Data publikacji:

Grill gazowy czy elektryczny?

Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że grillowania cieszy się niesłabnącą popularnością w naszym kraju. Kiedy tylko robi się nieco cieplej, rodacy – zbiorowo od morza po góry – rozkładają w ogródkach lub na tarasach swoje grille, na których przygotowują ulubione mięsne i warzywne przysmaki. Wielu nie przepada jednak za paleniskami węglowymi, które nie tylko generują duże ilości toksycznego i duszącego dymu, ale są również najmniej zdrową metodą grillowania potraw. Na szczęście można je zastąpić urządzeniami gazowymi lub elektrycznymi, które z nich jest jednak lepsze?
grill gazowy czy elektryczny
Do zakupu grilla powinniśmy się odpowiednio przygotować. Pierwszym zadaniem jest określenie tego, jak często będziemy z niego korzystać w sezonie. Istotne jest też to, jako dużo jedzenia planujemy przygotowywać. Większe grille wymagają więcej paliwa/energii, ale z drugiej strony pozwalają przygotować równocześnie więcej potraw. Kupno małego urządzenia do obsługi dużej rodziny lub kręgu znajomych sprawi, że będziemy zmuszeni stać nad nim do wieczora.
Gdy planujemy często korzystać z grilla, warto też lepiej przygotować miejsce do jego ustawienia. Nie zaszkodzi więc zainstalować w jego otoczeniu dodatkowego oświetlenia, ustawić blat do obróbki składników, a także dokupić stół i krzesła dla gości.
W przypadku gdy grilla elektrycznego lub gazowego planujemy rozkładać z dala od domu, np. na biwaku lub podczas przystanku w podróży samochodem, kluczowe będą wymiary urządzenia oraz możliwości jego szybkiego składania i rozkładania

Grill gazowy – zalety i wady

Jak sama nazwa wskazuje, grille tego typu do działania potrzebują paliwa pod postacią gaz ziemnego, podłączonego z sieci domowej, albo propanu dostępnego w butlach. Urządzenia korzystające z pierwszego rozwiązania są większymi modelami grillów, przeznaczonych do instalacji w jednym określonym miejscu, najczęściej na tarasie lub w ogrodzie. Grille drugiego typu dostępne są natomiast w wielu rozmiarach – od kompaktowych urządzeń po kolosy, na których przygotujemy posiłek dla dużej grupy osób.
Bez względu na rozmiar, grille gazowe należą jednak do najdroższych urządzeń, na co wpływa ich skomplikowana konstrukcja. Nie możemy zapomnieć także o dodatkowych kosztach związanych z zakupem butli gazowych.
W porównaniu do grilli węglowych, modele gazowe są znacznie zdrowszym rozwiązaniem. Piekąc potrawy na paleniskiem, unikamy ostrego i gryzącego dymu, pełnego substancji rakotwórczych, które przenikają do jedzenia. Niewątpliwym atutem jest tutaj też szybkość pracy. Odkręcając kurek z gazem, otrzymujemy od razu pożądaną wysoką temperaturę, nie musimy więc przejmować się rozpalaniem ognia, a także jego podtrzymaniem.
Grillom gazowym nie jest też straszna zmienna i wietrzna pogoda, która bardzo szybko wygasa nawet osłonięte palenisko węglowe. Ponieważ nie musimy się martwić dymem z drewna, węgla lub brykietów, w razie deszczu możemy przykryć również całe palenisko pokrywą.
Wiele grilli gazowych wzbogaconych jest dodatkowo o tzw. aromatyzer, a więc blachę znajdującą się pod rusztem, na której zbiera się tłuszcz i soki puszczone np. przez warzywa. Podgrzane intensywnie parują, nadając potrawom dodatkowy smak. Zajadając się grillowanymi w ten sposób przysmakami, nie poczujemy co prawda charakterystycznego dymnego posmaku, który ma wielu fanów, ale możemy nadal cieszyć się ich silnymi aromatami.
Jaki będzie najlepszy grill gazowy? Ranking popularnych modeli pomoże w podjęciu decyzji.

Grill elektryczny – zalety i wady

Podobnie jak grill gazowy, modele elektryczne również górują pod wieloma względami nad sprzętem węglowym. Pieczenie odbywa się tutaj dzięki grzałkom elektrycznym zamontowanym pod rusztem. Urządzenie bardzo szybko uzyskuje pożądaną temperaturę, co pozwala nam przyśpieszyć pracę nad jedzeniem.
Grille elektryczne są przy tym bardziej dokładne od gazowych, ponieważ możemy ustawić konkretną temperaturę pieczenia i utrzymać ją przez dłuższy czas, bez doglądania procesu. Składniki są też przypiekane w równomierny sposób, nie musimy więc martwić się o to, że mięso łatwo się przypiecze, pozostając wewnątrz na wpół surowe.
Grille elektryczne są dostępne w bardzo wielu rodzajach, kształtach i wielkościach. Najmniejsze urządzenia możemy ustawić na stole, największe odpowiadają natomiast rozmiarami wspomnianym wcześniej ogrodowym kolosom.
Podstawowym mankamentem jest jednak tutaj dostęp do energii elektrycznej. Oznacza to, że na biwaku z dala od cywilizacji nie skorzystamy zbyt łatwo z urządzeń tego typu. Także w ogrodzie lub na tarasie musimy zmagać się z problemem, jakim jest rozłożenie odpowiednio długiego przedłużacza i zabezpieczenie go w taki sposób, by żaden z domowników lub gości przypadkiem się o niego nie potknął. W przypadku grillów ustawianych na stałe zazwyczaj wykonuje się dodatkowe przyłącze elektryczne.

Grill gazowy czy elektryczny – który jest lepszy?

Rozmawiając o grillach gazowych i elektrycznych, możemy być zgodni co do tego, że są one znacznie zdrowszą alternatywą dla klasycznych i najpopularniejszych konstrukcji węglowych. Podczas przygotowywania potraw nie musimy przejmować się szkodliwym dymem oraz związkami chemicznymi, które przenikają wraz z nim do wnętrza poszczególnych składników.
Największą wadą urządzeń na gaz jest niewątpliwie cena oraz koszty eksploatacji. Zwracają się one jednak, gdy używamy ich dość regularnie, tym bardziej że urządzenia te wykonane są z wysokiej jakości materiałów i odznaczają się największą trwałością. Do grillów elektrycznych może natomiast zniechęcać konieczność znalezienia źródła stałego zasilania. Z drugiej strony zachęcają one niższą ceną, a także większym wyborem modeli o kompaktowych rozmiarach, które łatwo przechowywać po okazjonalnym użyciu.
Zdjęcie: Envato Elements