Data modyfikacji:

Polecane gry planszowe dla 3-latka

Wasz trzylatek powoli zaczyna nudzić się standardowymi zabawkami, dlatego musicie szukać nowych rozwiązań? Z pomocą przychodzą ciekawe gry planszowe dla trzylatków, przy których nie tylko miło spędzą czas, ale także nauczą się wielu pożytecznych rzeczy. W tym zestawieniu przyjrzymy się planszówkom dla dzieci, a także zahaczymy o fajne karcianki i gry edukacyjne.

gry planszowe dla 3-latka

Gry planszowe i karciane dla trzylatka. Ranking

Produkcje, które trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl. Każda z wymienionych na liście gier planszowych oraz karcianych została dostosowana do trzylatków – zarówno pod względem wykonania, jak i prostych zasad. Oczywiście zaleca się, żeby rodzicie uczestniczyli podczas grania i na bieżąco tłumaczyli reguły oraz pilnowali, żeby dzieci nie wzięły do buzi małych elementów. Zobacz wybrane przez nas najlesze gry dla dzieci.

  1. Moja droga do przedszkola
  2. BrainBox – Obrazki
  3. Kotek Psotek
  4. Smart Games. Trzy małe świnki
  5. Nogi Stonogi
  6. Kim jestem?
  7. Zabawa w czytanie
  8. Spin Master. Łowienie rybek
  9. Strzeż się kreta!
  10. Skoczki

Moja droga do przedszkola

Na początek mam dla was grę planszową stworzoną przez polskich autorów. Tytuł mówi właściwie wszystko o tej produkcji. Przed rozpoczęciem rozgrywki, gracze układają planszę z kilku kafelków, które składają się na drogę prowadzącą do przedszkola. Uczestnicy zabawy rozstawiają swoje pionki, a następnie próbują unikać rzeczy lub miejsc (budki z lodami itp.), które mogą spowodować spóźnienie. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze do przedszkola.

BrainBox – Obrazki

Ogromną zaletą gier bez prądu dla dzieci jest to, że bardzo dużo mogą się z nich nauczyć. W przypadku „BrainBox – Obrazki” wasz trzylatek może do perfekcji ogarnąć zabawę w skojarzenia. Rozgrywka polega na tym, że gracz losuje kartonik z grafiką, a następnie ma ograniczony czas, żeby się jej przyjrzeć. Następnie rzuca kostką i losuje pytanie (np. „Jakiego owada widać na obrazku?”), które dotyczy grafiki, na jaką wcześniej patrzył.

Kotek Psotek

„Kotek Psotek” to zabawna gra planszowa, w której twórcy wyeliminowali motyw rywalizacji, stawiając na kooperację pomiędzy uczestnikami zabawy. Głównym celem gry jest wspólne przechytrzenie kotka i dotarcie do kryjówki na drzewie. Gracze przejmują kontrolę nad ptaszkiem, myszką i wiewiórką, a następnie muszą kombinować, żeby oszukać sprytnego futrzaka. Tylko dzięki współpracy dzieci razem z rodzicami będą w stanie osiągnąć sukces.

Smart Games. Trzy małe świnki

Wasze maluchy z pewnością doskonale znają bajkę o trzech świnkach, którą opowiadacie im do snu. Gra planszowa z serii Smart Games oparta została na wydarzeniach z tej krótkiej historyjki, dlatego tutaj także mamy do czynienia z tytułowymi zwierzaczkami, ich kruchymi domkami oraz złym wilkiem próbującym je zdmuchnąć. Produkcja oferuje dwa warianty rozgrywki (dzienny i nocny) zapewniające zgoła inne zasady rozgrywki. W obu przypadkach trzeba jednak zadbać o to, żeby wilk nie zniszczył domków.

Nogi Stonogi

Jeżeli szukacie gry planszowej, która pomogłaby waszym dzieciom w liczeniu oraz rozpoznawaniu kolorów, to „Nogi Stonogi” będą doskonałym wyborem. Podczas zabawy gracze rzucają specjalną kostką z różnymi oznaczeniami, dzięki czemu zdobywają kolejne buty dla swojej stonogi. Gra kończy się wtedy, gdy zabraknie kartoników – wygrywa osoba z największą liczbą obuwia. Zasady są tak proste, że wasze dzieci w mig opanuję reguły gry.

Kim jestem?

Dzieci uwielbiają zgadywanki i zadawanie pytań, dlatego gra „Kim jestem?” zapewni im masę frajdy. Uczestnicy zabawy zakładają na głowy dołączane do zestawu opaski, a potem umieszczają w nich karty, bez wcześniejszego patrzenia na znajdujące się na nich ich grafiki. Następnie zadają pozostałym graczom pytania, którzy mogą odpowiedzieć wyłącznie twierdząco bądź przecząco. W opakowaniu znajduje się aż sto dziesięć kart, co oznacza, że przy grze można spędzić wiele godzin.

Zabawa w czytanie

Kolejna w tym zestawieniu gra kładąca ogromny nacisk na edukację najmłodszych dzieci. Tutaj, jak nazwa wskazuje, twórcy skupili się na nauce literek oraz czytania prostych słówek. Zabawa w czytanie oferuje aż dziewięć różnorodnych zabaw, które dodatkowo będą ćwiczyć motorykę małą dzieci, rozwijać ich koncentrację, a także wzbogacać słownictwo, co z pewnością zaowocuje, gdy pójdą za parę lat do szkoły podstawowej.

Spin Master. Łowienie rybek

Edukacyjne planszówki są super, ale nie można zapominać, że tego typu gry mają też za zadanie zapewnić trzylatkom jak najlepszą zabawę. „Spin Master. Łowienie rybek” to w stu procentach zręcznościowa gra planszowa, w której liczy się przede wszystkim zręczność użytkowników oraz ich spryt. Gracze stają bowiem naprzeciwko kręcącej się okrągłej planszy z kilkunastoma rybkami. Wygrywa ta osoba, która za pomocą wędki zdoła złowić jak najwięcej ryb.

Strzeż się kreta!

Ta niepozorna gra planszowa dla 3-latka doskonale sprawdza się do ćwiczenia szybkości, zdolności obserwacyjnych oraz cierpliwości. Na początku zabawy trzeba ułożyć warzywa oraz krety na odpowiednich polach wyznaczonych na planszy. Następnie gracze rzucają dedykowanymi grze kostkami, które umożliwiają im zabranie warzyw do swoich grządek. Kiedy natomiast wylosują ikonę kreta, wtedy mają zablokowaną możliwość zbierania plonów – dopiero gdy ponownie trafią na zwierzaka, wtedy mogą kontynuować zbieranie warzyw z planszy.

Skoczki

Na koniec mam dla was jeszcze jedną grę planszową dla trzylatków, gdzie przede wszystkim liczy się ich refleks. Każde z dzieci otrzymuje własną wyrzutnię oraz po trzech skoczków. Ich zadaniem jest wystrzelenie pocisków w taki sposób, żeby trafić w otwory znajdujące się na planszy. Im bliżej środka wpadną skoczkowie, tym więcej punktów zyskują gracze.

Autor: Łukasz Morawski