Data modyfikacji:

Gra planszowa dla dorosłych. Polecane planszówki

Planszówki to doskonała rozrywka dla osób w każdym wieku – świetnie sprawdzają się zarówno na imprezach mocno zakrapianych alkoholem, jak i nieco spokojniejszych domówkach w mniejszym gronie. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym grom planszowym dla dorosłych, które znacząco umilą wam spotkania ze znajomymi.
gra planszowa dla doroslych

Fajne gry planszowe dla dorosłych: ranking

Ciekawe gry planszowe dla dorosłych, które znalazły się w zestawieniu, dobierane były na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl – tutaj też wszystkie je możecie kupić. Większość z wymienionych tytułów przeznaczona jest wyłącznie dla pełnoletnich odbiorców, choć na liście znalazły się także produkcje z niższą kategorią wiekową, które także przypadną do gustu dorosłym ze względu na tematykę bądź poziom skomplikowania rozgrywki. Zobaczcie najlepsze gry planszowe w naszym zestawieniu.

 1. This War of Mine: Gra Planszowa
 2. Pijane Party
 3. Zona: Sekret Czarnobyla
 4. Alias. Kobiety vs. mężczyźni
 5. Gra do Piwka
 6. Wsiąść do pociągu
 7. Gierki Małżeńskie
 8. Osadnicy z Catanu
 9. Kolejka
 10. Posiadłość Szaleństwa
 11. Gloomhaven

This War of Mine: Gra Planszowa

Najpierw była gra komputerowa o tym samym tytule, za którą odpowiada warszawski zespół 11 bit Studios. Producent postanowił przedstawić wojnę w trochę inny sposób, skupiając się na jej ofiarach, a nie żołnierzach biorących czynny udział w walce. Planszówka This War of Mine również oparta została na tym samym motywie. Maksymalnie sześciu użytkowników może wziąć udział w przygotowanych przez twórców scenariuszach - gra nie boi się podejmowania trudnych wątków, dlatego też zaleca się, żeby grali w nią głównie dorośli.

Pijane Party

Planujecie domówkę? Nie może więc zabraknąć na niej tej fajnej gry planszowej dla dorosłych! Już sama nazwa wskazuje, z jaką produkcją mamy do czynienia. Pijane Party to zabawna gra towarzyszka, która będzie w stanie rozkręcić nawet najbardziej smętną imprezę. Zasady są banalnie proste – gracze przesuwają swoje pionki na planszy, a po wejściu na konkretne pola muszą losować karty. Na kartonikach znajdują się pokręcone wyzwania, sprowadzające się przede wszystkim do picia wysokoprocentowego alkoholu.

Zona: Sekret Czarnobyla

Czarnobylska strefa wykluczenia to nie tylko bogate źródło inspiracji dla twórców gier wideo – również producenci planszówek często sięgają po ten motyw. Zona: Sekret Czarnobyla to zdecydowanie jedna z bardziej popularnych gier planszowo-przygodowych, jakie są obecnie dostępne w sprzedaży. Nie ma co się temu dziwić, wszakże jest to niezwykle grywalny tytuł, w którym udział może wziąć maksymalnie czterech graczy. Każdy z nich wciela się w szperacza, który – nie bacząc na zagrożenie - wyrusza do tytułowej Zony w poszukiwaniu drogocennych artefaktów.

Alias. Kobiety vs. Mężczyźni

W naszym zestawieniu najlepszych gier planszowych dla dorosłych nie mogło zabraknąć tej propozycji. Alias to bardzo ceniona gra bez prądu, która na przestrzeni lat doczekała się wielu wariantów, a Kobiety vs. Mężczyźni jest zdecydowanie jedną z ciekawszych opcji. Ta wersja gry idealnie nada się na imprezę z udziałem par, żeby był równy podział na przedstawicieli obu płci. Podobnie jak w oryginale, tutaj także zabawa polega na odgadywaniu haseł poprzez różnego rodzaju podpowiedzi, synonimy bądź przeciwieństwa. Z tą różnicą, że w tym przypadku na kartach znajdziecie zagadnienia charakterystyczne dla mężczyzn oraz kobiet. Jeśli szukacie dobrych gier planszowych dla dwojga, sięgnijcie po tę pozycję. Sprawdźcie, jak dobrze znacie swoją drugą połówkę!

Gra do Piwka

Kolejna gra planszowa dla dorosłych w tym zestawieniu kręcąca się wokół alkoholu. Żeby w ogóle rozpocząć zabawę, każdy z uczestników musi zaopatrzyć się przynajmniej w dwa piwa, które następnie będzie sączył zgodnie z wyzwaniami, jakie wylosuje podczas rozgrywki. Gra do Piwka to gwarancja świetnej zabawy, której niestety na drugi dzień możecie nie pamiętać. Cóż, nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

Wsiąść do pociągu

Wsiąść do pociągu to seria rozbudowanych gier planszowych, w których gracze budują własne trasy kolejowe na przygotowanych przez twórców rozbudowanych mapach. W sprzedaży znajdziecie zarówno wersje dedykowane całemu światu, Europie, krajom północy, a nawet poszczególnym państwom, w tym Polsce. Każda z edycji polecana jest osobom lubiącym gry ekonomiczne, polegające na rozsądnym zarządzaniu zasobami oraz umiejętnym inwestowaniu w nowe budowle. Dużym plusem serii Wsiąść do pociągu jest też to, że mogą bawić się przy niej już dwie osoby.

Zobacz także nasz ranking gier planszowych rodzinnych

Gierki Małżeńskie

Jeśli szukacie fajnych, zabawnych gier planszowych dla dorosłych, to koniecznie powinniście spróbować Gierek Małżeńskich. Produkcja została zaplanowana w taki sposób, że może bawić się przy niej kilka par, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udział w rozgrywce wzięło wyłącznie jedno małżeństwo. Twórcy przygotowali dla graczy szereg zadań, takich jak pytania otwarte, testy zgodności czy kalambury. Każde wyzwanie dotyczy spraw, z jakimi na co dzień stykają się pary.

Osadnicy z Catanu

Klasyka planszówek, jakiej nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Choć produkcja czerpie garściami z gier ekonomicznych, to jednak poziom trudności jest stosunkowo niski. Jest to więc idealny tytuł dla dorosłych, którzy nie mają czasu na wielogodzinną naukę zasad bardziej skomplikowanych gier. Przy Osadnikach z Catanu równie dobrze mogą bawić się amatorzy, jak i osoby spędzające przy tego typu rozrywce mnóstwo czasu. A o co tu chodzi? O zdobywanie surowców i rozbudowywanie własnych osad, zabierając tym samym terytoria konkurentom.

Kolejka

Osoby, które urodziły się przed latami 80. ubiegłego wieku, doskonale pamiętają realia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i charakterystyczne w tamtym czasie kolejki do sklepów. Wydawnictwo Trefl postanowiło przypomnieć dorosłym graczom ich młodzieńcze lata, a dzieciom pokazać, jak bardzo zmienił się nasz świat na przestrzeni lat. Zasady gry są bardzo łatwe do opanowania – każdy z graczy dostaje listę zakupów, a następnie musi ustawiać się w konkretnych kolejkach, żeby zdobyć odpowiednie produkty.

Posiadłość Szaleństwa

Ze względu na tematykę, książki H.P. Lovecrafta przeznaczone są przede wszystkim dla dorosłych czytelników. Dlatego też to właśnie oni będą w stanie wychwycić masę smaczków i nawiązań w grze planszowej Posiadłość szaleństwa, która została osadzona w uniwersum wykreowanym przez Samotnika z Providence. Użytkownicy przejmują kontrolę nad odważnymi badaczami, chcącymi odkryć tajemnice, jakie skrywane są w zakładzie Arkham. Gracze muszą jednak uważać, żeby ich bohaterowie nie popadli w szaleństwo, po tym jak przyjdzie im stanąć twarzą w twarz z istotami występującymi w Mitologii Cthulhu.

Gloomhaven

Planszówki bardzo często stawiają na rywalizację pomiędzy graczami, ale niekiedy do sprzedaży trafiają też produkcje, w których nacisk zostaje położony na kooperację. Takim właśnie tytułem jest Gloomhaven, czyli gra, gdzie użytkownicy wcielają się w nieustraszonych najemników biorących udział w niebezpiecznych eskapadach. Ogromną zaletą gry jest mnogość scenariuszy i postaci (ponad sto historii i aż siedemnaście grywalnych klas herosów) oraz bardzo rozbudowany system walk, bazujący na dobieraniu kart. Brak tutaj losowości towarzyszącej rzutom kostkami.
Autor: Łukasz Morawski