Data modyfikacji:

Gra zręcznościowa dla 3-latka – jaką grę wybrać? 

Wiek trzech latek jest idealny na wprowadzanie gier zręcznościowych. Gra zręcznościowa dla 3-latka wpływa nie tylko na rozwój sprawności dłoni, koordynacji wzrokowo-ruchowej czy precyzji ruchów, ale przede wszystkim stymuluje rozwój mózgu. W tym wieku równie rozwijająca może być zabawa zwykłym patykiem, jednak sięgając po wybrane gry edukacyjne, kształtujemy konkretne umiejętności. Podpowiadamy, jakie gry zręcznościowe dla 3-latka warto wybrać.
gra zręcznościowa dla 3-latka

Gry zręcznościowe dla dzieci od 3 lat

Gry zręcznościowe mają na celu między innymi rozwój sprawności manualnej dziecka. Sprawność dłoni kształtuje się z wiekiem i potrzeba czasu, żeby jej ruchy były precyzyjne i skoordynowanie. Gry zręcznościowe pomagają w osiąganiu nowych umiejętności, ale również w ćwiczeniu orientacji przestrzennej, logicznego myślenia czy związków przyczynowo-skutkowych. Ważne miejsce zajmują ćwiczenia rozwijające umiejętności trafiania do celu.
Aby rozwijać te umiejętności, warto sięgnąć właśnie po gry zręcznościowe. Rodzinne rozgrywki nie tylko są świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu, ale też angażują ciekawego świata 3-latka w różne aktywności. Dziecko może uczyć się zasad współpracy, reguł fair play czy myślenia strategicznego. Jakie gry dla 3-latka warto wybrać?

Propozycje gry zręcznościowej dla 3-latka

Przedstawiamy kilka propozycji najlepszych gier zręcznościowych dla 3-latka.

Skaczące żabki

Każdy z uczestników ma żabki w określonym kolorze oraz wyrzutnię. Gra świetnie rozwija zręczność dziecka, precyzję i uczy skupienia – żabki muszą być tak wystrzeliwane, by trafiły na drzewo. Zabawa dostarcza wielu emocji i radości, niezwykle angażuje graczy.

Złap piłkę

Piłeczkę trzeba wyrzucić z koszyka i złapać ją ponownie. Zabawa świetnie sprawdzi się na świeżym powietrzu.

Złap rybkę

Wszelkiego rodzaju gry, w których dziecko musi zręcznie złapać rybki na wędkę. Liczy się refleks, koncentracja i precyzja. Zabawka dostępna jest w różnych wersjach – rybki w rytmie muzyki okręcają się na desce i otwierają pyszczki lub większe rybki należy łowić w wodzie.

Spadające krzesła

Gra zręcznościowa dla 3-latka, ale też dla całej rodziny. Konieczność bystrego oka, zwinnych palców i zdobywanie mistrzostwa w konstruowaniu budowli. Każdy z graczy ma krzesełka w wybranym przez siebie kolorze i dokłada je do powstającej wieży tak, aby całość nie runęła.

Skoczki

Trzeba nie lada zręczności i precyzji, żeby wybranymi skoczkami trafić jak najbliżej środka tarczy. Ekscytująca zabawa dla całej rodziny, w różnych wariantach. Jeśli dziecko zna polski serial animowany „Rodzina Treflików”, gra stanie mu się jeszcze bliższa.

Balansujący delfin

Gra zręcznościowa w formie układanki. Na delfinku trzeba ułożyć kolorowe klocki w kształcie walców, a kolejność ich układania jest wyznaczana przez rzut kostką. Cel jest prosty – konstrukcja ma być jak najwyższa i nie przewracać się. Jest to gra wykorzystywana w metodzie Montessori.

Granie w nawlekanie

Gra składa się ze słupka na podstawce oraz przeróżnych elementów o wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Elementy można umieszczać według podanego na karcie wzoru bądź przypadkowo. W grze dostępnych jest kilka wersji, a całość rozwija zręczność, umiejętność rozpoznawania kształtu i koloru, a także uczy działania według określonego i założonego planu.

Sznurki i dziurki

Jedna z odmian gry edukacyjnej wyszywanki bez igły. Zabawka świetnie rozwijająca zręczność manualną i precyzję. Zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Szalone gałki

Uczestnicy gry budują wspólnymi siłami lodową wieżę, umieszczając na rożku kolejne gałki. Zadanie jest utrudnione trzęsieniem się rożka.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gier zręcznościowych dla 3-latka, ale najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Autentyczna bliskość i zaangażowanie dorosłego mogą wspomóc malucha w rozwoju nie tylko zręczności, ale też myślenia, koncentracji uwagi i rozwoju precyzji.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska