Data publikacji:

Elewacja z cegły: wady i zalety. Inspiracje

Elewacja to wizytówka każdego budynku. Wykończenie zewnętrze domu powinno być przemyślaną decyzją, gdyż z założenia ma nam służyć przez wiele lat. Do często wybieranych elementów dekoracyjnych elewacji należy cegła. Czy cegła elewacyjna to dobre rozwiązanie?   
elewacja z klinkieru

Elewacja z cegły – o czym warto wiedzieć?  

Elewacja z cegły to zazwyczaj elewacja klinkierowa. Dostępnych jest wiele innych cegieł, jednak większość skłania się właśnie ku tej. Drugą po niej jest cegła licowa, która sprawia wrażenie bardziej surowej i wytwarzanej ręcznie. 
Najważniejsze, o czym trzeba wiedzieć, to odpowiednio wcześnie zdecydować się na wybór cegły jako materiału ozdobnego naszej elewacji. Warto już na etapie projektowania podjąć taką decyzję, ponieważ trzeba zrobić do niej odpowiednio szeroki fundament. Na fundamencie stawia się mur z cegły przeznaczonej do elewacji. Elewację klinkierową montuje się do ścian przy pomocy specjalnych kotw.
Fachowcy zwracają uwagę na to, aby nie kupować zapraw niskiej jakości, najlepiej wybrać tę, która przeznaczona jest do cegły, którą kupujemy. Preparaty do fugowania i wznoszenia ścian osłonowych najlepiej, aby były od sprawdzonych producentów.
Jednym z trików wśród murarzy jest mieszanie cegieł z różnych palet. Ponieważ odcienie elementów mogą się nieco różnic w zależności od danej partii, biorąc co jakiś czas cegłę z innej, nie narazimy naszej elewacji na różnice w kolorze.   

Jakie są różnice między cegłą klinkierową a licową?  

Oba typy materiałów są dość częstym wyborem na etapie wybierania cegieł na elewację. Jedną ze znaczących różnic są lepsze parametry cegły klinkierowej. Dodatkowo cegła klinkierowa potrafi zachować swój kolor przez bardzo długi czas, natomiast licowa pod wpływem warunków pogodowych nieco zmienia swoją barwę.    

Plusy i minusy cegły elewacyjnej  

Każdy rodzaj elewacji posiada wady i zalety. Najważniejsze, aby wybrać taki, który pasuje najbardziej do kształtu i stylu naszej bryły, ale również do całego wnętrza.   
Do zalet wyboru cegły na elewację należy między innymi brak konieczności jej impregnacji. To zdecydowanie ułatwienie, ponieważ po samym jej położeniu nie jest wymagana jakakolwiek obróbka i dodatkowa ochrona.
Kolejnym plusem jest łatwość w czyszczeniu. W przypadku kamienia można napotkać sporą trudność w myciu, wżarty w kawałki tworzywa brud jest bardzo ciężki do usunięcia. Jeśli chodzi o cegłę, to bez najmniejszych oporów można potraktować ją strumieniem wody wydobywającym się z myjki ciśnieniowej.
Zaletą posiadania cegły na budynku jest bardzo dobra jego izolacja. Cegła powinna zostać położona jako trzecia warstwa ściany – to znacząco wpływa na utrzymanie ciepła wewnątrz domu.
Do minusów z pewnością można zaliczyć bardzo długi i nie do końca łatwy montaż. Z uwagi na fakt, że cegły to tworzywo dość kruche, trzeba uważać na nie już od samego przetransportowania ich na teren budowy. Stawiając je w sytuacji, w której muszą czekać na zamontowanie, należy je dobrze zabezpieczyć, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci.
Jeszcze jednym minusem jest potrzeba dogodnej pogody do podjęcia pracy. Do murowania i fugowania potrzebujemy odpowiednio dobrych warunków atmosferycznych.

Elewacja z klinkieru – inspiracje  

Cegła to materiał, który doskonale łączy się z innymi, na przykład z drewnem, szkłem, marmurem, granitem. Wpływa to na różnorodność i dowolność w tworzeniu elewacji bez obawy o to, że coś nie będzie do siebie pasować. Posiłkując się tą informacją, można zrobić wyjątkową i niepowtarzalną elewację z dodatkiem cegły.
Do bardzo popularnych motywów widniejących na elewacjach należy połączenie cegły i drewna. Dopasowując odcienie tych dwóch materiałów do siebie, można stworzyć wyróżniającą się na tle innych i nowoczesną elewację.  
Do stworzenia unikatowej elewacji nada się również cegła rozbiórkowa. Jest ona bardzo trwałym materiałem, który wytwarzany jest z gliny. Z pewnością będzie się bardzo dobrze prezentować i trzymać przez wiele lat. 
Jeszcze jednym pomysłem jest wykonanie elewacji ze starej cegły. Jeśli jesteśmy posiadaczami takowej lub możemy kupić ją taniej, jesteśmy szczęściarzami i nie powinniśmy zastanawiać się nad jej ponownym wykorzystaniem. Taką cegłę trzeba jednak odpowiednio przygotować i dokładnie umyć. Do jej czyszczenia można z powodzeniem użyć myjki ciśnieniowej.

Jak wygląda cenowo elewacja z cegły?

Jeśli chodzi o cenę elewacji klinkierowej, to zależy ona między innymi od jej producenta, rodzaju i faktury. Cena za metr kwadratowy elewacji klinkierowej zaczyna się od 70 złotych i może dochodzić do 200 złotych. Jednak to nie materiał jest w tym wypadku najdroższy, a koszt robocizny.   
Bardzo często można spotkać się z wyceną pracy za położenie jednej cegły. Zamontowanie pojedynczego elementu to wydatek rzędu 2 złotych. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę cenę zaprawy, fug czy kotw. Pamiętajmy jednak o plusach i praktyczności posiadania elewacji z cegły.

Elewacja z cegły 

Podsumowując, elewacja z cegły to wyglądający elegancko i estetycznie sposób na wykończenie zewnętrzne domu. Cegłę można łączyć z tynkami, drewnem oraz innymi materiałami. Decydując się na elewację z cegły, lepiej poprosić o pomoc fachowca, który położy ją profesjonalnie i pomoże w doborze odpowiednich preparatów.  
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!