Data modyfikacji:

Domek narzędziowy z płyty OSB: jak zbudować?

Posiadacze działek lub ogrodów często posiadają bardzo pokaźną kolekcję narzędzi, środków ochrony roślin, mebli ogrodowych oraz innych akcesoriów wypoczynkowych, takich jak grille lub składane brodziki i baseny. Przechowywanie tych przedmiotów w domu jest sporym wyzwaniem logistycznym, ze względu na ilość potrzebnego miejsca. Popularnym środkiem zaradczym w takich sytuacjach jest budowa specjalnych składzików. Chociaż w sklepach kupimy gotowe konstrukcje, zawsze możemy zaoszczędzić i pokusić się o ich samodzielne złożenie. W artykule radzimy, jak wykonać domek narzędziowy z płyty OSB.
Domek narzędziowy z płyty OSB: jak zbudować?

Domek narzędziowy z płyty OSB – co należy wiedzieć

Samodzielna budowa domku narzędziowego nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem. Plusy tego rozwiązania są liczne. Po pierwsze nie musimy skazywać się na gotowe składziki ogrodowe dostępne w marketach budowlanych. Zazwyczaj dostępne są tylko w kilku rozmiarach i kształtach, które nie zawsze pasują do naszych potrzeb oraz charakterystyki działki. Po drugie, nawet biorąc pod uwagę koszt materiałów, konstrukcja domku będzie stosunkowo dość tania. Dlatego też tak bardzo popularne w tym przypadku są płyty OBS.
Czemu postawić na domek z płyt OBS, a nie np. z drewnianych desek? Płyty OBS są popularnym kompozytowym materiałem wytwarzanym z wielowarstwowo sprasowanych drewnianych wiór. Materiał ten odznacza się dużą wytrzymałością, elastycznością i łatwością obróbki, na którą wpływa między innymi jego niska waga. Bez problemu przytniemy go i uformujemy według indywidualnych wymagań, co skróci czas pracy. Największym atutem płyty OSB jednak oczywiście łatwa dostępność i niska cena zakupu produktu.

Jak budujemy domek narzędziowy z płyty OSB?

Na początek warto przygotować odpowiedni projekt domku narzędziowego. Stawianie tak małego budynku nie wymaga specjalnych pozwoleń budowlanych. Wybieramy odpowiednie miejsce na działce lub w ogrodzie, określamy wysokość oraz szerokość konstrukcji. Weźmy w tym momencie pod uwagę nasze aktualne i potencjalne potrzeby w przyszłości, bowiem dobrze wykonany składzik posłuży długie lata.
Decydujemy też, czy chcemy zainstalować jakieś oświetlenie na zewnątrz lub wewnątrz konstrukcji, pozwalające uniknąć sięgania po latarkę, gdy szukamy wewnątrz potrzebnych przedmiot. Źródło światła wymaga jednak poprowadzenia instalacji elektrycznej od domu lub innego budynku gospodarczego. Pozwoli to nam nawet na zamontowanie gniazd zasilania, które mogą służyć do ładowania narzędzi.
Wiele gotowych składzików ogrodowych posiada okienka. W samodzielnie wykonywanych domkach z płyty OSB nie ma najmniejszych przeszkód, by również je zamontować. Przed określeniem ich rozmiaru warto rozejrzeć się za dostępnymi egzemplarzami w sklepach, ewentualnie możemy pokusić się o wykonanie ich na własną rękę. Podobnie sprawa wyglądać będzie w przypadku drzwi, wybieramy spośród gotowych produktów lub wykonujemy je na miarę z posiadanych materiałów.
Do wykonania domku, poza materiałami budowlanymi, potrzebne są też odpowiednie narzędzia. Wśród nich wymienić możemy piłę do drewna (sprawdź, jaka będzie najlepsza piła ręczna do drewna), wkrętarko-wiertarkę (jeśli nie wiesz, jaką wybrać wkrętarko-wiertarkę, ranking popularnych modeli jest dla ciebie) i młotek. Fundamenty zrobimy z betonowych bloczków lub wylewki (potrzebny będzie sprzęt do mieszania i przenoszenia zaprawy). Nie zapominajmy o odpowiednim pokryciu dachu. Do tego celu wykorzystamy folię izolacyjną z papę, dachówki lub blaszane płyty. Niezbędne będą też środki przeznaczone do wykończenia konstrukcji.
Pracę zaczynamy od oczyszczenia i wyrównania terenu pod inwestycję. Następnie przystępujemy do wykonania fundamentów. Można zrobić je dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przygotowanie betonowej wylewki na całej powierzchni składzika, drugim jest punktowe zakopanie bloczków konstrukcyjnych, do których przymocujemy podłogę i ściany. Betonowa podstawa powinna być zakopana na co najmniej kilkanaście centymetrach głębokości i leżeć na utwardzonym i dobrze ubitym gruncie.
Przechodzimy teraz do budowy szkieletu domku. Słupy nośne mocowane są do betonowego podłoża za pomocą specjalistycznych kotew. Standardem jest użycie belek kantówek o kwadratowym przekroju z bokami o długości 7 centymetrów. Większości składzików wystarczą 4-6 kolumn nośnych, które połączone są u podstawy i szczytu poprzecznymi belkami, do czego używamy metalowych połączeń kątowych oraz wkrętów .
Dach może być spadzisty lub płaski. W tym drugim przypadku na jego powierzchni zbierać będzie się woda lub śnieg. Pamiętajmy, że aby skutecznie się jej pozbywać, pochylenie pokrycia dachowego wynosić może tylko około 3 stopnie. Efekt ten da się osiągnąć zmieniając o kilka centymetrów wysokość słupów z przedniej lub tylnej ściany domku.
Płyty OSB przymocowujemy wkrętami do belek szkieletowych. Proces ten jest bardzo szybki i wymaga tylko odpowiedniego przycięcia materiału. Tak otrzymane ściany możemy wykończyć np. deskami lub panelami, albo zwyczajnie zabezpieczyć impregnatem lub farbą. Wszystko zależy tu od naszej osobistej wizji oraz aranżacji przestrzeni. Zazwyczaj domków narzędziowych z płyty OSB nie eksponujemy w jakiś szczególny sposób, wręcz przeciwnie, nieraz są bowiem zasłaniane żywopłotami lub krzewami.
Zdjęcie: Envato Elements