Data modyfikacji:

Gra dla 7 latka. Jaką grę wybrać?

Która gra dla 7-latka będzie najlepsza? Powinna zaciekawić dziecko na tyle, by nie chciało wracać przed ekran telefonu. Gry edukacyjne dla 7-latka to dobry pomysł na prezent dla każdego dziecka. Zebraliśmy kilka propozycji – polecamy sprawdzone klasyki i świeże nowości.
W dzisiejszych wirtualnych czasach coraz rzadziej sięgamy po klasyczne gry planszowe, zastępując je tymi, które mamy na tabletach i telefonach. A warto wrócić do planszówek, bo gry te wyjątkowo stymulują rozwijający się dziecięcy mózg. Jaka gra dla 7-latka będzie najlepsza? Propozycji jest naprawdę wiele – dopasuj grę do temperamentu 7-latka, jego pasji i umiejętności. Wybraliśmy kilka ciekawych gier zręcznościowych, ruchowych i strategicznych. Jakie wybrać gry dla dzieci? Ranking zawiera wiele ciekawych propozycji.

Mistakos – klasyczna, zręcznościowa gra dla 7-latka

Jeśli twoje dziecko i jego rówieśnicy lubią gry zręcznościowe – a to dość prawdopodobne, gdy ma się 7 lat – zagrajcie w Mistakos. To klasyczna gra zręcznościowa, w której głównymi pionkami są krzesła. Należy ustawiać je tak, by jak najszybciej pozbyć się wszystkich. Można też określić na początku ilość rund do rozegrania. Krzesła mają też wersję z drabinami. Świetna, dynamiczna, ale zarazem wymagająca skupienia zabawa – rozgrywki nie trwają długo, dlatego młodsze dzieci nie muszą się skupiać zbyt długo, a to oznacza, że nie zdążą się znudzić.

5 Sekund Junior – gra dla 7-latka, który szybko myśli

W tej grze liczy się refleks i wiedza. Na odpowiedź na proste pytanie masz tylko niż 5 sekund, a odmierza je specjalna klepsydra z efektem dźwiękowym. Rozgrywki bywają niezwykle emocjonujące, wywołują okrzyki radości i salwy śmiechu. Na czym polega gra? Uczestnik losuje kartę z pytaniem, a czas płynie... Dostępnych jest kilka wersji gry, np. 5 Sekund Podróże, 5 Sekund Sport. A w każdej grze do wyboru są rożne kategorie pytań – łatwe i trudniejsze.
Gry edukacyjne dla 7-latka, takie jak te z serii 5 Sekund, to nie tylko dobra zabawa, ale też nauka – pytania skonstruowane są tak, że poszerzają horyzonty i pogłębiają wiedzę młodego człowieka, ucząc jednocześnie poprawnego wysławiania się i konstruowania poprawnych zdań.

Gry z Harrym Potterem – dla młodych fanów magii

Większość 7-latków poznało już niesamowite przygody czarodzieja z Hogwartu i jego przyjaciół. A jeśli ta przygoda jest jeszcze przed dzieckiem, to warto wspólnie obejrzeć pierwszą część filmu – wtedy rodzice zdecydują, czy perypetie Pottera nie będą dla 7-latka zbyt straszne. Gry nawiązujące do przygód postaci filmowych cieszą się od lat wielką popularnością.
Niektóre gry z Harrym Potterem mogą być dla 7-latków prawdziwym wyzwaniem, ale inne będą bardzo proste, np. klasyczne karty, którymi można grać w gry karciane, lub zręcznościówka Bazyliszki i miotły. Niezmiennie uwielbiana jest gra z serii Dobble – w wersji z czarodziejem gra zaskakuje ciekawą grafiką z postaciami i charakterystycznymi akcesoriami filmowymi. Bardziej skomplikowana będzie Funkoverse – to strategiczna gra planszowa, w której do wyboru są 4 scenariusze gry.

Skaczące jajeczka – gra dla lubiących wyzwania ruchowe

To gra nie tylko zręcznościowa, ale i zarazem ruchowa. Polega na odtwarzaniu zadań ruchowych i zbieraniu jajek – kto zbierze ich najwięcej, ten wygrywa. Zadania nie są jednak tak łatwe, ale gwarantują dobrą zabawę i dużo śmiechu.

Dobble – klasyk dla dzieci w każdym wieku

Prosta, a jednocześnie emocjonująca gra, którą znają już chyba wszystkie dzieci na świecie. Ciągle powstają jej kolejne wersje, z nowymi, popularnymi postaciami filmowymi lub bajkowymi. Każdy młody człowiek ma szansę znaleźć wersję, która zainteresuje go najbardziej. Są więc karty przedstawiające bohaterów bajek „Minionki, „Psi patrol”, „Kraina Lodu”, „Kicia Kocia”.
Dobble mają kilka scenariuszy, dlatego można grać w sposób łatwy, dynamiczny lub wymagający zapamiętania trudniejszych reguł. Najprostszy sposób polega na ułożeniu kart na środku i rozdaniu graczom po kilkanaście kart. Każdy kolejny gracz wykłada na stół swoją kartę i szuka tych samych elementów łączących ją z kartą widoczną na wierzchu stosu. Osoba, która pierwsza zauważy parę i krzyknie jej nazwę, zabiera karty. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej par.

Nie wdepnij w to – gra edukacyjna dla całej rodziny

To kolejna gra zręcznościowa i zarazem ruchowa dla całej rodziny. Ale da dużo radości, jeśli dziecko zagra w nią także z rówieśnikami. Na rozkładanej na podłodze macie umieszcza się ciastolinę w kształcie psiej kupy, zaś gracz musi przejść po macie określoną ilość kroków, próbując ominąć kupę... Gra ma walory edukacyjne – uczy, że posiadanie psa to wielka odpowiedzialność i w sposób niemal namacalny pokazuje, że po pupilu trzeba sprzątać. Może warto sprezentować grę dziecku, zanim zdecydujecie się na kupno psa?

Pszczółki – gra edukacyjna dla 7-latka, która ćwiczy refleks

Jeśli szukasz gry edukacyjnej dla 7-latka, która będzie jednocześnie prosta i poradzą sobie z nią nawet młodsze dzieci przedszkolne, wybierz grę Pszczółki. Polega ona na odkrywaniu kolejnych kart przedstawiających kolorowe owady i szukaniu ukrytych wcześniej pod ulami pszczółek w tym samym kolorze. Rozgrywki są proste i dynamiczne, doskonale ćwiczą refleks, pamięć, spostrzegawczość oraz koncentrację.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.