Data publikacji:

Jak będzie najlepsza piła ręczna do drewna?

Piła ręczna do drewna to narzędzie, które powinno znajdować się w skrzyni każdego domowego majsterkowicza. Jest to bardzo uniwersalne i proste w użyciu narzędzie. Wykonując proste prace remontowe, budowlane czy ogrodowe przy użyciu piły, potrzebna jest jedynie siła mięśni. Jakie są rodzaje pił ręcznych i jaką piłę do drewna wybrać?

piła ręczna

Rodzaje pił do drewna

Podpowiadaliśmy już, jaka piła spalinowa będzie najlepsza. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się narzędziom ręcznym. Piły do drewna można podzielić w zależności od tego, jaki rodzaj drewna wymaga cięcia i jakie cięcie jest odpowiednie:

  • piła ogólnego użytku – najprostsza w użyciu, uniwersalna, jeśli nie jest niezbędna piła do profesjonalnego cięcia – ta piła sprawdzi się idealnie,
  • piła włosowa – zwana również włośnicą. Do jej głównych cech należy bardzo cienki brzeszczot, który jest idealny do wycinania wzorów i precyzyjnych cięć. Jednak trzeba to zrobić delikatnie i z wyczuciem, żeby odnieść zamierzony efekt. Z wyglądu piła jest dość specyficzna, jej brzeszczot jest niezwykle cienki, ostrze przytwierdzone jest na kabłąku do rękojeści,
  • piła otwornica – to piła do niewielkich i nietypowych cięć. Piła ta charakteryzuje się bardzo drobnymi ząbkami i krótkim, zaostrzonym końcem. Dzięki swojej konstrukcji, może wycinać linie różnego kształtu i świetnie poradzi sobie z wyszlifowaniem miejsca cięcia. Wystarczy jedynie kawałek papieru ściernego,
  • piła ramkowa – jest to piła do wyjątkowych zadań. Została wykonana w taki sposób, aby ciąć jak najtwardsze drzewo. Cięcie mimo wszystko jest bardzo sprawne i nie wymaga ogromnego wysiłku. Jest wytrzymała i mocna. Przy wyborze tej piły należy zwrócić uwagę na naprężenie, co znacznie ułatwi pracę,
  • piła płatnica – jest najczęściej wybieraną piłą. Jest piłą, która przyda się w każdym domu, do pocięcia desek, listew, przy konstruowaniu i skręcaniu mebli. Żeby cięcie było jak najbardziej precyzyjne, należy wybierać piłę, która ma dużą ilość ząbków,
  • piła kabłąkowa – posiada charakterystycznie zagęszczone zęby i wąskie ostrze. Jest długa, dlatego jest idealną piłą do cięcia grubego drewna, mokrego lub właśnie niedawno ściętego.

Piła ręczna do drewna – co wpływa na cięcie?

Warto za każdym razem dokładnie dobrać piłę do swoich wymagań. Jeśli do cięcia grubego drewna wykorzysta się piłę otwornicę, prawdopodobnie po kilku pociągnięciach piła ta się zepsuje. Z takim rodzajem drewna doskonale poradzi sobie piła kabłąkowa.

Stojąc przed wyborem idealnego sprzętu, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: gęstość i wielkość ząbków oraz kąt, pod którym są nachylone. Na precyzyjność cięcia wpływa rozmiar i wykonanie brzeszczotu.

Jeśli piła ma służyć podczas długiej pracy, warto zwrócić uwagę także na rękojeść – należy przymierzyć i sprawdzić, czy jest ona odpowiednia i wygodna, najlepiej jeśli jest wyścielona miękkim materiałem, co zniweluje możliwe otarcia i powstawanie odcisków. Jeśli podczas cięcia zaczyna boleć ręka lub ramię, oznacza to, że przyjęta technika cięcia jest zła i należy zmienić sposób trzymania piły.

Tnąc piłą ręczną, powinno się przenosić siłę na cały ciężar ciała. Przy końcu cięcia należy się delikatnie prostować i zmniejszamy opór cięcia, tak aby nie uszkodzić drewna i nie zrobić sobie krzywdy.

Sprawdź, jaka będzie dobra tania piła łańcuchowa elektryczna

Jak wybrać idealną piłę ręczną do drewna?

Kupując piłę ręczną do drewna, najpierw należy sprecyzować, do czego będzie ona potrzebna, jaki rodzaj drewna będzie ciąć, czy będzie ono mokre, szerokie, grube, czy może ma ona wystarczyć do pocięcia kilku desek.

Przedstawione powyżej rodzaje dokładnie precyzują, jaka piła jest przystosowana do jakich oczekiwań i rodzaju drewna. Dzięki pile ręcznej można błyskawicznie zacząć pracę, jest narzędziem, które nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Istotny jest również fakt, że jest ona sprzętem ostrym, dlatego należy uważać i trzymać ją mocno, gdy jest w użyciu.

Zdjęcie: IrynaKhabliuk/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!