Data modyfikacji:

Jaka drukarka kolorowa do domu?

Dobrej jakości drukarki kolorowe znajdują szerokie zastosowanie w domu. Pozwalają na wydruk niezbędnych dokumentów, projektów, zadań domowych dla dzieci czy nawet zdjęć w przypadku przystosowanych do tego urządzeń. Często mają jednocześnie szereg innych funkcji, dzięki którym korzystanie z urządzenia może być bardzo wszechstronne. Jaką drukarkę kolorową do domu warto kupić, na co zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdź, jaką kolorową drukarkę wytypować wśród setek modeli dostępnych na rynku.

drukarka

Dobra drukarka kolorowa do domu, czyli jaka?

Kiedy potrzebna jest nowa drukarka kolorowa do domu, warto wybrać model uwzględniający wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników. Od tego, w jaki sposób będzie się z niej korzystać, powinien zależeć zakup. Jakie cechy należy wziąć pod uwagę, rozważając różne drukarki kolorowe do domu? Oto lista ważnych, a także tych mniej istotnych, ale nadal wartych uwzględnienia parametrów. Sprawdźmy, jaka drukarka do domu będzie dobrym wyborem.

 • technologia druku - zasadniczo do zadań o biurowym charakterze sprawdzają się drukarki atramentowe oraz laserowe,
 • maksymalna rozdzielczość druku - w czerni oraz kolorze, ma znaczący wpływ na jakość druku, istotna w szczególności, gdy mają być drukowane grafiki czy fotografie,
 • obsługiwane formaty oraz gramatury lub rodzaje papieru - najczęściej wybierane są drukarki A4, w uzasadnionych przypadkach również te z obsługą większego formatu A3,
 • cena drukarki kolorowej - warto wziąć równolegle pod uwagę koszty eksploatacji, zakupu materiałów eksploatacyjnych w przeliczeniu na koszt wydruku pojedynczej strony,
 • zgodność sprzętowa, komunikacja - jedynie USB czy też Wi-Fi, Wi-Fi Direct, NFC, drukowanie z chmury, smartfona, aparatu fotograficznego lub innych nośników pamięci,
 • obecność dodatkowych funkcji - skaner, kopiarka, wyświetlacz z zewnętrznym panelem sterującym,
 • prostota obsługi, intuicyjność,
 • fizyczna wielkość urządzenia, również po rozłożeniu tacek, podajników i odbiorników papieru,
 • wydajność zestawu wkładów - tonerów lub tuszów albo zbiorników do uzupełniania, na wydruk ilu stron pozwolą,
 • szybkość druku, czas potrzebny na inicjację,
 • pojemność zasobników na papier,
 • głośność pracy,
 • wygląd, estetyka wykonania, marka urządzenia.

Dla każdego inne parametry kolorowej drukarki mogą być najważniejsze, dlatego dopasowanie odpowiedniego modelu jest zwykle kwestią dość indywidualną. Warto stawiać na modele znanych producentów, obecnych od dłuższego czasu na rynku, by zapewnić sobie dostępność materiałów eksploatacyjnych i ewentualnego serwisu. Jeżeli kolorowa drukarka do domu ma mieć bardzo specyficzne zadanie - drukowanie odbitek zdjęć, warto zupełnie niezależnie od wspomnianych parametrów rozważyć dedykowane do fotografii drukarki termosublimacyjne.

Kiedy atramentowe drukarki kolorowe do domu będą dobrym wyborem?

Większość osób decydujących się na zakup kolorowej drukarki do domu decyduje się na urządzenie atramentowe. To dobry zakup między innymi z uwagi na różnorodność oraz cenę - atramentowe drukarki kolorowe do domu są tańsze, a także jest ich większy wybór. Wysokiej jakości sprzęt daje duże możliwości - nie tylko druku dokumentów czy grafik, ale także zdjęć na specjalnym papierze fotograficznym czy naprasowanek na ubrania na papierze termotransferowym.

Eksploatacja drukarek z tuszem nie jest bardzo wymagająca, jednak trzeba pamiętać o dość regularnym korzystaniu z urządzenia, aby uniknąć zaschnięcia tuszu w dyszach. Warto również zapoznać się szczegółowo z instrukcją urządzenia, w tym z zasadami eksploatacji czy wymiany tuszów.

Przy zakupie taniej drukarki kolorowej do domu należy zwrócić szczególną uwagę na ceny kartridżów z tuszem. Drukarka może mieć na początek dołączony zestaw startowy, który cechuje się zdecydowanie niższą wydajnością, a koszt zakupu nowych wkładów najczęściej w czterech kolorach CMYK czasami przewyższa cenę samego urządzenia.

Prosta laserowa drukarka kolorowa do domu. Czy warto?

Dobre drukarki kolorowe do domu mogą być również sprzętami laserowymi. Wiąże się to zwykle ze znacznie większym kosztem zakupu, jednak najczęściej sprzęt taki ma wyższą trwałość i sporo niższe koszty eksploatacji w przeliczeniu na stronę.

W prostym sprzęcie dobrej klasy nie znajdzie się tyle funkcji, co w drukarce atramentowej za podobną cenę, jednak szybkość druku i łatwość eksploatacji mogą być dla wielu osób kluczowe. Kolorowa drukarka laserowa zajmie więcej miejsca, będzie jednak cichsza i bardziej wydajna. Jeśli chcesz sięgnąć po takie modele, zobacz, jaka drukarka laserowa kolorowa będzie dobrym wyborem.

A może kolorowe urządzenie wielofunkcyjne?

Rozważając drukarki kolorowe do domu, zwykle bierze się pod uwagę również urządzenia wielofunkcyjne, które zdominowały rynek małych domowych sprzętów drukujących. Stanowią one połączenie drukarki ze skanerem, a przy okazji również kopiarką w przystępnej cenie, zamykając większość potrzeb użytkowników. Ich wybór bazuje na tych samych czynnikach, co samodzielnych drukarek, z ewentualnym uwzględnieniem dodatkowo rozdzielczości skanera.

Jak prawidłowo eksploatować sprzęt drukujący w domu?

Sposób instalacji i użytkowania konkretnego modelu drukarki zależy od jej konstrukcji, dostępnych mechanizmów, oprogramowania. Bardzo ważne jest zapoznanie się z instrukcją przed pierwszym uruchomieniem sprzętu, by go nie uszkodzić.

W przypadku kolorowych drukarek atramentowych należy pamiętać o w miarę regularnej eksploatacji, by głowice, dysze i kartridże nie wyschły. W drukarkach laserowych problem ten nie występuje. Warto również na bieżąco zaopatrywać się w materiały eksploatacyjne - tusze, tonery, bębny czy pasy transferu, o których wysokim poziomie zużycia najczęściej informuje drukarka.

Wybór kolorowej drukarki do domu powinien być dobrze przemyślany, a sprzęt dopasowany do najczęstszych scenariuszy użytkowania oraz założonego budżetu. Warto przy zakupie uwzględnić nie tylko cenę samej drukarki, ale również późniejsze koszty eksploatacji, dostępność materiałów czy ich zamienników. Właściwie wybrana drukarka powinna służyć długo i spełniać wszystkie stawiane jej wymagania.
Autorka: Aleksandra Ginalska