Data publikacji:

FPS: co to jest?

Jeżeli chociażby przelotnie interesujesz się tematem gier komputerowych, na pewno zetknąłeś się z terminem FPS. Opisuje on jeden z parametrów wydajności komputera, który niezwykle mocno interesuje fanów elektronicznej rozrywki. Tłumaczymy, co kryje się pod tym tajemniczym trzyliterowym skrótem.
fps co to

Co oznacza FPS? Jakie ma znaczenie?

Pojęcie FPS to skrót z języka angielskiego, pochodzący od wyrażenia „frames per second”, które w tłumaczeniu na polski oznacza „klatki obrazu na sekundę”. Warto zaznaczyć przy okazji, że termin nie ma nic wspólnego z identycznie brzmiącym FPS-em, a więc kolejnym skrótem, który tym razem opisuje gatunek strzelanek z perspektywy pierwszej osoby.
Czym są zatem „klatki obrazu na sekundę”? Już tłumaczymy. Grafika wyświetlana na ekranie monitora lub telewizora powstaje na skutek szybkiego wyświetlania następujących po sobie statycznych obrazów, które są generowane przez układ graficzny peceta lub konsoli do gier. Liczba FPS (lub inaczej frame rate) określa więc wprost, ile tego rodzaju obrazów pojawia się przed naszymi oczyma w ciągu jednej sekundy.
Co ciekawe, chociaż do rejestrowania przez ludzkie oko kompletnie płynnego ruchu wystarczą 24 klatki na sekundę, jak ma to miejsce w filmach kinowych, przeciętny użytkownik komputera bawiący się z grą bez problemu powinien rozpoznać różnicę pomiędzy 30 a 60 FPS-ami. Jeszcze łatwiej wychwyci sytuację, w której liczba klatek spada poniżej poziomu 20 FPS-ów, zwłaszcza gdy na ekranie poruszają się z dużą szybkością różne obiekty.
Liczba generowanych klatek obrazu w grach nie wpływa tylko na ich stronę wizualną, ale ma też fundamentalny wpływ na samą rozgrywkę. W lekkim uproszczeniu możemy bowiem stwierdzić, że im wyższa jest liczba FPS-ów, tym gra jest bardziej responsywna i szybciej reaguje na komendy wysyłane przez użytkownika.
Przyjęło się, że do optymalnej zabawy z większością gatunków, a przede wszystkim z tytułami sportowymi, grami akcji, strzelankami, bijatykami oraz produkcjami multiplayer, niezbędne jest stałe 60 FPS-ów. Prawdziwi entuzjaści preferują jednak nieraz wirtualne zmagania w jeszcze wyższych wartościach, osiągających 120, a nawet 240 klatek na sekundę.

Ile FPS do gier?

W idealnym świecie wszyscy posiadacze konsol i pecetów graliby przy tego rodzaju szybkości generowania klatek obrazu. Wiele gier posiada ograniczenia liczby klatek na sekundę, w większości przypadków osiągnięcie ponad 60 klatek na sekundę w nowych produkcjach przy wysokim poziomie jakości grafiki i rozdzielczości jest niezwykle trudne.
Wymaga to bowiem posiadania komputera najwyższej klasy, radzącego sobie z błyskawicznym generowaniem dodatkowych FPS-ów. Osiągane w tym wypadku wartości służą w testach do porównywania ze sobą różnych modeli kart graficznych i procesorów.
Warto też pamiętać, że frame rate jest też nieodłącznie związany z monitorami i telewizorami. Tutaj kluczowa jest tzw. częstotliwość odświeżania ich matrycy. Ekran 60 Hz może bowiem wyświetlać obraz maksymalnie w 60 klatkach na sekundę, analogicznie model 120 Hz obsłuży grę w maksymalnie 120 klatkach na sekundę.
Mając potężnego peceta podłączonego do starego monitora 60 Hz, nie jesteśmy w stanie skorzystać z jego realnej mocy i jesteśmy skazani na rozgrywkę tylko w 60 klatkach na sekundę.
Zdjęcie: Envato Elements