Data publikacji:

Drukarka laserowa czy atramentowa. Którą z nich wybrać?

W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór drukarek, począwszy od modeli za około 300 złotych, a skończywszy na urządzeniach wielofunkcyjnych wyposażony w skaner oraz wiele dodatkowych funkcji. Decydując się na sprzęt do użytku domowego lub biurowego, w pierwszej kolejności musimy wybrać to, czy zależy nam na modelu atramentowym, czy laserowym. W artykule przedstawimy najważniejsze różnice pomiędzy oboma typami drukarek, przedstawiając ich najważniejsze zalet i wady. 
drukarka laserowa czy atramentowa

Drukarka atramentowa – charakterystyka, wady i zalety

Drukarki atramentowe przeszły bardzo długą drogę od czasu swojego debiutu kilka dekad temu. Początkowo urządzenia te cieszyły się niezbyt dobrą reputacją, zwłaszcza w przypadku zastosowań typowo biurowych. Ich użytkownicy narzekali na bardzo powolną pracę w porównaniu do drukarek laserowych i wciąż popularnych wówczas igłowych, a także na problemy z utrzymaniem jednolitej i dobrej jakości wydruków.
Współczesne modele nie zmagają się jednak z tego typu problemami, choć mity na temat ich zawodności i małej wydajności wciąż pokutują w świadomości konsumentów. Obecnie nawet względnie tani sprzęt gwarantuje użytkownikowi wysokiej jakości wydruki.
Drukarki atramentowe w trakcie pracy wykorzystują szybkoschnący tusz, który standardowo dostarczany jest pod postacią kartridżów i rozprowadzany na kartce papieru za pomocą specjalnego mechanizmu drukującego.
Obecnie standardem jest to, że urządzenia używają ich kilka rodzajów, w każdym znajduje się atrament w innym kolorze. Dzięki temu drukując np. dużą liczbę dokumentów tekstowych, zużywamy głównie czarny tusz, co ostatecznie pozwoli nam zaoszczędzić na kupnie nowych wkładów, musimy bowiem wymienić tylko jeden z nich.
Warto pamiętać, że producenci drukarek atramentowych nie zarabiają na sprzedaży samych urządzeń, ponieważ często sprzedają je za cenę bliską kosztowi ich produkcji i transportu. Zyski przynosi im sprzedaż kartridży z tuszem. Dlatego też urządzenia danego producenta są kompatybilne tylko z jego wkładami. Decydując się na konkretny model, warto więc zawsze sprawdzić, w jakiej cenie kupimy tusz, a także jaka jest jego dostępność w sklepach. 
Od niedawna niektórzy producenci zaczęli coraz częściej oferować drukarki, w których zamiast wkładów dokupuje się butelki z atramentami, które wlewa się do odpowiednich zbiorniczków. System ten redukuje liczbę generowanych odpadów.
Drukarki atramentowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które drukują dużo ilustracji i grafik, dzięki papierom fotograficznym są też świetnym sposobem na samodzielnie drukowanie zdjęć. Są idealnym rozwiązaniem, gdy szukamy drukarki do domu, zwłaszcza jeżeli nie planujemy korzystać z niej dość często. Nie zaleca się kupowania w biurach, które przygotowują dużo dokumentów, bowiem koszty eksploatacji urządzenia będą w takim wypadku wyższe od modeli laserowych.

Zalety drukarek atramentowych

  • Świetnie sprawdzają się w drukowaniu wysokiej jakości ilustracji, zdjęć i wykresów.
  • Bardzo dobrej jakości sprzęt znajdziemy w atrakcyjnej cenie.
  • Przeważnie mają kompaktowe rozmiary i niskie zużycie energii.
  • Wady drukarek atramentowych

  • Jeżeli korzystamy intensywnie z drukarki, koszty jej eksploatacji będą dość wysokie (zakup nowego tuszu).
  • Konieczność zwracania uwagi na czas schnięcia tuszu, w przypadku niektórych gramatur papieru kartki mogą się odkształcać lub fałdować po zadrukowaniu. Wydruk nie jest też tak trwały, jak w przypadku urządzeń laserowych.
  • Drukarka laserowa – charakterystyka, wady i zalety

    Drukarki laserowa maja podobnie długą historię co atramentowe, a zasada ich działania jest zbliżona do popularnych kserokopiarek. Sercem urządzenia jest pokryty światłoczułym materiałem wałek, przez który przeprowadzana jest kartka papieru. Po punktowym oświetleniu powierzchni wałka światłem lasera jego fragmenty tracą ładunek elektryczny, dzięki temu dodatnio naładowane drobne cząsteczki tuszu z tonera przywierają do niego, a następnie są przenoszone na papier.
    Laser tworzy więc z dużą prędkością negatyw tekstu lub ilustracji bezpośrednio na wałku. Wydruk jest utrwalany pod wpływem wysokiej temperatury, w której cząsteczki pochodzące z tonera rozpuszczają się i na stałe przywierają do kartki.
    Urządzenia laserowe przygotowują wydruki zarówno w czerni i bieli, jak i w kolorze, w tym drugim wypadku musimy jednak zakupić inny typ tonera. Największą zaletą sprzętu jest szybkość jego pracy, a tym samym ogólna wydajność, która ma znaczenie, gdy drukujemy dużą liczbę dokumentów. Użytkownicy mogą też zapomnieć o potrzebie czekania na wyschnięcie nadruku. Ze względu na rozmiary tonery nie wymagają też aż tak częstej wymiany, jak kartridże z tuszem. 
    Druk laserowy odznacza się też większą trwałością i np. odpornością na światło UV. Warto jednak dodać, że wydruki kolorowe nie będą aż tak dobre, jak w modelach atramentowych, które pod tym względem pozostają niezastąpione.
    Eksperci polecają więc, by po drukarki laserowe sięgać głównie, gdy pracujemy z dużą liczbą dokumentów i tekstu, przez co sprawdzają się one głównie w firmach i małych biurach, zwłaszcza w wersjach wielofunkcyjnych połączonych z kopiarką i skanerem. Dla osób poszukujących prostego sprzętu do domu nie bez znaczenia jest tutaj cena, przeważnie będzie ona wyższa o nawet kilkadziesiąt procent od modeli atramentowych. Sporo zapłacimy też za same tonery, zwłaszcza kolorowe. Z tego też powodu lepiej w tej sytuacji zrezygnować ze sprzętu laserowego.

    Zalety drukarek laserowych

  • Wysoka wydajność, świetnie sprawdza się w druku dużej liczby dokumentów.
  • Świetna trwałość wydruków.
  • Wady drukarek laserowych

  • Drukarki laserowe są przeważnie większe od atramentowych, zużywają też więcej energii elektrycznej.
  • Wysoka cena urządzenia w porównaniu do modeli atramentowych.
  • Zdjęcie: Envato Elements