Data modyfikacji:

Jaki dron dla 10-latka? Czy są wymagane uprawnienia?

Dron to wymarzony prezent dla niejednego 10-latka. Czy latanie dronem wymaga uprawnień? W naszym poradniku podpowiemy ci, jaki dron dla 10-latka wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupów.
dron dla 10 latka

Czy dziecko może latać dronem?  

Nasz artykuł rozpocznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy dziecko może latać dronem? Czy wymagane są uprawnienia na drona? Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego czytamy, że minimalny wiek pilota wykonującego operacje z użyciem bezzałogowego statku powietrznego w kategorii otwartej wynosi 16 lat.
Jednak od tej reguły są pewne wyjątki. Jeżeli lot jest wykonywany przy użyciu drona klasy C0 zaliczanym do kategorii zabawkowej, wówczas można latać bez obaw. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku dronów, których maksymalna masa nie przekracza 250 gramów oraz w momentach, gdy operacje lotnicze są wykonywane pod bezpośrednim nadzorem pilota BSP.  
Z tych informacji jasno wynika, że dla 10-latka wybierzemy sprzęt zabawkowy. Na tym etapie nie ma sensu kupowania zaawansowanego sprzętu, ponieważ młody pilot nie będzie mógł z niego legalnie korzystać.  

Jaki dron dla 10-latka? Ważne parametry

Pamiętaj, że dron dla 10-latka powinien być lekki i możliwie mały. Do nauki latania będzie on w zupełności wystarczający. Aby lot przebiegał bezpiecznie warto wybrać model, który będzie miał śmigła z charakterystycznymi osłonami. W wielu sytuacjach jest to nieoceniona ochrona zarówno dla pilota jak i samego urządzenia, które po kontakcie z przeszkodą ma szansę dalej przetrwać.  
Kolejnym aspektem jest czas pracy na jednym cyklu ładowania. Nie spodziewajmy się tutaj zawrotnych czasów pracy. Drony zabawkowe w powietrzu utrzymują się od 5 do około 15 minut. Oczywiście, można wybrać zestaw z większą ilością akumulatorów, wówczas zabawa trwa trochę dłużej.  
jaki dron dla 10-latka
Aby latanie nie było udręką, dron powinien mieć żyroskop, który pozwoli na ustabilizowanie urządzenia. W dronach dobrze aby był również moduł GPS, ale przy lotach na niewielkie odległości nie jest on wymogiem koniecznym dla początkującego pilota.  
Bez problemu znajdziesz dron z kamerą dla 10-latka, co dodatkowo pozwala na rejestrowanie przebiegu lotu. Jakość w tego typu urządzeniach to 720p lub Full HD. Obraz jest poprawny i dla dziecka będzie wystarczający. Jeśli pociecha chce tworzyć materiały do mediów społecznościowych, to lepiej celować w drona z kamerą Full HD.  

Ile powinien kosztować dron dla 10 latka?  

Cena drona dla 10-latka nie powinna być wygórowana. W kwocie do 500 złotych bez większego problemu znajdziesz dobrze wyposażone urządzenia. Jeśli dziecko dopiero rozpoczyna swoją przygodę z lataniem, to nawet sprzęt za 200 złotych będzie dla niego dobry. Jeśli z czasem zajawka zamieni się w pasję, możesz pomyśleć o zakupie nieco bardziej zaawansowanego urządzenia.  

O czym należy pamiętać przed lotem dronem?  

Przede wszystkim loty dronem warto przeprowadzać pod okiem osoby dorosłej. Mimo że drony zaliczają się do kategorii zabawkowej, to mogą wyrządzić poważne szkody. Dziecko nie powinno zbliżać się do urządzenia podczas startu oraz lądowania. W tanich modelach nie ma dodatkowych czujników, dlatego trzeba uważać podczas pierwszych lotów, aby statek bezzałogowy nie wleciał w żadną przeszkodę lub osobę. Pamiętaj również, aby loty przeprowadzać na otwartej przestrzeni, najlepiej łące lub polanie. Brak osób postronnych zapewni większy komfort podczas latania.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.