Data publikacji:

Dysk jest zabezpieczony przed zapisem? Co robić?

Podłączając pendrive lub kartę pamięci do komputera, czasami spotykamy się z problemem uniemożliwiającym zapisanie na nich nowych danych. Jesteśmy wówczas raczeni w systemie Windows komunikatem o treści „Dysk jest zabezpieczony przed zapisem. Usuń ochronę zapisu lub użyj innego dysku”. Co w takim razie zrobić w takiej sytuacji i czy błąd oznacza, że nośnik jest uszkodzony? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.
dysk zabezpieczony przed zapisem
Ze wspomnianym błędem muszą zmagać się osoby, które bardzo często przenoszą lub kopiują dane z kompaktowych nośników pamięci. Już na samym początku warto zaznaczyć, że choć komunikat może wskazywać na fizyczne uszkodzenie karty SD lub pendrive’a, zazwyczaj jest on fałszywym alarmem, a problem da się rozwiązać na inne sposoby. Przedstawiamy najbardziej skuteczne z nich.

Przeskanuj nośnik dobrym programem antywirusowym

Pendrive’y i karty pamięci SD bardzo często przenoszą dane pomiędzy różnymi komputerami, co zwiększa prawdopodobieństwo, że bez naszej wiedzy pojawi się na nich złośliwe oprogramowanie pochodzące np. z punktu ksero lub niezabezpieczonego peceta w biurze. Jeżeli nasz antywirus wykryje zagrożenie i uda mu się je usunąć, istnieje duża szansa na to, że problem zostanie rozwiązany. Jeżeli nadal widzimy komunikat błędu, warto sięgnąć po inne metody.

Sprawdź aktualizację systemu Windows, cofnij się do poprzedniej działającej wersji systemu

Za błąd z zapisem danych na dysku odpowiadać może najnowsza aktualizacja systemu Windows. Bardzo często generują one niespodziewane konflikty systemowe i problemy sprzętowe. Warto więc sprawdzić, czy nośnik pamięci jest sprawny na innym komputerze lub urządzeniu (np. telewizorze) Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, możemy spróbować cofnąć aktualizację korzystają z punktu przywracania systemu. Pamiętajmy jednak, że funkcja ta musiała być jednak włączona przed instalacją najnowszej łatki.

Wymuś możliwość zapisu z poziomu rejestru systemu

Bardziej zaawansowana metoda rozwiązania problemu to zmiana jednego z zapisów w rejestrze systemu operacyjnego. Jego edytor jest wbudowany w Windowsa i dostęp do niego otrzymujemy z poziomu linii komend (opcja Uruchamianie w menu Start). W oknie wpisujemy regedit. Naszym oczom powinno ukazać się okno podzielone na dwie części, po jego lewej stronie umieszczone jest drzewo folderów. Klikamy w ten z napisem HKEY_LOCAL_MACHINE, potem SYSTEM, a następnie CurrentControlSet, Control i StorageDevicePolicies.
Wybierając ostatnią pozycję po prawej stronie okna wyświetlone zostaną dwie pozycję, nas interesuje ta opisana jako WriteProtect, klikamy na nią prawym przyciskiem myszki i wybieramy komendę „Modyfikuj”. W miejscu podpisanym jak „Dane wartości”, którą zmieniamy z „1” na „0”. Dzięki temu OS dezaktywuje jakąkolwiek ochronę przed zapisem danych na nośnikach pamięci. Teraz możemy sprawdzić, czy nasz dysk nadal odmawia posłuszeństwa.

Sformatuj dysk

Kolejnym rozwiązaniem jest kompletne sformatowanie karty lub pendrive’a. Wystarczy tylko kliknąć na dysk prawym przyciskiem myszki i wybrać funkcję „Formatuj”. Przed wykonaniem tej czynności powinniśmy jednak przenieść wszystkie cenne dane. Jeżeli dysk nadal odmawia posłuszeństwa lub nie da się go sformatować, jest to dobry sygnał, że został bezpowrotnie uszkodzony. Dla pewności operację możemy spróbować wykonać na innym pececie.
Zdjęcie: Envato Elements