Data publikacji:

Folia ochronna czy szkło hartowne na iPada? Która ochrona ekranu lepsza?

Tablety znajdują bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Choć używane są zazwyczaj głównie do rozrywki, z powodzeniem pomagają również podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a także domowych, służąc np. jako podręczna książka kucharska. Im częściej sięgamy po urządzenie, tym większe prawdopodobieństwo, że może ulec ono uszkodzeniu lub zarysowania, zwłaszcza gdy trafia w ręce dzieci. Wiele osób martwi się szczególnie o tablet firmy Apple, które nie należy do najtańszych w porównaniu do innych produktów na rynku. Podpowiadamy zatem, co będzie lepsze – folia ochronna czy szkło hartowane do zabezpieczenia ekranu iPada.
folia ochronna czy szkło hartowane

Dodatkowa ochrona ekranu iPada – czy jest potrzebna?

Teoretycznie dodatkowa ochrona ekranu dla iPada nie jest potrzebna. Wszystkie modele tabletów Apple’a, które trafiły do sklepów w przeciągu ostatnich lat, wyposażone są w ekran, którego wyświetlacz wykończony jest wysokiej jakości szklanym panelem odpornym na głębokie zarysowania. Z czasem, nawet podczas zwykłego i ostrożnego użytkowania iPada, może pokryć się on jednak wieloma mikrorysami, dobrze widocznymi pod odpowiednim kątem. Problem ten rozwiązać może zakup dodatkowych produktów, takich jak szkła lub folie ochronne, które w parze z etui pozwolą zachować tabletowi idealny wygląd. 
Bez względu na to, jaki iPad wybierzesz, warto zabezpieczyć jego ekran.

Folia ochronna dla iPada

Folia ochronna jest najtańszą metodą na zabezpieczenie ekranu iPada przed uszkodzeniami. Jest ona cienką i samoprzylepną warstwą elastycznego tworzywa sztucznego, którą naklejamy bezpośrednio na wyświetlacz. Produkty tego typu wykonane są z trzech podstawowych rodzajów materiałów.
  • Folia ochronna z politereftalanu etylenu (PET) – najtańsza i dość sztywna folia ekranowa charakteryzująca się małą elastycznością. Chroni ekran jedynie przed zadrapaniami i nie zapobiegnie jego pęknięciu np. po upadku tabletu z wysokości.
  • Folia ochronna poliuretanowa (TPU) – droższy produkt wykonany ze znacznie bardziej elastycznego tworzywa. Jej powierzchnia wykazuje się cechami „samoleczącymi”, co oznacza, że znikają z niej nawet głębsze rysy. Dzięki tym cechom w pewnym stopniu amortyzuje ekran przy uderzeniu i upadku. 
  • Folia ochronna o teksturze papieru – specjalistyczna matowa folia, która w dotyku naśladuje przeciętną kartkę papieru. Produkt zmniejsza odblaski ekranu i przeznaczony jest przede wszystkim dla osób wykorzystujących iPada do robienia notatek lub rysowania przy pomocy stylusa Apple Pencil.
  • Folie ochronne nie są łatwe w montażu, bardzo łatwo możemy popełnić tutaj błędy, które skutkują np. widocznymi bąbelkami powietrza pod powierzchnią materiału. Z czasem produkty te mogą się też w widoczny i nieestetyczny sposób odklejać na bokach i będą wymagać wymiany. 

    Szkło hartowane dla iPada

    Szkło hartowane dla iPada jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Koszt zakupu zależy tutaj w dużej mierze od posiadanego modelu tabletu. Produkt jest cienką szklaną płachtą wykonaną nieraz z identycznego materiału, co ekran iPada. Nakleja się go w podobny sposób co folie, ale ponieważ szkło jest sztywne, proces jest łatwiejszy i szybszy, możemy też zapomnieć o powstawaniu bąbelków powietrza. 
    Ekranom zabezpieczonym szkłem hartowanym nie są straszne mocne zarysowania oraz uderzenia. Produkt w ograniczonym stopniu chroni też wyświetlacz przed pęknięciami wywołanymi upuszczeniem tabletu. Zaletą szkieł jest również to, że bardzo często są dodatkowo pokryte tzw. powłoką oleofobową, która zapobiega powstawaniu na nich smug i odcisków zostawianych przez palce.

    Szkło hartowane czy folia dla iPada?

    Większość specjalistów do ochrony ekranów iPada poleca przede wszystkim szkła hartowane. Są nie tylko bardziej skuteczne, ale też trwalsze. Jeżeli chcemy zaoszczędzić i nie używamy tabletu poza domem, sięgając po niego głównie na kanapie lub w łóżku, możemy postawić na tańsze folie. W tym wypadku warto jednak rozejrzeć się za modelami sprawdzonych producentów i omijać najtańsze produkty, które posłużą maksymalnie kilka miesięcy.
    Zdjęcie: Envato Elements