Data publikacji:

Na czym polega funkcja booster w płycie indukcyjnej?

Płyty indukcyjne coraz śmielej wypychają z rynku klasyczne kuchenki gazowe. W wielu nowych budynkach próżno szukać instalacji gazowej, więc płyta indukcyjna staje się jedynym rozwiązaniem. Większość płyt wygląda podobnie, ale niektóre z nich mają funkcję przyspieszającą gotowanie. Czym jest funkcja booster i jak jej używać?

booster

Czym jest funkcja booster w płycie indukcyjnej?

Funkcja booster występuje nie tylko w płytach indykcyjnych, ale i innych urządzeniach elektrycznych, np. piekarnikach czy blenderach. Jest to oczywiście chwilowe zwiększenie mocy, pozwalające przyspieszyć gotowanie. Zazwyczaj może być aktywowane na określony czas, np. kilka minut.

Funkcja booster określana jest przez producentów różnymi nazwami, np. power boost czy power. To właśnie literką P najczęściej oznaczona jest na płycie. Po wciśnięciu tej ikonki pole grzewcze zwiększy swoją moc nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu można bardzo szybko zagotować wodę na makaron czy podgrzać zupę. Funkcja booster może znajdować się na wszystkich polach grzewczych lub tylko na wybranych, dlatego warto upewnić się przed zakupem. Nie chodzi oczywiście o to, by korzystać z wszystkich naraz, a o to, by nie przekładać niepotrzebnie garnków.

Czy funkcja booster zużywa więcej energii?

Funkcja booster pobiera chwilowo oczywiście więcej energii, jednak nie wpłynie to istotnie na wysokość rachunków. Większość energii i tak gromadzi się w gotowanej wodzie czy potrawie, więc nie dochodzi do marnowania jej, jak np. w kuchenkach gazowych lub elektrycznych starego typu. Dzięki płycie indukcyjnej z funkcją booster skraca się jedynie czas gotowania, co jest ogromnym plusem tej technologii. Jeśli nie lubisz oczekiwać na zagotowanie się wody, jest to rozwiązanie dla ciebie.

Jak używać funkcji booster i do czego się przydaje?

Korzystanie z funkcji booster jest intuicyjne i proste. Wystarczy ustawić maksymalne grzanie lub wcisnąć odpowiednią ikonkę, a płyta indukcyjna zacznie pracować z pełną mocą. Po wyłączeniu doładowania lub po określonym czasie płyta grzewcza przejdzie w słabszy tryb. Jako że chwilowa moc jest naprawdę duża, z funkcji tej skorzystasz głównie do gotowania wody lub płynnych potraw, np. zup czy sosów. Idealnie nadaje się do zagotowania wody na makaron, ziemniaki czy ryż. Używanie jej do smażenia jajecznicy, mięs czy innych potraw narażonych na przypalenie nie jest natomiast dobrym pomysłem.

Wyjątkiem są jednak patelnie do smażenia beztłuszczowego czy garnki z grubym dnem. Ich rozgrzanie trwa stosunkowo długo, więc funkcja booster ma w tym przypadku zastosowanie. Tego rodzaju naczynia pozwalają także na późniejsze wyłączenie pola grzewczego i gotowanie na akumulowanym cieple.

Czy warto inwestować w funkcję booster?

Czy funkcja booster jest dla ciebie? Jeśli prowadzisz dynamiczny tryb życia, ciągle brakuje ci czasu i nie chcesz tracić go na gotowanie, z pewnością docenisz możliwość przyspieszenia przygotowywania posiłków. W tradycyjnych posiłkach składających się z warzyw, źródła białka (np. mięs) oraz sypkich węglowodanów (np. ryżu) zagotowanie wody to jedna z najdłuższych czynności w kuchni. Dzięki „przyspieszaczowi” zagotujesz litr wody w około 2 minuty.

Pamiętaj jednak, że kuchenka indukcyjna oraz jej moc powinna być dobrana do mocy przyłączeniowej twojej instalacji elektrycznej oraz stanu przewodów. W blokach z wielkiej płyty bardzo często można znaleźć instalacje starego typu, niezdolne do obsługi mocnych urządzeń. Płyta indukcyjna najlepiej współpracuje z trójfazową instalacją (400 V). W przypadku instalacji jednofazowej (230 V) często konieczne jest dołożenie kolejnego bezpiecznika oraz pociągnięcie dodatkowego przewodu do obsługi kuchenki. Wszelkie przeróbki skonsultuj z doświadczonym elektrykiem i powierz je specjaliście.

 

Autor: Szymon Sonik