Data publikacji:

Jaki dron z kamerą termowizyjną?

Drony z kamerą termowizyjną, w porównaniu do standardowych modeli, oferują możliwość rozpoznawania zmian temperatur na konkretnych obszarach. To z kolei sprawdza się w wielu wypadkach i pozwala służbom efektywniej działać. Czy taki bezzałogowy statek powietrzny będzie dobrym wyborem dla amatorów latania? Tego dowiesz się w naszym artykule! 
dron z kamerą termowizyjną

Dron z kamerą termowizyjną – jak działa? 

Bezzałogowe statki powietrzne, czyli po prostu drony, cieszą się ostatnio ogromnym zainteresowaniem. Na rynku pojawiają się nowe modele, które są dostępne w przystępnych cenach, przez co wielu użytkowników decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z lataniem.
Jaki dobry dron z kamerą wybrać? Większość dronów ma kamerę pozwalającą na nagrywanie w rozdzielczości Full HD lub 4K. Możliwości nowych matryc są coraz większe, dlatego ujęcia filmowe, jak i zdjęcia prezentują się doskonale. Przeglądając oferty producentów, z pewnością nie raz trafiłeś na drona , który oprócz standardowego aparatu ma jeszcze kamerę termowizyjną. 
Technologia termowizyjna wykorzystuje specjalnie zaprojektowane obiektywy wychwytujące częstotliwość podczerwieni, która w połączeniu z czujnikami termicznymi i procesorami obrazu renderuje wyniki na wyświetlaczu. Obiekty znajdujące się w polu widzenia kamery wydzielają sygnaturę cieplną na podstawie tego, jak bardzo poruszają się ich atomy. Większy ruch atomów oznacza, że temperatura obiektu jest wyższa. Promieniowanie cieplne występuje na innej długości fali elektromagnetycznej, dlatego na co dzień nie dostrzegamy sygnatur cieplnych obiektów czy osób. 
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kamera termowizyjna została stworzona do przekształcania sygnatur podczerwieni w coś, co będzie można zauważyć na ekranie. Zarejestrowane informacje przy wykorzystaniu oprogramowania do obrazowania termicznego pokazują różne kolory wyróżniające poszczególne poziomy ciepła. W ten sposób bardzo łatwo można wyłapać interesujące informacje.
Bardzo często drony wyświetlają kolory tęczy, gdzie kolory ciepłe charakteryzują obszary o wyższej temperaturze. Kolory chłodniejsze natomiast reprezentują obiekty o niższej temperaturze. To, ile palet kolorów ma dana kamera, jest uzależnione od klasy drona. W droższych modelach może znajdować się nawet 12 oddzielnych palet kolorystycznych. 
Korzystając z kamery termowizyjnej, trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, które mogą mieć ogromny wpływ na wiarygodność danych. Duża ilość ciepła, wilgoci, deszczu, chmur, a nawet śniegu może zaburzyć prawidłowe działanie kamery. Ta technologia nie jest idealna, ale na rynku pojawia się coraz więcej dronów, które w trudnych sytuacjach radzą sobie bardzo dobrze. 

Jakie zastosowanie mają drony z kamerą termowizyjną? 

Drony z kamerą termowizyjną mają coraz szersze zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystują je strażacy, którzy podczas gaszenia pożarów są w stanie ocenić czynniki ryzyka i to jak pożar będzie się rozprzestrzeniał. Drony z kamerą termiczną dobrze sprawdzają się podczas powodzi czy trzęsień ziemi. Sygnatura cieplna poszkodowanych osób pozwala służbom na ich szybsze odnalezienie. 
Kamera termiczna w dronie jest bardzo często wykorzystywana do wykonywania rozmaitych przeglądów. Może to być kontrola instalacji paneli słonecznych czy linii energetycznych. W ten sposób można ocenić potencjalne ryzyko awarii. Ciekawostką może być również fakt, że drony z kamerą termowizyjną są wykorzystywane w rolnictwie do monitorowania zwierząt na otwartych przestrzeniach czy mierzenia ekspozycji pól na ciepło.  

O czym trzeba pamiętać przed zakupem drona z kamerą termowizyjną? 

Drony z kamerą termowizyjną to zaawansowane jednostki latające, które są wykorzystywane przez służby, a także rozmaite firmy. W porównaniu do standardowych modeli, cena jest wysoka i z tym trzeba się liczyć. Podstawowe modele kosztują około kilkunastu tysięcy złotych, natomiast za naprawdę dobrze wyposażonego drona z kamerą termowizyjną trzeba zapłacić nawet 60 tys. złotych. Przed rozpoczęciem lotów warto wybrać się na szkolenie, które ułatwi latanie, a także korzystanie z termowizji. 

Drony z kamerą termowizyjną 

DJI Mavic 2 Enterprise 

To jeden z najczęściej wybieranych dronów z kamerą termowizyjną. Urządzenie może latać przez 31 minut i rozwijać prędkość do 72 km/h. Producent zastosował standardowy aparat o rozdzielczości 48 Mpix oraz termowizyjną kamerę 640 × 512 Mpix. Stosunek jakości do ceny został bardzo dobrze zachowany, dlatego do profesjonalnych zastosowań to jeden z lepszych dronów! 

DJI Matrice 30T  

Ten dron powinien poradzić sobie w absolutnie każdych warunkach. Świadczy o tym znakomita specyfikacja. Urządzenie jest odporne na wiatr do 15 m/s, a także może pracować w temperaturach od -30 stopni nawet do +50 stopni Celsjusza. Dodatkowo obudowa jest zgodna z normą IP55, co gwarantuje ochronę przed niekorzystnymi warunkami. Maksymalny pułap 7000 metrów i czas lotu do 41 minut to bardzo dobre wyniki.
Dron ma kamerę szerokokątną z matrycą 12 Mpix, teleobiektyw o rozdzielczości 48 Mpix oraz kamerę termowizyjną o rozdzielczości 640 × 512. Dodatkowo kamera ma dalmierz laserowy do rejestrowania danych lotniczych. To bez wątpienia najlepszy dron do zastosowań przemysłowych. 

Jaki dron z kamerą dla amatora latania? 

W zdecydowanej większości przypadków dron z kamerą termowizyjną dla amatora nie będzie najlepszym wyborem. Głównie wynika to z ceny. Jaki dron do filmowania wybrać? Mając do dyspozycji 4–5 tys. złotych, można znaleźć takie modele jak DJI Mini 3 Pro czy DJI Mavic Air 2. Jeśli dopiero zaczynasz, to DJI Mini 2 wciąż jest bardzo dobrym wyborem w cenie nieprzekraczającej 1000 złotych. Oczywiście na rynku znajdziesz także drony innych producentów. Tutaj przykładem może być Autel Evo Nano+, który zebrał bardzo dobre opinie. 
Zdjęcie: Envato elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.