Data modyfikacji:

Jaką drukarkę z dolewanym tuszem wybrać?

Drukarka z dolewanym tuszem to ogromna wygoda dla wszystkich osób, które drukują dość często lub muszą zadrukowywać duże ilości papieru. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czym właściwie jest drukarka z napełniaczami, jak działa i jakie są różnice pomiędzy nią a innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Polecimy również modele doceniane przez konsumentów, w których można uzupełniać samodzielnie tusz.
drukarka nie drukuje

Czym jest drukarka z dolewanym tuszem?

Jaka drukarka do domu będzie dobrym wyborem? Pod pojęciem „drukarka z dolewanym tuszem” najczęściej rozumiemy nowsze wersje klasycznych drukarek atramentowych, czyli urządzenia oparte na technologii CISS. Czym różni się drukarka z napełniaczami od wariantów tradycyjnych? W przypadku drukarek z dolewanym tuszem w sytuacji, w której atrament się kończy, po prostu dolewamy go do zbiornika. Można to robić nawet w czasie drukowania i nie odbija się to na jakości wydruku.
W przypadku modeli klasycznych po zużyciu tuszu konieczne było wymienienie wkładu na nowy, po usunięciu poprzedniego zbiornika. Kiedy tusz się kończy w takich modelach, wydruki stają się bledsze i bez problemów rozpoznamy, że czas na wymianę, jeszcze zanim poinformuje nas o tym sama drukarka. Po wymianie kartridża zazwyczaj wszystko było brudne – ręce, drukarka oraz biurko.

Drukarka z dolewanym tuszem – jak działa?

Praca z domu jest obecnie coraz bardziej popularną formą wypełniania zawodowych obowiązków. W pokoju urządzamy sobie domowe biuro, w którego skład najczęściej wchodzi komputer, być może dodatkowe monitory, dokumentacja… Jednym z niezbędnych sprzętów podczas pracy w zaciszu domowym okazuje się być również drukarka. Jaką jednak wybrać, by nie doznać zawodu zakupionym sprzętem?
Jednym z rodzajów drukarek są drukarki z dolewanym tuszem. Ich fenomen polega na korzystaniu z tuszu w osobnych buteleczkach. Tusz dolewamy bezpośrednio do urządzenia. Zakupione butelki z tuszem starczają na dłuższy czas i zapewniają wysoką jakość wydruku. Użytkownicy chwalą sobie to rozwiązanie często bardziej niż korzystanie z tradycyjnego tuszu w kartridżu.

Kiedy drukarka na dolewane tusze jest dobrym pomysłem?

Drukarka na dolewane tusze to dobry wybór dla wszystkich osób, które drukują często. Będzie zatem idealnym rozwiązaniem jako drukarka dla studenta, nauczycieli, sekretarek oraz pracowników biurowych. Jeżeli jednak drukujemy coś wyłącznie od święta, lepiej będzie rozważyć zakup drukarki działającej w inny sposób.
W urządzeniach opartych na technologii CISS głowica drukująca jest połączona ze zbiornikiem na tusz cienką rurką. Na drodze, którą tusz przebywa, zanim wyląduje na kartce, może powstać zator w wyniku zaschnięcia tuszu, dlatego tego rodzaju drukarki powinniśmy uruchamiać minimum raz w tygodniu.

Zalety drukarek z dolewanym tuszem

Drukarki CISS nierzadko są odrobinę droższe na etapie zakupu, chociaż nie stanowi to już reguły jak wtedy, gdy dopiero pojawiały się na rynku. Są jednak dużo tańsze w eksploatacji niż inne rodzaje urządzeń. Często mają wbudowaną możliwość skanowania i kopiowania treści, co jest szczególnie przydatne, jeżeli ktoś prowadzi sekretariat lub własną działalność gospodarczą.
Zbiorniki na tusz są dość duże i możemy uzupełniać je bezpośrednio z praktycznych pojemników. Jeżeli dużo drukujemy, można kupować największe pojemności tuszów, co przekłada się również na ich niższą cenę. Uzupełnianie tuszu jest szybkie, proste i nie powoduje brudzenia wszystkiego wokół. Wśród innych zalet drukarek z dolewanym tuszem można wymienić to, że:
  • zużywają dużo mniej atramentu i pozwalają generować nawet 90% oszczędności,
  • tusze starczają na dłuższy czas, a uzupełnianie ich jest bardziej ekologiczne od kartridża,
  • można wykorzystywać je zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i firmowo-biurowych.
  • Jak napełnić tusz do drukarki?

    Dla osób, które nie korzystały jeszcze z drukarek z dolewanym tuszem, ta forma może wydawać się skomplikowana. Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy prosty sposób, jak wymienić tusz w drukarce.
    Drukarki, które są zaprojektowane z myślą o takim sposobie dolewania tuszy, posiadają specjalne wgłębienia na tusz. Dzięki temu nie musimy się obawiać „zalania” naszego sprzętu oraz jego pobrudzenia. Pierwszym krokiem jest otwarcie pokrywy drukarki. Następnie lokalizujemy, w którym miejscu znajduje się wgłębienie na tusze o poszczególnych kolorach. Napełniamy wgłębienia poprzez stopniowe, powolne dolewanie tuszu.
    Teraz, gdy wiemy już, jak napełnić tusz do drukarki, rozważmy cenę zakupu buteleczek z tuszem. Ile kosztuje tusz do drukarki tego typu? Ceny wahają się od 7 do 30 zł za butelkę (w zależności od pojemności i rodzaju). W porównaniu do kartridży, korzystanie z dolewanego tuszu jest korzystniejszym finansowo rozwiązaniem.

    Polecane drukarki z napełniaczami

    Brother DCP-T220

    Brother DCP-T220 drukuje, kopiuje i skanuje w kolorze. Wydajność druku na minutę to 4 strony w odniesieniu do wydruków kolorowych oraz nawet 16 stron w czerni. Rozdzielczość wynosi 1200 × 6000. Drukarka obsługuje różne formaty – A4, A5, A6, zdjęcia, kartki indeksowe oraz koperty, zatem jest wyjątkowo wszechstronna.
    Tusze do niej są dostępne w dość przystępnych cenach, podobnie jak samo urządzenie. Podajnik drukarki na papier mieści do 150 stron. Łączy się z komputerem poprzez kabel USB.

    Epson EcoTank L3251

    Do tej drukarki wkłada się kartę sieciową, zatem urządzenie może działać bezprzewodowo. Producent dołącza do niej tusze, które teoretycznie powinny wystarczyć nawet na 3 lata drukowania, jednak oczywiście zależy to od tego, jak intensywnie eksploatujemy urządzenie – powinny wystarczyć na 8 tysięcy stron w czerni lub 6 tysięcy stron w kolorze.
    Podajnik papieru mieści 100 kartek, a według opisu producenta drukarka umożliwia wydruki nawet zdjęć. Rozdzielczość druku to 5760 × 1440. Tempo tego urządzenia to 10 stron na minutę w czerni oraz 5 w kolorze.

    Epson EcoTank L1250

    Epson EcoTank L1250 oferuje wręcz zabójczą szybkość druku – 33 strony na minutę w czerni i 15 w kolorze. Może się łączyć poprzez USB oraz Wi-Fi i dostajemy do niej atramenty w zestawie, co przy dość niskiej cenie drukarki może być zaskoczeniem.
    Zbiorniki na tusz automatycznie się blokują po ich zapełnieniu, co chroni przed rozlaniem atramentu. Rozdzielczość druku to 5760 × 1440. Urządzenie oprócz formatu A4 obsługuje również A5, A6, B5, B6, C6 oraz stosunkowo mało popularny – DL. Podajnik papieru ma miejsce na 100 arkuszy.

    HP Ink Tank 315

    To urządzenie, które drukuje, skanuje i kopiuje. Ma nietypową kształtem bryłę, wyświetlacz LCD i łączy się z komputerem przez USB. Pojemność podajnika papieru w tej drukarce to 60 kartek. Rozdzielczość druku w kolorze wynosi 4800 × 1200, natomiast w czerni – 1200 × 1200.
    Drukuje w szybkim tempie – w kolorze aż 16 stron na minutę, natomiast w czerni 19 stron na minutę. Zaleca się drukowanie z jej pomocą przynajmniej około 800 stron miesięcznie.

    Canon Pixma G2411

    Ładna, prosta drukarka, która pełni jednocześnie funkcje ksera i skanera. Ma wbudowaną opcję ręcznego druku dwustronnego, rozdzielczość na poziomie 4800 × 1200 oraz podajnik papieru, który mieści do 100 kartek jednocześnie.
    W kolorze drukuje około 5 stron na minutę, natomiast w czerni – 8,8, co daje całkiem dobry wynik. Cena drukarki nie jest wygórowana, zatem jest to urządzenie, które zadowoli większość konsumentów poszukujących drukarki z dolewanym tuszem do zastosowań prywatnych.

    Epson EcoTank L8160

    Drukarka Epson model EcoTank L8160 może pochwalić się szybkością drukowania 12 stron na minutę (w kolorze). Ponadto zbiorniki na tusz umiejscowiono w taki sposób, by z łatwością móc kontrolować jego poziom. Jest on bowiem widoczny z zewnątrz.
    Oznaczenia umieszczone na korpusie drukarki uniemożliwiają popełnienie błędu podczas dolewania tuszu. Jest więc to opcja wygodna i zarazem wydajna. Z jednej buteleczki tuszu bowiem możemy wydrukować około 2300 zdjęć kolorowego wydruku. Urządzenie to wyposażone zostało w kolorowy wyświetlacz, ułatwiający obsługę urządzenia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!