Data publikacji:

Giętarka do rur: jak zrobić?

Giętarki do rur to niezwykle przydatne narzędzia spotykane w wielu warsztatach samochodowych i zakładach przemysłowych. Jak sugeruje to nazwa, używane są do formowania rur, ale nie tylko. Bardzo często służą też do obróbki metalowych profili, prętów oraz innych materiałów. Niektórzy majsterkowicze, posiadający własne preferencje w pracy z metalem, nieraz decydują się na zrobienie własnej giętarki do rur, zamiast kupna standardowego narzędzia tego typu w sklepie. Radzimy zatem, na co zwrócić w takim wypadku szczególną uwagę.
giętarka do rur
Ze względu na rodzaj napędu giętarki można podzielić na urządzenia hydrauliczne, ręczne, a także elektryczne, które są niezawodne i bardzo dokładne podczas swojej pracy. W halach fabrycznych, warsztatach lub na placach budowy używa się dużych i ciężkich giętarek stacjonarnych. Czasem narzędzia te są nieadekwatne do potrzeb, wówczas sięga się po bardziej kompaktowe modele przenośne, które sprawdzą się również w domu.

Robimy własną giętarkę do rur i profili

Praca nad własną giętarką to zadanie dla doświadczonych majsterkowiczów i właścicieli warsztatów. Ponieważ różnorodność narzędzi tego typu jest bardzo duża, w pierwszej kolejności należy określić jego przeznaczenie. Wiedząc, do obróbki jakiego rodzaju materiałów i produktów będziemy go używać, jesteśmy w stanie skutecznie wybrać odpowiedni rodzaj mechanizmu oraz jego wielkość.
W tym momencie należy przygotować odpowiedni plan pracy. Jeżeli nie wiemy, od czego zacząć, po inspirację warto udać się do sieci. W internecie, głównie na forach hobbystycznych przeznaczonych dla mechaników i miłośników filozofii „zrób to sam”, znajdziemy bowiem opisy dzieł wielu entuzjastów, często opatrzone wieloma zdjęciami, a także poradnikami, które wskazują krok po kroku kolejne etapy pracy. Zawsze potrzebny będzie jednak rysunek techniczny z dokładnymi wymiarami każdego elementu, czasem ściągniemy go z sieci, najczęściej jednak będziemy musieli wykonać go samodzielnie.
Jeżeli chodzi o materiały, w zależności od projektu, zazwyczaj spora część z nich pochodzić może z odzysku. Często da się wykorzystać resztki ze zniszczonego sprzętu lub elementy uszkodzonych maszyn, które znajdziemy w garażu lub na strychu.
Uwaga! Nawet prosta giętarka do rur musi być wykonana z bardzo wytrzymałych metalowych komponentów, których samodzielna obróbka nie należy do prostej czynności i wymaga doświadczenia, a także użycia zaawansowanego sprzętu, którego nie znajdziemy w podręcznym przyborniku przeciętnego majsterkowicza.
Poza zwykłymi narzędziami warsztatowymi niezbędna okaże się tokarka, pozwalająca na precyzyjne przycinanie metalu. Do łączenia poszczególnych części wykorzystamy natomiast spawarkę oraz wiertarkę z wytrzymałymi wiertłami do metalu. Warto zaznaczyć, że nie musimy kupować specjalistycznego sprzętu. Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc posiadającego go znajomego albo wizyta w profesjonalnym zakładzie, który wykona nasze zlecenie. Nie powinno być to specjalnie kosztowne, bowiem wycięcie komponentów i sklejenie nawet bardziej kompleksowej giętarki nie zajmie zbyt dużo czasu dobremu specjaliście.
Zdjęcie: Envato Elements