Data publikacji:

Jaki grill gazowy? Ranking polecanych

Grillowanie jest narodowym sportem Polaków i ulubionym sposobem na relaks na świeżym powietrzu. Wraz z nastaniem wiosny rodacy radośnie oddają się grillowaniu w ogrodach, na działkach i tarasach lub w parkach. Zazwyczaj do przygotowywania potraw używa się grillów węglowych, choć ze względów zdrowotnych i smakowych wiele osób stawia coraz częściej na grille gazowe. Podpowiadamy, jakim sprzętem warto się zainteresować, a także jak odpowiednio go wybrać.
grill gazowy ranking

Jaki grill gazowy wybrać – podstawowe informacje

Jeżeli mamy już dość korzystania z kopcących i trudnych w czyszczeniu grillów węglowych, wielu nas rozgląda się za wygodniejszą w obsłudze alternatywą, zaczynając zastanawiać się, jaki grill gazowy kupić. W sklepach znajdziemy bardzo bogaty wybór urządzeń, w cenach od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, które są w stanie obsłużyć nawet bardzo duże imprezy oraz spotkania w gronie rodziny lub znajomych. 
Zobacz także: Co na grilla? 

Dobry grill gazowy – zalety grilli gazowych

Zalety grilla gazowego są dość oczywiste, zwłaszcza jeżeli do tej pory korzystaliśmy z klasycznych grill węglowych. Przede wszystkim możemy zapomnieć o obowiązku stałego doglądania urządzenia i pilnowania paleniska, a także czyszczenia pozostałego po nim popiołu. Niewątpliwym atutem jest tutaj też szybkość pracy. Odkręcając kurek z gazem, otrzymujemy od razu pożądaną temperaturę pod rusztem. Dzięki znacznie łatwiejszym utrzymaniu wysokiej temperatury, potrawy przypiekają się bardziej równomiernie. 
Dobre grille gazowe nie boją się też wietrznej lub deszczowej pogody, która bardzo szybko wygasa nawet osłonięte palenisko węglowe. Ponieważ nie musimy martwić się nadmierną ilością dymu pochodzącego z drewna, węgla lub brykietów, w razie deszczu możemy przykryć całe palenisko pokrywą.
Zobacz także: Jaki grill elektryczny? 

Grillowanie na grillu gazowym – o czym warto pamiętać?

Decydując się na zakup grilla gazowego, musimy liczyć się z tym, że za wygodę, jaką oferują, zapłacimy odpowiednio więcej niż w przypadku porównywalnych modeli węglowych. Sprzęt wykonany jest zazwyczaj jednak z bardzo solidnych i wytrzymałych materiałów i będzie służył przez wiele lat, w czym pomaga również to, że znacznie łatwiej się go czyści. 
Oczywiście musimy też liczyć się z obowiązkiem zakupu butli z gazem. Wbrew pozorom, jej podłączenie nie jest specjalnie skomplikowane, choć wymaga zachowania odpowiedniej uwagi i ostrożności. Koszty eksploatacji nie są też specjalnie duże. Godzina grillowania na średniej wielkości grillu to ok. 1–2 zł, a jedna butla 11 kg wystarcza przeciętnie na 30–40 spotkań przy ruszcie. Teoretycznie na jednej butli możemy więc grillować raz w tygodniu przez większą część roku.

Czy jedzenie z grilla gazowego jest zdrowe?

Grill gazowy nie wytwarza węglowodorów aromatycznych. Ściekający tłuszcz nie spływa na węgiel, ale na aromatyzery lub tackę. Przygotowane na grillu gazowym potrawy są więc teoretycznie znacznie zdrowsze niż te smażone na patelni przy użyciu oleju, a także przygotowane w pełnym ogniu nad paleniskiem. Pamiętajmy, że podczas spalania drewna lub węgla potrawy są otaczane kłębkiem dymu zawierającego szkodliwe substancje rakotwórcze, a także związki siarki. 
Zobacz także: Grill elektryczny na taras 

Grill gazowy – ranking 

Polecane grille gazowe, które znalazły się w naszym rankingu, reprezentują urządzenia z różnych przedziałów cenowych. Niektóre sprawdzą się w zastosowaniach profesjonalnych oraz podczas dużych imprez ogrodowych, inne podczas kameralnych spotkań ze znajomymi i rodziną.

Napoleon Freestyle 365 

Nasz ranking grilli gazowych otwiera model marki Napoleon, który mimo względnie niewielkich rozmiarów jest wyposażony w trzy potężne palinki ze stali nierdzewnej. Zaletą produktu jest też elegancka obudowa, porcelanowa emalia na pokrywie, solidne koła oraz doczepiane półki boczne.

Activa Mastercook Nevada 

Duży gazowy grill z sześcioma palnikami oraz zamykaną obudową. Konstrukcja została wykonana z wysokiej jakości metali, a ruszt odlany jest z żeliwa. Podstawa urządzenia wyposażona jest w dwa wytrzymałe kółka ułatwiające transport. Do atutów sprzętu należy też płynna regulacja płomienie. Sprzęt obsługuje butle gazowe o maksymalnej ciężarze 11 kg.

Yato Yg-20018 

Grill gazowy z rusztem żeliwnym oraz czterem wydajnym palnikami. Obudowa wykonana została ze stali nierdzewnej, po obu stronach sprzętu zamontowane zostały boczne półki a pod rusztem także pojemna szafka. Szybkie przenoszenie modelu ułatwiają cztery obrotowe kółka, a konserwację – pojemnik na tłuszcz i wysuwana płyta ociekowa.

Landmann Lava 

Niewielki grill gazowy o mocy 5,5 kW, który świetnie sprawdzi się na tarasie lub w mniejszym ogrodzie. Urządzenie wyposażone zostało w główny palnik z chromowanym rusztem pod pokrywą z wbudowanym termometrem, a także drugi palnik boczny. Szybki transport umożliwiają dwa kółka.

Weber Genesis II E-310 

Wysokiej klasy grill gazowy, przeznaczony dla hoteli, restauracji oraz bardziej wymagających użytkowników. Urządzenie wyposażone jest w trzy palinki o dużej mocy o specjalnej stożkowej konstrukcji, szyny aromatyzujące, wydajny system odprowadzania tłuszczu, a także elektroniczny zapłon ognia. Waga konstrukcji to aż 63 kg. W zestawie znajdziemy też składany stolik boczny oraz zestaw akcesoriów.

Activa Nebraska 

Grill gazowy z trzema niezależnymi palnikami o wydłużonej tubowej konstrukcji oraz z klasycznym palnikiem bocznym przeznaczonym do gotowania. Mobilna podstawa z dwoma kółkami ułatwia przemieszczanie sprzętu z miejsca na miejsce. Według producenta grill wystarczy do obsłużenia nawet 10 osób jednocześnie. W zestawie znajdziemy pokrywę i wiatrochron. 

Weber Spirit II E-210 

Dwupalnikowy grill gazowy z żeliwnym rusztem oraz praktycznym systemem odprowadzania tłuszczu. Elektryczny zapłon przyspiesza uruchamianie sprzętu, a innowacyjne funkcje smart pozwalają sterować temperaturą za pomocą mobilnej aplikacji w telefonie lub na tablecie. Waga konstrukcji to 47 kg, przenosimy ją z miejsca na miejsce z pomocą dwóch dużych kółek.

Köler Relish 

Pięciopalnikowy grill gazowy z dużym żeliwnym rusztem i wnętrzem pokrytym powłoką ceramiczną. Z zewnątrz sprzęt wykończony został za pomocą stali nierdzewnej. Urządzenie transportujemy bardzo łatwo dzięki czterem kółkom. Do zalet modelu można też zaliczyć wygodne czyszczenie oraz wydajny system odprowadzania i zbierania tłuszczu.

Lund 99643 

Grill gazowy z pięcioma niezależnymi palnikami z elektrycznym zapłonem, rusztem z porcelanową emalią oraz kratką do podgrzewania dań. Urządzenie ma w pełni zabudowaną szafkę z drzwiami oraz cztery obrotowe koła, z których dwa można zablokować w wybranej pozycji. Na jednej z bocznych półek zamontowano palnik do gotowania lub smażenia na patelni.

Weber Q 3200 Black Line 

Ranking grilli gazowych zamyka kompaktowa propozycja firmy Weber. Model wyposażony jest w dwa palniki i dzielony ruszt żeliwny, a wnętrze sprzętu pokryte jest porcelanową emalią ułatwiającą czyszczenie. Grill wyróżnia się swoim interesującym i przykuwającym oko designem. Na pokrywie zamontowany został duży termometr, natomiast dwa kółka umożliwiają szybkie przesuwanie urządzenia.

Grill gazowy – FAQ

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru grilla gazowego?
Większa liczba palników umożliwia lepsze kontrolowanie temperatury i równomierne gotowanie. Stal nierdzewna zapewnia trwałość i odporność na korozję, co jest ważne, zwłaszcza przy częstym użytkowaniu na zewnątrz. Należy też dopasować wielkość grilla do potrzeb użytkownika oraz przestrzeni, w której ma być używany.

Czy jedzenie z grilla gazowego jest zdrowe?
Jedzenie z grilla gazowego może być zdrowe, pod warunkiem, że jest odpowiednio przygotowywane. Grillowanie na gazie pozwala na dokładne kontrolowanie temperatury, co redukuje ryzyko powstawania szkodliwych związków, takich jak benzopireny, które mogą powstawać przy grillowaniu na otwartym ogniu z węglem. Aby maksymalizować korzyści zdrowotne, warto używać świeżych produktów i unikać przypalania żywności.
Zdjęcie: Envato Elements