Data modyfikacji:

Jakie są rodzaje DVI?

DVI (ang. Digital Visual Interface) to jeden z kilku standardów złączy przesyłających obraz cyfrowy, który został wprowadzony na rynek w 1999 roku i funkcjonuje z niewielkim zmianami do dziś. Ze złączami typu DVI spotkamy się przede wszystkim w monitorach oraz projektorach komputerowych, czasami porty tego typu znaleźć można w niektórych telewizorach lub odtwarzaczach multimedialnych. Przedstawiamy najistotniejsze fakty dotyczące złączy DVI oraz tego, czym różnią się od modeli wykonanych w standardzie HDMI.
Jakie są rodzaje DVI

Złącza DVI. Co to jest?

Na początku dowiedzmy się, czym standard DVI jest. Angielskie rozwinięcie skrótu w postaci „Digital Video Interface” oznacza, że DVI jest cyfrowym interfejsem łączącym monitor z kartą graficzną. Dzięki interfejsowi nie ma absolutnie żadnego powodu, by przekształcać sygnał pochodzący z karty graficznej wprost na sygnał analogowy, który jest zapewniany przez monitory. 
Obecnie większość wejść analogowych typu D-Sub mają wsparcie złącza DVI różnego rodzaju. Wraz z rozwojem technologii, także interfejs DVI rozwijał się, dając coraz to nowe możliwości łączenia się z monitorem i telewizorem. Przykładem jest możliwość przesyłania zarówno analogowych, jak i cyfrowych sygnałów jednocześnie. W zależności od potrzeby i urządzeń, jakie chcemy ze sobą zintegrować, możemy wykorzystać inny typ kabla DVI. Podobnie to wygląda w wypadku rodzajów HDMI. Jakie DVI rodzaje możemy zidentyfikować? 
Nie ma wątpliwości co do tego, że DVI odchodzi powoli do lamusa i jest zastępowane przez nowsze i bardziej uniwersalne technologie HDMI i DisplayPort. Większość nowych komputerowych kart graficznych nie posiada już wyjść DVI, podobnie sprawa wygląda w przypadku monitorów, zwłaszcza tych o większych przekątnych ekranu (powyżej 24–16 cali) lub tych skierowanych do graczy, a także projektorów. Nie oznacza to jednak, że DVI zniknie kompletnie z rynku, jego wycofywanie będzie długim i naturalnym procesem związanym z powolną wymianą sprzętu.
Złącza DVI przypominają klasyczne wejścia D-SUB, co oznacza, że posiadają wzmocnioną szeroką wtyczkę koloru białego, która dla dodatkowego zabezpieczenia jest wyposażona w dwie śruby wkręcane do urządzenia odbierającego lub wysyłającego obraz wideo.

Jakie rodzaje DVI wyróżniamy? 

Kable DVI od wielu lat utrzymują dużą popularność, czego dowodem jest mnogość urządzeń, które wykorzystują ten standard. Wraz z rozwojem technologii przesyłu sygnałów wyszczególniono kilka rodzajów kabli DVI. Jakie rodzaje DVI warto wymienić? 
DVI występuje w trzech wersjach różniących się możliwościami, a także liczbą oraz ułożeniem pinów we wtyczce:
  • DVI-I – uniwersalny i najczęściej spotykany wariant złącza, który może przesyłać zarówno cyfrowy, jak i analogowy sygnał wideo. Używając specjalnej przejściówki, podłączymy go do gniazda analogowego w karcie graficznej.
  • DVI-D – złącze transportujące wyłącznie sygnał. Dodatkowo może też przesyłać dźwięk, ale usłyszymy go tylko po zastosowaniu przejściówki na gniazdo HDMI.
  • DVI-A – wariant przesyłający tylko sygnał analogowy.
DVI-A stanowi najbardziej podstawowy wariant tego kabla. Standard DVI-A służy do przesyłania jedynie sygnału analogowego, co w praktyce wyklucza możliwość transferu sygnałów cyfrowych. Jeśli zależy nam na zapewnieniu wielowątkowości przesyłu i zapewnieniu sygnału zarówno analogowego, jak i cyfrowego, powinniśmy postawić na kabel typu DVI-I. Ostatnim z popularnych rodzajów kabli DVI jest DVI-D. Ten rodzaj kabla umożliwia przesył sygnału jedynie w postaci cyfrowej. 
Jak zatem widać, wybór odpowiedniego kabla wcale nie jest tak łatwy i oczywisty jak może się wydawać, a litera następująca po DVI ma ogromne znaczenie, które może wpłynąć nie tyle na jakość przesyłu, jak na powodzenie w procesie integracji dwóch urządzeń. 
W niektórych laptopach oraz urządzeniach mobilnych spotkamy się również z kompaktowymi wtyczkami typu mini-DVI lub micro-DVI, które są w pełni kompatybilne z pełnowymiarowymi wersjami po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki lub kabla o końcówkach w dwóch różnych rozmiarach.
Standardowy kabel DVI pozwala na przesyłanie obrazu cyfrowego w maksymalnej rozdzielczości 2560 na 1600 punktów, przy odświeżaniu 60 Hz. Możliwości te rozszerza użycia kabla DVI z końcówka typu dual-lin, która pozwala na przesył większej ilości danych. Dzięki temu standard jest w stanie teoretycznie obsłużyć ekrany pracujące w rozdzielczości 3840 na 2400, przy odświeżaniu na poziomie 30 Hz.

Jak wybrać odpowiedni kabel DVI?

Jak wybrać odpowiedni kabel DVI, który spełni nasze oczekiwania? Oprócz standardu warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, takich jak długość kabla, marka dostawcy, a także jakość produkcji przewodu. Kabel DVI powinien być optymalnej długości. Zbyt długi kabel będzie niewygodny i mało estetyczny, podczas gdy zbyt krótki najzwyczajniej w świecie nie zapewni nam możliwości połączenia komputera z monitorem czy telewizorem. Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić, jaka jest faktyczna odległość pomiędzy monitorem i komputerem, a następnie dobrać na podstawie tego pomiaru odpowiedni kabel. 
Marka i jakość wykonania kabla typu DVI idą niejako w parze ze sobą. Na rynku występuje ostatnio prawdziwa klęska urodzaju i kable DVI są oferowane przez wielu producentów w każdej możliwej cenie. Nie warto oczywiście zawsze stawiać na produkt najtańszy – ryzykujemy tym niską jakość wykonania i bardzo niedługi okres eksploatacji. Z drugiej strony najdroższe kable typu DVI niekoniecznie muszą być warte swojej ceny. Odpowiednia wytrzymałość kabla to w praktyce jedyna zmienna, która może wpłynąć na nasze zadowolenie z zakupu. 

Popularny konkurent DVI, czyli HDMI – czym się różnią? 

Wszystkie kable DVI przesyłające obraz cyfrowy są w pełni kompatybilne ze standardem HDMI i wymagają jedynie prostej przejściówki, dzięki czemu nawet do starszych ekranów i projektorów podłączymy nowoczesne laptopy lub karty graficzne. Standard HDMI jest znacznie bardziej zaawansowany niż DVI, a jego możliwości są nieustannie rozszerzane i ulepszane.
Pomimo dużej popularności złączy DVI, nie da się ukryć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat znacznie częściej decydujemy się na wybór złącza HDMI. Ta nieco młodsza technologia na dobre zadomowiła się w obszarze połączeń pomiędzy komputerem a telewizorem, a większość sprzętów produkowanych dzisiaj jest wyposażonych w oba złącza. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma standardami? 
W praktyce główna różnica to przesyłanie dźwięku. DVI nie ma takiej możliwości, co niejako zmniejsza zastosowanie tego standardu. HDMI umożliwia przesyłanie zarówno obrazu, dodatkowo wzbogacając przestrzenie kolorów o dodatkowe standardy (YCbCr 4:4:4), jak i dźwięku. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że kabel HDMI nie będzie niezbędny, jeśli dźwięk zostanie przez nas przesłany w inny sposób. Pamiętajmy też o popularnych adapterach DVI HDMI, które w praktyce załatwią temat wykorzystania złączy. 
Wejście HDMI w najnowszym standardzie 2.1, korzystające z ultraszybkich kabli HDMI (Ultra High Speed HDMI), pozwala na przesył danych z szybkością wynosi 48 Gb/s (w przypadku DVI wynosi on około 4 Gb/s), obsługuje rozdzielczości powyżej 8K, ponad 30 kanałów cyfrowego dźwięku, a także technologię HDR i szerszą paletę barw.

Czy warto obecnie postawić na kabel DVI?

Jeśli porty HDMI w znaczący sposób wyparły standard DVI, to po co wciąż zastanawiać się nad zakupem kabli DVI-D? Ze względu na to, że wciąż bardzo często staramy połączyć stary monitor z nowszym komputerem lub odwrotnie. Tylko port DVI, który wciąż jest montowany w nowoczesnych urządzeniach, zapewni nam integrację dwóch urządzeń z różnych epok. 
Oczywiście, mając nowoczesne wyposażenie, będziemy korzystać jedynie z HDMI. Doceniamy jednak przezorność producentów w momencie, gdy przyjdzie nam połączyć starszy komputer z nowoczesnym monitorem wyprodukowanym w tym roku. Musimy także pamiętać o tym, że sam kabel DVI jest znacznie tańszy, bez względu na rodzaj, jaki wybierzemy. A i w tym aspekcie DVI na pewno cechuje się sporą atrakcyjnością.
Zależy nam na sygnale analogowym? A może cyfrowym? Co, jeśli będziemy potrzebowali sygnału analogowego i cyfrowego jednocześnie? Poszczególne typy kabla DVI spełnią nasze wszelkie oczekiwania. 

Mnogość adapterów DVI zaskakuje

Pamiętajmy także o tym, że standard DVI umożliwia w dzisiejszych czasach przekonwertowanie sygnału na dowolny inny rodzaj portu dzięki specjalnym adapterom, które zapewnią nam stałą kompatybilność urządzeń. Z powodzeniem znajdziemy przejściówki z DVI na HDMI, USB, VGA czy mini-DisplayPort.
Zdjęcie: stockcentral/Envato Elements