Data modyfikacji:

Glany czy martensy – które buty wybrać?

Od butów ortopedycznych, do symbolu kultury undergroundowej – droga martensów do popularności wcale nie należała do najłatwiejszych. Dziś, ponad 70 lat od stworzenia pierwszego modelu, kultowe obuwie powraca do świata mody ze zdwojoną siłą. Sprawdzamy, czym się różnią od glanów i przypominamy historię tej kultowej marki.
Martensy przed trafieniem do szaf klientów muszą zmierzyć się z równie popularnymi konkurentami – glanami, które umieściliśmy w naszym poradniku – Co zabrać na Pol'and'Rock Festival? W końcu pakowanie na tego typu wyjazd musi uwzględniać solidne buty. Jednak czy glany to jedyny słuszny wybór? Podpowiadamy! 

Martensy damskie i męskie – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Wiele osób zastanawia się, czy glany a martensy rzeczywiście czymś się od siebie różnią. Oczywiście, że tak! Drugi rodzaj obuwia, produkowany przez markę Dr. Martens, powstał już w latach 40. jako buty ortopedyczne dla niemieckiego lekarza ze skręconą kostką. W kolejnych dekadach martensy podbijały… modę damską. Wbrew pozorom to właśnie kobiety stanowiły większość klientek producenta.

Po debiucie kultowego modelu 1460 buty zaczęły być łączone z różnorodnymi subkulturami i ruchami społecznymi, aby trafić do garderoby między innymi wokalistów zespołu The Who i Alice in Wonderland, Britney Spears, Kurta Cobaina, a nawet Jana Pawła II, który w swojej szafie miał kilkadziesiąt białych martensów.

Glany typu martensy cechują się ośmioma dziurkami na sznurówki, specjalną poduszką powietrzną na pięcie, okrągłym noskiem oraz żółtymi nićmi umieszczonymi dookoła cholewki. W oryginalnych modelach obuwia nie brakuje również charakterystycznej, dość masywnej podeszwy o antypoślizgowych właściwościach. Obecnie martensy zamówisz w dziesiątkach wersji kolorystycznych – od klasycznej czerni aż po szaloną zieleń.

Martensy czarne 1460 – kultowy model

Najpopularniejszą odsłoną martensów jest czarny model 1460, który zadebiutował na rynku w 1960 r., aby w kolejnych latach stać się symbolem kultury punkowej i grungowej. Nosili go najsłynniejsi muzycy i gwiazdy XX w., i to nie bez powodu – obuwie niemieckiej marki jest wykonane ze skóry licowej, ma gładką teksturę, a sama cholewka jest niezwykle przyjemna w dotyku. Nie brakuje także wygodnej podeszwy AirWair, która zapewnia maksymalną przyczepność do podłoża na każdym kroku. Co więcej, martensy damskie i męskie w odsłonie 1460 są odporne na ścieranie oraz tłuszcz i olej.

Ile kosztują i jak rozpoznać oryginalne martensy?

Decydując się na zakup oryginalnego obuwia sygnowanego logo Dr. Martens, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Najtańsze są oczywiście glany typu martensy dla dzieci, których cena rozpoczyna się nawet od 200 zł – w przypadku dorosłych koszt pary waha się w granicach od 350 do nawet 950 zł! Chcesz uchronić się przed nabyciem podróbek? Wiemy, jak rozpoznać oryginalne martensy! Zacznij od samego opakowania – powinno być teksturowe z umieszczoną na zewnątrz naklejką, na której znajdziesz informacje na temat rozmiaru obuwia, numeru seryjnego czy koloru.

Kolejnym krokiem jest znalezienie żółtej naklejki, którą przykleja się do wszystkich oryginalnych martensów damskich i męskich – to właśnie ona jest potwierdzeniem pozytywnego przejścia kontroli jakości. Zwróć również uwagę na podeszwę zewnętrzną, na której musi być umieszczone logo marki i informacja na temat poduszki powietrznej umieszczanej na pięcie każdego modelu butów. Martensy mają także specjalne znakowanie na podeszwie zewnętrznej – obok krzyżyka znajdziesz szczegóły odporności obuwia na działanie wymienionych substancji. Nie zapomnij o sprawdzeniu charakterystycznych dla modeli Dr. Martens żółtych nici.

Aby uniknąć niespodzianek, zamów martensy wyłącznie w zaufanych sklepach internetowych, które znajdziesz na Ceneo.pl.

Glany a martensy. Podpowiadamy, które buty kupić

Jeśli szukasz obuwia, które pokochały dawne gwiazdy muzyki, to zdecydowanie warto zamówić oryginalne martensy. Kultowe modele marki Dr. Martens są zdecydowanie warte swojej ceny. A co z glanami? Ich zakup polecamy wszystkim osobom, które szukają oryginalnego dodatku do codziennej stylizacji – tańsze, jednak równie charakterystyczne modele z pewnością cię nie zawiodą. Wyberając glany, warto zwrócić uwagę na glany męskie.
Autorka: Katarzyna Wendzonka