przed zakupem wystarczy przemyśleć, do czego chcemy go używać. Nasz poradnik ułatwi wam ten wybór.

mikrofon

Rodzaje mikrofonów

By znaleźć dla siebie dobry mikrofon, warto na początek zapoznać się z cechami charakterystycznymi różnych typów mikrofonów, zasadą działania i ich zasadniczym przeznaczeniem. Pozwoli nam to szybko określić ich mocne i słabsze cechy, a równocześnie zawęzi obszar poszukiwań.

Dzieląc rejestratory dźwięku ze względu na ich możliwości „zbierania” fali akustycznej zależnie od jej źródła, możemy wyróżnić poniższe kategorie.

Mikrofony jednokierunkowe

Jak możemy się domyślić, są to mikrofony nagrywające dźwięk dochodzący do nich z jednego, określonego kierunku. Najpopularniejsze mikrofony do nagrywania wokalu to właśnie mikrofony jednokierunkowe.

Do tej grupy zaliczają się mikrofony kardiodalne, hiperkardiodalne, superkardiodalne i typu shotgun. Mikrofony jednokierunkowe dobrze tłumią dźwięki otoczenia i są wysoce odporne na sprzężenie zwrotne.

Mikrofony dwukierunkowe

Popularne „ósemki” to kolejna grupa mikrofonów, tym razem dwukierunkowych. Rejestrują fale akustyczne dochodzące z tyłu i przodu urządzenia, aczkolwiek ich frontowa czułość dźwięku jest dużo wyższa. Takie modele najczęściej wykorzystują w swojej budowie przetworniki wstęgowe.

Mikrofony wielokierunkowe lub wszechkierunkowe

Te modele nagrywają dźwięki z otoczenia w promieniu 360 stopni, a więc niezależnie od kierunku fali akustycznej.

Innymi cechami indywidualnych modeli, na które warto zwrócić uwagę, tworząc swój prywatny ranking mikrofonów, z pewnością są redukcja szumów, czułość na dźwięki otoczenia, sposób połączenia (przewodowy, bezprzewodowy, rodzaj złącza), a także rozmiar membrany mikrofonu.

Dobry mikrofon dla gracza

Doskonała komunikacja w grupie, to podstawa sukcesów w grach wieloosobowych. Dlatego też dla graczy, którzy sięgają po gry typu multiplayer, dobry mikrofon jest obowiązkowym zakupem. Po sieci od dawna krążą zabawne nagrania, prezentujące sytuacje, gdy najczęściej rosyjskojęzyczni, gracze z bardzo kiepskim sprzętem, starają się komunikować na wspólnym czacie głosowym - co bardziej przypomina próbę przekrzyczenia startującego MiGa-29 niż przekazywanie informacji.

Najlepszy mikrofon pozwala nam odpowiednio koordynować ataki i ustalać wspólną strategię. Gracze najczęściej decydują się na zakup słuchawek z dobrym mikrofonem. To rozwiązanie ma wiele zalet, jest wygodne, nie wymaga zakupu dwóch oddzielnych urządzeń. Największy komfort w czasie długich godzin gry zapewniają duże słuchawki nauszne.

Gracze, którzy również streamują swoje potyczki, a także tacy, którzy potrzebują mikrofonu do innych celów, mogą zdecydować się na zakup mikrofonu stacjonarnego. Zajmie on jednak odrobinę miejsca na biurku i będzie wiązał się z większym kosztem. Oczywiście zapewni nam też lepszą jakość nagrywanego dźwięku. Nawet tani mikrofon stacjonarny dla gracza często wyposażony jest w system pop filtr, który eliminuje nadmierne wibracje głosu oraz zmiękcza rejestrowany dźwięk.

Dobry, tani mikrofon do pracy zdalnej

Praca zdalna, poza codziennymi obowiązkami biurowymi, to także wiele godzin spędzonych na wideokonferencjach i spotkaniach online ze współpracownikami i klientami. Do takich zadań z pewnością wystarczy nam dobry mikrofon do 100 zł.

Nie najlepszym pomysłem będzie jednak wybór zestawu słuchawkowego - profesjonalny wygląd i odpowiednią jakość dźwięku zapewni nam za to budżetowy, stacjonarny mikrofon jednokierunkowy. W przypadku, gdy nie dysponujemy nawet niewielką wolną przestrzenią na biurku lub gdy po prostu uznamy mikrofon stacjonarny za nieporęczny, możemy zainwestować w pojemnościowy mikrofon krawatowy, który można przypiąć do ubrania.

Zobacz, jaki mikrofon do telefonu wybrać

Dobry mikrofon dla dziennikarza, radiowca

Jeżeli potrzebujemy dobrego mikrofonu do przeprowadzania wywiadów w studiu, naturalnym wyborem będzie mikrofon dwukierunkowy o dużej mocy zbiorczej zarówno z przodu, jak i z tyłu. Pozwoli nam na wygodne ustawienie pomiędzy nami a naszym rozmówcą.

W wywiadach i sondach ulicznych odpowiednim wyborem będzie przenośny model wielokierunkowy - takie rozwiązanie pozwoli na bezproblemową rejestrację głosu rozmówcy, nawet gdy odrobinę spóźnimy się ze skierowaniem urządzenia w jego stronę. Mikrofon kardioidalny sprawdzi się w miejscach o dużym natężeniu dźwięków tła. Warto sięgnąć po bezprzewodowe modele, które dadzą nam dodatkowy komfort dzięki swojej poręczności.

Najlepsze mikrofony dla youtubera

Poważnie traktujący swoją pracę i rozwój kariery youtuberzy (i streamujący na innych platformach) przygotowują w miarę możliwości specjalne miejsce, z którego prowadzą transmisję, w którym umieszczają odpowiedni mikrofon oraz kamerę do streamowania. W tym pomieszczeniu o dobrej akustyce, często dodatkowo wytłumionym i zabezpieczonym przed hałasem z zewnątrz, doskonale sprawdzają się jednokierunkowe mikrofony kardiodalne i hiperkardiodalne zamontowane na poziomym statywie, a także uzbrojone w charakterystyczne „sitko”, czyli ekran mikrofonowy.

Bardzo wiele zależy od tego, w jakich warunkach będziemy nagrywać nasze materiały. Oczywiście ktoś, kto prowadzi transmisje na wolnym powietrzu, w ruchu, w zmiennych warunkach, zdecyduje się na rozwiązanie mobilne - najczęściej będzie to dobry mikrofon wielokierunkowy.

Najlepszy mikrofon dla muzyka

Przy profesjonalnym bądź półprofesjonalnym nagrywaniu muzyki musimy już wziąć pod uwagę wiele dodatkowych, często skomplikowanych czynników i możliwości sprzętu, jaki chcemy kupić. Ciepłe brzmienie, wytrzymałość oferują mikrofony dynamiczne. Sprawdzają się w nagrywaniu głośnych źródeł dźwięku, nie potrzebują także zewnętrznego zasilania.

Bardziej skomplikowaną budowę prezentują mikrofony pojemnościowe. Są bardzo czułe, rejestrują dźwięk w czystej, zrównoważonej barwie. Dlatego też są najczęstszym wyborem, gdy nagrywamy w studiu. W rejestracji koncertów lepiej sprawdzają się mikrofony dynamiczne. Wybór mikrofonu uzależniony jest też od tego, jaki instrument będziemy nagrywać.

Wokal dobrze rejestrowany jest przez mikrofony zarówno pojemnościowe, jak i dynamiczne, o dużych membranach. Gitary elektryczne nagrywamy mikrofonami jednokierunkowymi. Podobnie gitary basowe - aczkolwiek tu musimy sięgnąć po mikrofon z dużą membraną, zdolny rejestrować dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości. Perkusista będzie musiał zainwestować w cały zestaw mikrofonów, z których każdy dedykowany będzie do kolejnych elementów zestawu.

Jednokierunkowe mikrofony pojemnościowe znajdą zastosowanie przy nagrywaniu gitary akustycznej - tu ważna jest czułość rejestratora, ze względu na niskie ciśnienie akustyczne instrumentu. Każdy instrument posiada własną charakterystykę dźwięku, którą musimy poznać, zanim zdecydujemy się na odpowiedni dla naszych celów rodzaj mikrofonu.

Dobry mikrofon to dla każdego z nas coś innego

Niezależnie od naszych zainteresowań, mikrofon dobrej jakości bardzo ułatwia pracę i rozrywkę. Pamiętajmy jednak o najważniejszym - wybierzmy sprzęt w takiej jakości i cenie, aby po prostu dobrze spełniał nasze potrzeby. Stąd tak duży wybór mikrofonów na rynku.

Autor: B. S. Stoczkowski