Data modyfikacji:

Czym są głośniki aktywne i jakie mają zalety? Jakie kolumny aktywne wybrać?

Kolumny i głośniki aktywne z powodzeniem wykorzystuje się w dużych zestawach nagłośnieniowych kina domowego, a także służą posiadaczom komputerów. Są one popularnym zamiennikiem klasycznych głośników pasywnych. Tłumaczmy zatem, czym się charakteryzują oraz jakie mają zalety.

głośniki aktywne

Dobrej jakość nagłośnienie znacząco zwiększa przyjemność płynącą z oglądania filmów i seriali, zabawy z grami oraz słuchania muzyki. Różnicę pomiędzy głośnikami i kolumnami niskiej jakości a ich droższymi odpowiednikami od renomowanych producentów usłyszą nawet laicy.

Wybór sprzętu nie jest jednak oczywiście łatwą kwestią i wymaga wzięcia pod uwagę wielu różnych czynników. Podczas zakupów zetkniemy się z wieloma niezrozumiałymi terminami oraz specjalistycznymi określeniami. Jednym z nich jest rozróżnienie na głośniki aktywne i pasywne.

Przeczytaj także, jakie są dobre głośniki do komputera z basem

Czym są głośniki aktywne?

Charakterystykę głośników aktywnych najlepiej przedstawić, porównując je z pasywnymi, które do działania wymagają specjalnego zewnętrznego wzmacniacza połączonego lub wbudowanego w urządzenie odtwarzające lub przesyłające dźwięk (np. gramofon, amplituner). Ten element systemu nagłośnieniowego nie tylko przekazuje pasywnym urządzeniom sygnał, ale również moc niezbędną do ich działania, dzięki temu nie wymagają zewnętrznego zasilania.

W przypadku głośników aktywnych jest zgoła inaczej. W ich wnętrzu zamknięta jest bowiem cała elektronika umożliwiająca funkcjonowanie, a więc zarówno zasilacz, jak i wzmacniacz audio. Ostatnio coraz więcej modeli nie potrzebuje nawet żadnych kabli, bowiem zasilanie czerpie z baterii, a ze źródłem dźwięku łączą się przy pomocy komunikacji bezprzewodowej.

Zalety głośników aktywnych

Głośniki aktywne wykazują się sporą liczbą zalet, dlatego też są coraz popularniejsze wśród klientów o rożnych potrzebach, takich jak fani kina czy muzyki. Ich podstawowym atutem jest oczywiście wbudowana elektronika. Zainstalowane w nich wzmacniacze oferują zazwyczaj najbardziej optymalne brzmienie urządzenia bez potrzeby jego konfiguracji. Patent ten pozwala też ograniczyć plątaninę kabli przy ich podłączaniu do amplitunerów i wzmacniaczy w systemie nagłośnieniowym. Jest to niezwykle kłopotliwe, zwłaszcza gdy używamy wielu kolumn. 

Kolejną zaletą głośników aktywnych jest sposób ich komunikacji ze źródłami dźwięku. Poza standardowymi przewodami audio mogą one bowiem korzystać z Bluetooth, a czasami też sieci Wi-Fi. Rozwiązanie to niweluje powstawanie zakłóceń dźwięku wynikających np. ze źle dobranych lub niskiej jakości kabli. 

Dzięki temu, że głośniki aktywne odbierają sygnał cyfrowy, bez problemu usłyszymy na nich dźwięk z telefonu. Niektóre modele mogą mieć czytniki kart pamięci lub wejścia USB powalające na odtwarzanie plików muzycznych wprost z nośnika pamięci, takiego jak np. pendrive.

Przeczytaj także: Głośniki bezprzewodowe. Ranking

Wady głośników aktywnych

Jeżeli mówimy o wadach głośników aktywnych na pierwszy plan wysuwa się kwestia, do której niezwykle dużą uwagę przywiązują audiofile. W urządzeniach tych nie wymienimy bowiem wzmacniacza i nie wyregulujemy według własnych potrzeb dźwięku. Opcję taką znajdziemy jedynie w droższych modelach. Minusem jest również bardziej skomplikowana konstrukcja sprzętu, która utrudnia jego naprawę.

Kiedy korzystamy z głośników aktywnych?

Dawniej głośniki aktywne wykorzystywano tylko do bardzo specyficznych celów, konstrukcję tą przyjmowały przeważnie głośniki niskotonowe używane w zestawach kina domowego. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, znalazły one bardzo wiele zastosowań. Do tej klasy sprzętu należą np. praktycznie wszystkie głośniki przeznaczone dla pecetów. Głośniki aktywne do komputera to zarówno niewielkie kolumienki stereo za kilkadziesiąt złotych, jak duże zestawy gamingowe. 

Kolumn aktywnych używa się również w zestawach Hi-Fi. Znacznie rzadziej podłączane są jednak do telewizorów, choć zmienia się to coraz szybciej za sprawą popularyzacji soundbarów, w których wnętrzu zamkniętych może być nawet kilkanaście głośniczków imitujących wrażenia płynące z  przestrzennych zestawów kina domowego.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie głośników aktywnych?

Poszukując głośników aktywnych, zwracamy uwagę na kilka kluczowych aspektów urządzenia.

Moc

Jeden z najważniejszych parametrów każdego sprzętu nagłośnieniowego, który podawany jest w watach. Wpływa on na maksymalną moc kolumn, a więc na siłę ich dźwięku. Wszystko zależy więc od naszych osobistych potrzeb. Do użytku domowego i słuchania muzyki zaleca się, by głośnik posiadał moc co najmniej 50-100 W. Wyższe wartości, takie jak 200 W, zapewnią nam znacznie donośniejsze brzmienie przydatne np. podczas imprez.

Pasmo przenoszenia

Określa zakres częstotliwości przenoszonych przez urządzenia. W specyfikacjach technicznych producenci podają jej górne i dolne wartości, odpowiadające wysokim i niskim tonom (basy), które mogą być wygenerowane przez sprzęt. Do codziennego użytku wystarczające jest pasmo przenoszenia na poziomie 35-18000 Hz.

Obsługiwane technologie dźwięku

Istotne przede wszystkim wówczas, gdy poszukujemy kolumn dla zestawów kina domowego lub do zabawy z grami. Zwracamy uwagę na obsługę nowych standardów, takich jak Dolby Digital, Dolby Pro Logic II czy DTS. 

Wykonanie i dodatki

Dobrze wykonane aktywne głośniki lub kolumny mogą służyć nam przez wiele lat. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. Solidna konstrukcja obudowy z drewna, a także jego staranne wykończenie, zabezpieczy sprzęt przed nieestetycznymi uszkodzeniami i zarysowaniami.

To samo dotyczy podzespołów elektronicznych, budowy kabla zasilającego oraz gałek lub przycisków sterujących. Nawet w przypadku aktywnych głośników do komputera dużym plusem jest obecność pilota zdalnego sterowania.

Łączność bezprzewodowa

To niewątpliwy as w rękawie głośników aktywnych. Bluetooth pozwoli szybko podłączać do głośników zewnętrze urządzenia, takie jak smartfony czy tablety, a także sprzęt audio i telewizor. Dodatkową zaletą jest też możliwość łączności za pośrednictwem Wi-Fi.

Okablowanie

W przypadku modeli przewodowych dla jakości dźwięku uwagę przykuwamy do grubości oraz wykonania kabli. Kolumny działające w pełni bezprzewodowo wymagają uzupełniania baterii. Warto więc sprawdzić pojemność baterii i maksymalny czas pracy sprzętu na pełnym ładowaniu.

Autor: Michał Kułakowski