Data publikacji:

System nawigacji GLONASS w telefonach. Co to jest i jak działa? 

System nawigacji satelitarnej opracowany przez Rosjan działa również w smartfonach. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest takie rozwiązanie, a także jakie modele telefonów nim dysponują. 

glonass

Czym jest GLONASS? 

GLONASS (Globalnaya Navigazionnaya Sputnikovaya Sistema) jest rosyjskim systemem nawigacji satelitarnej, który był odpowiedzią na amerykański system GPS. Początki tego systemu sięgają 1976 roku, kiedy to Związek Radziecki rozpoczął jego opracowywanie. Pierwsze satelity zostały wystrzelone w 1982 roku i miały służyć do pozycjonowania pogodowego, pomiaru prędkości, a także czasu. W 2003 roku umieszczono drugi kodeks cywilny, co było ważne dla odbiorników kodujących. 

Do 2011 roku rząd rosyjski wydał na projekt GLONASS około 5 milionów dolarów. Na tym się jednak nie skończyło, ponieważ w latach 2012-2020 inwestycja pochłonęła około 10 milionów dolarów. Do dziś GLONASS ma sieć 24 satelitów pokrywających ziemię. Dla porównania amerykański system GPS ma 31 satelitów pokrywających planetę. 

System GLONASS po wielu latach wykorzystywania przez wojsko, w końcu zaczął być wdrażany do urządzeń publicznych w tym również smartfonów. Urządzenia, które są dostępne na rynku, wykorzystują zarówno GPS, jak i GLONASS. To sprawia, że ustalenie pozycji użytkownika jest dużo łatwiejsze i precyzyjniejsze. GLONASS działa w bardzo prosty sposób wysyłając sygnały L1 oraz L2 służące do pozycjonowania. Wiele osób zadaje pytanie, który z dostępnych systemów jest precyzyjniejszy. Niestety, ale na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno GPS, jak i GLONASS oferują bardzo dobre rezultaty. 

Gdzie sprawdza się GLONASS? 

Smartfon podczas korzystania próbuje ustalić naszą lokalizację. Najczęściej ma to miejsce w momencie, kiedy korzystamy z map czy samej nawigacji prowadzącej nas do celu. Ale prośby o ustalenie aktualnego położenia mogą pochodzić również z niektórych aplikacji. Do tego wykorzystywany jest GLONASS i GPS. Oba systemy znakomicie się uzupełniają i są w stanie poprawić jakość sygnału nawet o 50%. Jest to szczególnie ważne poza dużymi aglomeracjami miejskimi. 

Jakie smartfony mają GLONASS? 

Tak naprawdę GLONASS znajdziemy w większości popularnych smartfonów. Jeszcze do niedawna ta technologia była zarezerwowana dla topowych modeli. Trend ten na szczęście się zmienia i telefony za około 1000 złotych obsługują już pozycjonowanie przez GPS oraz GLONASS. Systemy nawigacyjne są również wykorzystywane w smartwatchach. 

Przykładowe telefony, które wspierają GLONASS

iPhone 11  

Jeden z popularniejszych telefonów Apple wykorzystuje do pozycjonowania GLONASS, GPS, a także opracowany przez Japonię system QZSS. W ten sposób lokalizacja użytkownika może być ustalona bardzo precyzyjnie. W przypadku iPhone’ów możemy korzystać z autorskich map Apple, które są rozwijane również w Polsce. 

Samsung Galaxy S21 

Topowy Samsung Galaxy S21 wykorzystuje nie tylko systemy GLONASS i GPS. Na jego pokładzie znajdziemy również europejski standard nawigacyjny Galileo. To powoduje, że ustalanie lokalizacji użytkownika jest jeszcze sprawniejsze i przede wszystkim dokładniejsze. 

Xiaomi Mi 11 Lite 

Xiaomi MI 11 Lite jest dowodem na to, że GLONASS znajduje się również w tańszych smartfonach. Chiński smartfon wykorzystuje ponadto standardy A-GPS, BDS i Galileo. To wystarczy, aby bez problemu korzystać z map. 

Autor: Bartłomiej Mazurek