Data publikacji:

Full HD czy 4K? Jaka jest między nimi różnica?

Osoby, które stoją przed zakupem nowego telewizora, często zadają sobie pytanie: Full HD czy 4K? Postanowiliśmy sprawdzić, który z tych standardów będzie lepszym wyborem. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

telewizor

Full HD czy 4K: różnice pomiędzy standardami

Aby odpowiedzieć na pytanie: telewizor 4K czy Full HD, najlepiej przyjrzeć się zaletom i wadom obu rozwiązań. Telewizory Full HD są obecne na rynku od wielu lat. Rozdzielczość 1920 × 1080 px pozwala na komfortowe oglądanie filmów, jak i seriali. Jednak producenci postanowili pójść o krok dalej i zaproponować wymagającym użytkownikom coś, co zachęci ich do zakupu.

Telewizory 4K mają rozdzielczość 3840 × 2160 px. Czterokrotnie wyższa rozdzielczość ekranu wpływa na ogromne zagęszczenie pikseli. Dzięki temu obraz jest jeszcze wyraźniejszy, a użytkownik może znajdować się nawet bliżej ekranu. Postacie i obiekty prezentowane na ekranie są na wyciągnięcie ręki. W połączeniu z dobrymi głośnikami kina domowego można poczuć się jak w kinie.

Przeczytaj również: Najlepsze kino domowe: ranking

Czy w takim razie różnica w jakości między Full HD a 4K jest zauważalna? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, ale pod pewnymi warunkami, które trzeba spełnić przy telewizorze 4K. Czy warto w niego zainwestować? Aby wykorzystać pełny potencjał telewizora 4K, należy posiadać przystosowane do niego materiały. Przy słabszych jakościowo materiałach różnica nie jest już tak widoczna.

Na tle standardowych modeli wyróżniają się telewizory 4K z matrycą OLED. Piksele w takich urządzeniach świecą niezależnie, co pozwala na uzyskanie głębokiej czerni, a także nieskończonego kontrastu. Telewizory marki premium są w stanie również konwertować obraz do rozdzielczości 4K.

4K vs Full HD: dostępność materiałów

Oferta multimedialna dla rozdzielczości 4K stale się poszerza i rzeczywiście na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej filmów na płytach Blu-Ray, a także w formacie cyfrowym. Takie serwisy jak Netflix czy YouTube stale poszerzają swoje oferty o nowe filmy i seriale, wspierające wysoką rozdzielczość. Nieco gorzej jest ze standardową telewizją, która w dalszym ciągu oferuje materiały Full HD, a także HD.

Telewizor 4K czy Full HD: jaki wybrać?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się bardzo prosta. Telewizorów 4K jest przecież coraz więcej, a rozdzielczość Full HD powoli odchodzi do lamusa. W praktyce jest trochę inaczej i nie warto przekreślać tych modeli.

Kiedy warto kupić telewizor Full HD, a nie 4K? Na pewno wtedy, gdy mamy ograniczony budżet. Za cenę około 2 tys. złotych można dostać już bardzo ciekawe modele. Lepsza częstotliwość odświeżania, więcej funkcji i autorskich technologii. Tego z kolei nie znajdziesz w tanich telewizorach 4K.

Dodatkowo przy zakupie małych telewizorów w rozmiarze do 40 cali różnica jakości między 4K a Full HD nie będzie aż tak widoczna. Rozdzielczość 4K swoją prawdziwą potęgę jest w stanie pokazać na ekranach 55-calowych i większych.

Użytkownicy, którzy nie chcą iść na żadne kompromisy, powinni sięgnąć po telewizory 4K. W szczególności polecamy urządzenia wyposażone w matryce OLED. Wybór odpowiedniego telewizora przede wszystkim powinien być uzależniony od preferencji użytkownika.

Sprawdź również polecane przez nas najlepsze telewizory 4K do 5000 złotych.

Polecane telewizory 4K

Znasz już podstawowe różnice między 4K i Full HD. Przyjrzyjmy się teraz polecanym modelom telewizorów 4K.

LG OLED55 C9

To jeden z najlepszych telewizorów 4K dostępnych obecnie na rynku. Za jego zakupem przemawia przede wszystkim matryca 120 Hz, a także procesor A9 drugiej generacji, który jest w stanie przetwarzać obraz na bardzo wysokim poziomie. Doskonała czerń w połączeniu z technologią Dolby Vision oraz Dolby Atmos pozwala na poczucie się jak w kinie. To model przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników.

Samsung QE65Q60RA

Świetny stosunek jakości do ceny wyróżnia ten telewizor 4K. Odświeżanie 3000 Hz, autorski system Smart TV i perfekcyjne odwzorowanie kolorów dzięki technologii Quantum Dot to tylko niektóre z zalet tego modelu.Urządzenie ma również specjalny tryb gry, który jest w stanie wyciągnąć jeszcze lepszy obraz, a także dźwięk podczas rozgrywki.

Sony Bravia KD-65XF9005

Do dużego salonu polecamy 65-calowy telewizor marki Sony. Jego procesor 4K HDR X1 przetwarza obraz w czasie rzeczywistym, tym samym dostarczając perfekcyjnych szczegółów. Wsparcie dla HDR podnosi kontrast i powoduje, że ciemne sceny wyglądają jeszcze lepiej. Ze względu na bardzo dobre odświeżanie ten telewizor znakomicie nadaje się do rozgrywek sportowych.

Polecane telewizory Full HD

Na sam koniec mamy dla was popularne telewizory Full HD.

Philips 32PFS5803

Niewielki telewizor 32-calowy kosztuje mniej niż 1000 złotych. Producent umieścił solidną matrycę, której współczynnik obrazu wynosi 500. Mocną stroną tego modelu jest również prosty system Smart TV dający dostęp do podstawowych aplikacji. Miłośnicy wszelkiego rodzaju multimediów mogą oglądać filmy z zewnętrznych nośników dzięki obecności złącza USB.

Sony Bravia KDL-40WE660

Znakomity wybór do średniej wielkości pokoju. Telewizor, mimo że kosztuje około 1600 złotych, ma technologię znaną z topowych modeli z rozdzielczością 4K. Technologia X-Reality Pro interpoluje piksele, poprawiając tym samym jakość obrazu. Motionflow XR to z kolei system zapobiegający klatkowaniu szybkich scenerii. Oglądanie rozgrywek sportowych czy granie będzie czystą przyjemnością!

Przeczytaj również: Telewizor do 1500: ranking TOP 7

LG 32LM6300

Ostatnim telewizorem w naszym krótkim zestawieniu jest 32-calowy LG LM6300. Rozdzielczość Full HD jest wspierana przez technologię HDR10. Producent gwarantuje, że telewizor będzie w stanie wyciągnąć niesamowite kolory, jak i głębokie czernie. Na pochwałę zasługują także niezłe głośniki charakteryzujące siębardzo czystym dźwiękiem. To świetny model w rozsądnej cenie.