Data modyfikacji:

Jaka elektroniczna niania dla seniora?

Nianie elektroniczne zazwyczaj kupują rodzice noworodków lub kilkuletnich dzieci, ale dzięki swoim zaawansowanym funkcjom pomagają również opiekunom ciężko lub przewlekle chorych bliskich, albo osób w podeszłym wieku mających problemy ze zdrowiem i poruszaniem się. Elektroniczna niania dla seniora pozwala zdalnie sprawdzać, czy nie potrzebuje on pomocy, równocześnie pełni też rolę narzędzia do komunikacji, umożliwiając prowadzenie dwustronnych rozmów. Urządzenia tego typu nie należą do specjalnie drogich, ale podczas ich zakupów należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
Nanny for the elderly reading

Na co zwracamy uwagę podczas zakupu niani dla seniora?

W sklepach znajdziemy szeroki wybór elektronicznych niania, niestety nie wszystkie przydadzą się opiekunom starszych osób. Wiele urządzeń wyposażonych jest bowiem w funkcje zaprojektowane stricte z myślą o małych dzieciach. Poszukując idealnego urządzenia powinniśmy więc zwrócić uwagę na jego kilka kluczowych parametrów.

Zasięg elektronicznej niani

Nianie składają się z dwóch podstawowych elementów – nadajnika i odbiornika. Ten pierwszy ustawiamy np. w sypialni seniora, a drugi trzymamy cały czas pod ręką. Nadajniki wyposażone są w kamerę, mikrofon oraz czasami też głośnik, nadajniki mają z kolei ekran pozwalający na żywo śledzić to co dzieje się w pokoju.
Nianie komunikują się ze sobą kompletnie bezprzewodowo, ale oferują różną siłę sygnału, a tym samym mają różny zasięg. Pamiętajmy, że informacja o nim, która znajduje się na opakowaniu opisuje idealne warunki i nie bierze pod uwagę przeszkód tłumiących fale radiowe, takich jak grube ściany i stropy.
Eksperci radzą, by fabryczny zasięg producenta dzielić przez pięć, w ten sposób otrzymamy przybliżony i realny obraz tego, na jakiej odbiornik i nadajnik będą się ze sobą komunikować bez zakłóceń. Tak więc niania o zasięgu 300 metrów, w rzeczywistości w przeciętnym budynku będzie miała ok. 60 metrów.

Zasilanie i bateria elektronicznej niani

Niezwykle ważna kwestia związana jest z zasilaniem niani. Urządzenia tego typu mogą w całości polegać na ładowany akumulatorze, wymiennych bateriach lub sieci elektrycznej. Najczęściej oferują przynajmniej dwie z wymienionych metod. Tutaj decyzja zależy od indywidualnych potrzeb opiekuna. Nie możemy jednak wymagać od seniora, że będzie on doglądał stanu naładowania urządzenia lub wymieniał baterię. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem może być model z zasilaniem sieciowym ze backupem w postaci akumulatorka na wypadek problemów z prądem.

Kamera

Warto zainwestować w nianie dla seniora, która posiadać będzie jak najlepszą kamerę wideo. Mile widziane są modele oferujące tzw. tryb nocny, pozwalający na obserwację w pokoju przy zgaszonym świetle lub w półmroku.

Mikrofon i głośnik

W przypadku małych dzieci dwustronna komunikacja głosowa za pośrednictwem niani nie jest specjalnie przydatna, w przypadku seniorów okazuje się niezwykle pomocna. Wybieramy więc urządzenia wyposażone zarówno w mikrofon, jak i głośnik.

Dodatkowe opcje

Dobre nianie elektroniczne mają funkcję wysyłanie powiadomień na wybrany numer telefoniczny, a także komunikacji za pośrednictwem internetu, dzięki czemu obraz z kamery możemy obserwować z dala od domu np. przebywają w pracy, do czego niezbędna będzie dedykowana aplikacja mobilna.
W przypadku, gdy do seniora przychodzi pielęgniarka, rehabilitant lub opiekun, dużą pomocą okaże się niania z możliwością zapisywania obraz z kamery na karcie pamięci. W razie kłopotów lub nieprofesjonalnego zachowania się osób, którym powierzyliśmy bezpieczeństwo seniora, będziemy dysponować dowodem, pozwalającym wyciągnąć wobec nich odpowiednie konsekwencje.

Jaka elektroniczna niania dla osób starszych? Ranking top10

Nie wiesz, jaka będzie dobra niania elektroniczna? Ranking popularnych modeli pomoże w dokonaniu wyboru.
Zdjęcie: Envato Elements