Nawet w dobie szybkiego internetu, tabletów i smartfonów ryzy papieru mają na studiach mocną pozycję. W dalszym ciągu istotą studiowania jest drukowanie stosów notatek — a nuż się przydadzą na egzaminie. Jaka drukarka dla studenta będzie najlepszym wyborem?
Gdyby zapytać, jaka powinna być drukarka dla studenta, jedną z najczęstszych odpowiedzi byłoby: taka, która pozwala na tanie drukowanie. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że koszt zakupu drukarki to tylko początek wydatków. Niejednokrotnie niska cena urządzenia jest pułapką, gdyż wymienne tusze kosztują niemal tyle co całe urządzenie. Co więcej, mogą wystarczyć do zadrukowania zaledwie 100-200 stron. Idealnym rozwiązaniem byłyby więc tanie drukarki z tanim tuszem. Jaka zatem będzie najlepsza drukarka do domu dla studenta?
Wybierając drukarkę na studia, warto więc zastanowić się, w jaki sposób będzie używana. Jeśli zamierzasz korzystać z niej sporadycznie, np. do wydrukowania prac lub pojedynczych dokumentów, tania drukarka z powodzeniem zaspokoi twoje potrzeby. Tego rodzaju drukarkę kupisz już za ok. 100-150 zł.
Pamiętaj, że jeśli korzystasz wyłącznie z czarnego tuszu, nie musisz dokupować kolorowych tonerów. Drukarka będzie działać i bez nich, a koszty zauważalnie zmaleją. Niestety duże ilości notatek będziesz zmuszony drukować w punkcie ksero – to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
Jeśli zależy ci na wygodzie i możliwości drukowania wielu stron, dobrym pomysłem jest zakup droższej drukarki (ok. 500 zł), jednak ze zintegrowaną głowicą drukującą i wydajnymi tonerami lub możliwością dolewania tuszu. Wówczas na jednym uzupełnieniu wydrukujesz nawet kilkanaście tysięcy stron druku, a jednostkowy koszt zadrukowania kartki A4 spadnie do minimum. Do wielu drukarek znajdziesz niedrogie zamienniki tuszów, które jeszcze bardziej ograniczą koszty eksploatacji. W czasie zakupu zwróć uwagę na to, czy drukarka atramentowa ma funkcję automatycznego oczyszczenia głowicy. W drukarkach z wbudowaną głowicą (w tanich głowica znajduje się w kartridżu) zaschnięcie tuszu może uszkodzić drukarkę lub pogorszyć jakość druku.
Ideałem drukarki dla studenta byłaby więc tania drukarka z tanimi tuszami. Dobry stosunek ceny do kosztów eksploatacji oferują m.in. drukarki Brother DCP-J100, Canon Pixma iP7250, Epson Expression Premium XP-630 czy HP DeskJet Ink Advantage 2130. Tanie drukowanie jest jak najbardziej możliwe.
W niektórych przypadkach niższa cena okupiona jest gorszą jakością drukowania, małą szybkością pracy lub duża głośnością urządzenia. Na studiach te niedogodności są jednak do przełknięcia, więc warto poszukać modelu, który łączy niską cenę i tanią eksploatację.
Jeszcze do niedawna urządzenie wielofunkcyjne było niemal synonimem drukarki dla studenta i nikt nie wyobrażał sobie braku skanera i kopiarki. Dziś możliwość zeskanowania podręcznika lub szybkiego skopiowania notatek również ma duże znaczenie, ale można to zrobić w łatwiejszy, wygodniejszy i znacznie tańszy sposób. Wystarczy smartfon z dobrym aparatem oraz aplikacja docinająca zdjęcia do kształtu kartki, a zyskasz przenośny „skaner”. Zaletą tego sposoby jest to, że możesz skopiować notatki bezpośrednio w bibliotece czy na uczelni, a wszystkie materiały, dzięki przechowywaniu w chmurze, będą dostępne także na laptopie czy tablecie.
Niemniej jednak zakup urządzenia wielofunkcyjnego nadal ma sens. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do tradycyjnego kopiowania lub nie jesteś zadowolony z jakości zdjęć swojego aparatu, wybierz drukarkę ze skanerem. Szczególnie wygodne są kopiarki z podajnikiem dokumentów, dzięki czemu urządzenia wielofunkcyjne samo zeskanuje nawet kilkadziesiąt stron, a ty w tym czasie zajmiesz się czymś przyjemniejszym.
Przy zakupie drukarki często pada pytanie: drukarka laserowa czy atramentowa. Drukarki atramentowe, ze względu na niską cenę, wciąż cieszą się dużą popularnością. Coraz silniejszą pozycję zdobywają jednak drukarki laserowe, a monohromatyczne modele można dostać w naprawdę zachęcającej cenie. Jeżeli zamierzasz drukować wyłącznie czarno-białe dokumenty, zakup monochromatycznej drukarki laserowej może być doskonałym rozwiązaniem. Drukarki laserowe drukujące w kolorze to jednak sporo większy wydatek. Wadą drukarek laserowych mogą być także spore gabaryty – drukarki atramentowe są zazwyczaj wyraźnie smuklejsze.
Niezwykle użyteczną funkcją nowoczesnych drukarek jest łączność WiFi. Dzięki niej nie musisz każdorazowa podłączać drukarki do laptopa, a sama drukarka nie musi znajdować się w pobliżu biurka. Na plus należy zaliczyć także to, że wiele drukarek można obsłużyć z poziomu smartfona lub tabletu, więc zapomnisz o konieczności przesyłania plików na komputer. Sprawdź też, czy drukarka ma slot na kartę pamięci lub port USB. To drobne udogodnienia, ale w dłuższej perspektywie z pewnością je docenisz.
Drukowanie papieru to oszczędność zarówno pieniędzy, jak i środowiska. Aby nie męczyć się z odwracaniem kartek, sprawdź, czy drukarka ma funkcję duplex, czyli automatycznego druku dwustronnego. Niezwykle użyteczny będzie też wyświetlacz, który umożliwi ci podgląd dokumentu i wydrukowanie go bezpośrednio z karty pamięci czy pamięci USB. Jeżeli lubisz porządek i wygodę użytkowania, z pewnością przypadną ci do gustu drukarki z zamkniętymi szufladami na papieru. Dzięki temu kartki oczekujące na zadrukowanie nie będą się brudzić. Osoby drukujące dużo powinny też zwrócić uwagę na szybkość drukowania wyrażoną w liczbie kartek na minutę.
Autor: Szymon Sonik