Data publikacji:

Drewutnia z palet: jak zrobić? Co to jest? Ile od granicy działki? Poradnik

Drewutnie stawia się zazwyczaj z przyciętych i przygotowanych do tego celu solidnych desek i belek. Zaradne osoby poszukujące oszczędności wykonują je jednak często z łatwo dostępnych i niepotrzebnych materiałów zastępczych. Jednym z ciekawszych pomysłów jest drewutnia z palet transportowych. Tak zwane europalety bardzo często zalegają na działkach, na których skończyliśmy budowę domu, pojawiają się w naszym otoczeniu także wraz z zamówionymi urządzeniami wyposażenia wnętrz. Radzimy zatem jak zabrać się do zrobienia drewutni z palet.
drewutnia jak zrobić
Drewutnie są często spotykanym elementem wyposażenia ogrodu lub zabudowań gospodarczych. Konstrukcje te służą do bezpiecznego przechowywania drewna opałowego, używanego w kominkach, piecach lub ogniskach. Chronią one materiał przed deszczem, wiatrem i pozwalają też znacznie skutecznie go ułożyć i zorganizować. Poza tym, dzięki nim przechowywany większe ilość drewna, przy równoczesnej oszczędności miejsca. Umożliwiają też wyjątkowo szybkie określenie posiadanych zapasów. Czasami stanowią także atrakcyjny element dekoracyjny działki.

Drewutnia z palet – przygotowania do budowy

Przed postawieniem drewutni musimy oczywiście w pierwszej kolejności określić miejsce, w którym powstanie. Należy też dokładnie określić wymiary konstrukcji, jej wysokość, a także to czy będzie posiadać zadaszenie, które najczęściej wykonuje się z paneli OSB, tworzywa sztucznego, blachy falistej lub drewna zaizolowanego papą. Do budowy wykorzystujemy gotowe projekty lub samodzielnie określamy liczbę oraz wymiary niezbędnych materiałów
Niezbędne są tutaj również narzędzia. Podstawę, w którą należy się zaopatrzyć, stanowi poziomica, miarka, piła tarczowa (zobacz ranking pilarek tarczowych), a także wiertarko-wkrętarka. Nie możemy zapomnieć o wkrętach, śrubach, gwoździach. W ostatnim etapie prac potrzebne będą też środki do impregnacji materiałów wykonanych z drewna (lakiery, bejce i farby). Przydadzą się one również w przypadku palet, które niezabezpieczone z czasem będą niszczeć pod wpływem wilgoci i słońca, co uwidoczni się pod postacią rozwarstwień i pęknięć.
Warto podkreślić, że stawianie drewutni na naszej działce nie wymaga posiadania specjalnych zezwoleń budowlanych. Według przepisów, na terenie o wielkości 1000 metrów kwadratowych, bez problemu da się postawić maksymalnie dwie wiaty (ich definicja odpowiada drewutni), których powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych, toteż nie musimy martwić się ewentualnymi karami lub formalnościami.
Uwaga! Jednym ograniczeniem jakiego musimy przestrzegać jest jednak przepis wskazujący na odległość składowiska materiałów łatwopalnych, w tym chrustu i gałęzi, od granicy działki. Oznacza to, żę drewutni nie powinniśmy ustawiać pod płotem oddzielającym nas od sąsiada. Limit wynosi tutaj co najmniej 4 metry.

Drewutnia z palet – podłoże

Chociaż drewutnie to względnie proste i lekkie konstrukcje dla odpowiedniej stabilności wymagają odpowiednio przygotowanego podłoża. Specjaliści radzą, by było ono lekko wzniesione ponad poziom gruntu, a także ubite i utwardzone. Dzięki temu nie zostanie podmywane podczas deszczów.
W przypadku bardziej niestabilnego podłoża i większych składzików zalecane jest użycie betonowych stóp fundamentowych, umieszczonych od siebie w równych odstępach. Jako podstawę dla słupów nośnych wykopujemy z kolei otwory w ziemi, które zalewamy zaprawą. Podczas wiązania się mieszanki wkładamy w nią i poziomujemy pionowe belki nośne.

Drewutnia z palet – ustawianie słupów nośnych

W niewielkich konstrukcjach z zadaszeniem wystarczą nam cztery belki nośne, dwie z przodu oraz dwie z tyłu. Według dobrej praktyki, tylne słupy mają przekrój prostokątny i są niższe od przednich. Pozwala to ustawić dach pod kątem, umożliwiającym spływanie zbierającej się na nim wody deszczowej. Minimalne nachylenie powinno wynosić trzy stopnie. Przednie belki nośna mają z kolei przekrój kwadratowy. Im szersza wiata tym więcej słupów będzie potrzeba do utrzymania ciężaru konstrukcji.

Drewutnia z palet – ściany i podstawa dachu

W tym momencie sięgamy wreszcie po palety. Możemy użyć ich na dwa sposoby. Niektórzy sięgają po nie, jak po źródło taniego drewna, ostrożnie rozbierając je na części, by uzyskać składające się na nie deski do budowy ścian wiaty.
Z drugiej strony, europaleta jest sama w sobie dobrym elementem konstrukcyjnym. Korzystać z wkrętów i kątowników w szybkim tempie ustawimy z nich ściany drewutni, przycinając tylko ich brzegi do wymaganych rozmiarów. Dla dodatkowego zabezpieczenia ściany z palet można od mocno zasłonić płytami OSB, a także plastikowymi lub metalowymi panelami.
W zadaszonych drewutniach należy też zamontować dachowe krokwie, do czego zaleca się stosowanie kątowników ciesielskich przykręcanych za pomocą śrub. W razie potrzeby kładziemy też podłogę składzika, deski przytwierdzamy do słupów konstrukcyjnych oraz opieramy o przygotowane fundamenty.

Drewutnia z palet – dach i wykończenie

Ostatnim elementem prac jest przygotowanie dachu, przytwierdzanego za pomocą śrub i wkrętów legarów. Jak już wspomnieliśmy, do tego celu nadają się płyty OSB, blacha lub plastikowe panele. Na koniec zabezpieczamy drewutnię impregnatami, bejcami i lakierami lub farbami do drewna.
Zdjęcie: Envato Elements