Data publikacji:

Garnki emaliowane: czy warto je kupić? Wady i zalety

Garnki w zasadzie są na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem nowych garnków, powinny brać pod uwagę między innymi garnki emaliowane. Ten rodzaj garnków jakiś czas temu powrócił do łask z kilku powodów. Okazuje się, że gotowanie w garnkach emaliowanych może być bardzo zdrowe. Sprawdź, dlaczego warto kupić garnki emaliowane na indukcję (i nie tylko)!
garnki emaliowane

Garnki emaliowane – powrót mody z PRL czy szansa na zdrowe gotowanie?

Jak wybrać dobre garnki? Garnki, o jakich mowa, były wizytówką kuchni w epoce PRL. W tamtych czasach w Polsce innych garnków nie było w sklepach. Po zmianie ustroju mało kto chciał o tego typu garnkach słyszeć. Wszyscy wymienili je na garnki nowoczesne – zazwyczaj stalowe, o atrakcyjnym wyglądzie. Dzięki nowej modzie w garnkach przeciętny człowiek mógł zapomnieć o czasach PRL.
Od kilku lat garnki emaliowane znów są w sklepach. Ludzie chętnie je kupują, gdyż okazuje się, że gotowanie w nich jest zdrowe. Ich największą zaletą jest to, że nie wchodzą w żadną reakcję z żywnością. Są to garnki odpowiednie dla alergików. Są całkowicie wolne od BPA, kadmu i ołowiu.
Do gładkiej emalii nie przywierają drobnoustroje chorobotwórcze. Emaliowane garnki nie pochłaniają zapachów, co oznacza, że w tym samym garnku można przygotowywać potrawy o różnych smakach (nawet kwaśnych). Można w nich przechowywać żywność (na 100% nie będzie metalicznego posmaku). Są bardzo łatwe do utrzymania w czystości (można je myć też w zmywarce).
Zastanawiasz się, jakie garnki do indukcji wybrać? Modele emaliowane nadają się do gotowania na kuchence indukcyjnej. Są odporne na wysokie temperatury (jeśli nie zawierają plastikowych zdobień, można je nawet sprawdzić w piekarniku). Komplet garnków emaliowanych może służyć przez wiele lat (trzeba jedynie unikać używania ostrych sztućców, ale to obowiązuje w zasadzie przy wszystkich rodzajach garnków). Garnki emaliowane są tańsze od garnków wykonanych ze stali nierdzewnej.
Garnki emaliowane mają dwie wady: czasami można zdziwić się babcinym wzornictwem (ale spokojnie, są też w ofercie komplety, które potrafią zachwycić nowoczesnym designem). Wadą tych garnków jest również to, że potrawa może przywierać do dna, przez co trzeba kontrolować uważniej proces gotowania czy smażenia.

Komplety rewelacyjne na prezent na każdą okazję

Jeśli szukasz atrakcyjnego prezentu dla bliskich Ci osób, możesz zdecydować się na garnki emaliowane. Komplet takich garnków będzie idealny na przykład dla osób, które kochają zdrowy styl życia i docenią właściwości takich garnków. Może to być upominek z okazji ślubu, wesela, rocznicy śluby, na święta Bożego Narodzenia, urodziny czy imieniny. Garnki emaliowane mogą być też prezentem zupełnie bez okazji. Ważne jest, że kupując taki prezent, dasz komuś ogromną radość, a przy okazji nie wydasz fortuny. Jeśli chodzi o design, to znajdziesz garnki emaliowane w stylu retro i garnki, które zachwycają nowoczesnym wyglądem oraz kolorystyką.

Dlaczego warto gotować w domu w garnkach emaliowanych?

W latach 90. XX wieku zmieniły się zasady obowiązujące w zakładach pracy. Socjalizm przemienił się w kapitalizm. Do Polski zaczęły wchodzić międzynarodowe korporacje. Ludzie, by utrzymać się na rynku pracy, musieli zwiększać swoje kwalifikacje – inaczej by nie nadążyli za wymogami pracodawców. Oznaczało to brak czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Wspólne rodzinne obiady miały miejsce głównie w weekendy lub w święta. Zmienił się styl życia. Stał się on bardzo szybki, wręcz za szybki.
Pojawiły się fast foody – do tego typu restauracji ustawiały się gigantyczne kolejki. Żywność produkowana w sposób masowy nie przypominała jedzenia z czasów PRL. Ludzie nie mieli czasu na własne warzywniaki czy przydomowe sady. Prawie każdy pędził za karierę zawodową. Zemściło się to na wielu osobach otyłością. O ile otyłość (tak samo, jak i depresja) była przypadłością amerykańską jeszcze w XX wieku, to w XXI wieku obie te choroby zostały wpisane na listę chorób cywilizacyjnych.
Obecnie ludzie inaczej patrzą na kwestię gotowania w domach. Oczywiście, żeby nie było generalizowania, zawsze byli miłośnicy prawdziwej kuchni domowej. Coraz więcej osób interesuje się zdrowym trybem życia i zwraca uwagę na to, co wrzuca do garnka. Ludzie interesują się produktami takimi jak garnki emaliowane, gdyż są one po prostu bezpieczne dla ich zdrowia. Po falach chorób nowotworowych, ludzie nie ufają już każdej reklamie i starannie analizują produkty, które wpuszczają do swoich domów.
Pandemia koronawirusa, która zaatakowała świat w grudniu 2019 roku, zmieniła u wielu osób styl życia. Praktycznie ludzie na każdym kontynencie musieli zwolnić — dla wielu osób był to olbrzymi szok. Nikt się nie spodziewał takiej sytuacji. Nagle się okazało, że zdrowie każdego człowieka jest w wielkim zagrożeniu. Ludzie mieli dla siebie więcej czasu. Co prawda, zostali zmuszeni do pozostawania w domach przez dość długi czas, ale sporo osób zaczęło wprowadzać w swoich domach zmiany, czyli z nadmiaru czasu i z braku możliwości wyjścia do restauracji zaczęli samodzielnie gotować. Wiele rodzin w tym czasie wymieniło garnki stalowe na garnki emaliowane.
Zdjęcie: ADDICTIVE_STOCK/Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.