Data publikacji:

Czym jest grill kwarcowy w mikrofalówce?

Powstanie kuchenek mikrofalowych kilkadziesiąt lat temu zrewolucjonizowało przygotowywanie posiłków i odgrzewanie potraw w milionach domów na całym świecie. Chociaż zasada działania urządzenia nie uległa znaczącym zmianom, współczesne modele są nie tylko bardziej energooszczędne, ale także oferują szereg dodatkowych funkcji, w tym możliwość grillowania potraw bez dodatku tłuszczu. Do tego celu używa się kuchenek z grillem kwarcowym lub zwykłym. Czym się jednak między sobą różnią i czy warto postawić na modele kwarcowe?
czym jest grill kwarcowy w mikrofalówce
Funkcja grillowania w mikrofalówce otwiera przed nami wiele wcześniej niedostępnych możliwości. Z jej pomocą możemy błyskawicznie zarumienić soczyste mięsa, mogąc cieszyć się chrupiącą skórką kurczaka lub pyszną panierką, bez potrzeby uruchamiania i rozgrzewania piekarnika. Wiele urządzeń jest dodatkowo wyposażonych w mechanizm termoobiegu, zapewniający bardziej równomierne przypiekanie potraw, a tym samym poprawę ich smaku i konsystencji. Co więcej, modele wyposażone w ruszt pozwalają nawet na gotowanie na parze.
Nowoczesne mikrofale z grillem oferują także szereg ułatwień. Najważniejszym z nich jest cała gama programów pieczenia przygotowanych z myślą o konkretnych rodzajach składników lub potraw. Warto zaznaczyć, że w większych urządzeniach przyrządzimy nawet całego kurczaka lub dużą pieczeń. Tego rodzaju modele mogą nawet z powodzeniem zastąpić w domu klasyczny piekarnik. Dlatego też podczas zakupów, poza pojemnością komory, warto zwracać uwagę na moc grilla wyrażoną w watach.

Grill kwarcowy w mikrofalówce – jak działa i do czego służy?

Grill kwarcowy uważany jest za najlepsze rozwiązanie konstrukcyjne tego typu w kuchniach mikrofalowych. Jego działanie oparte jest na specjalnych lampach kwarcowych, zasilanych energią elektryczną. Nagrzewają się one w bardzo szybkim tempie i oddają równomiernie duże ilości ciepła. W klasycznych mikrofalach ze zwykłym grille za pieczenie odpowiada spiralna grzałka zamontowana w górnej części komory sprzętu.

Grill kwarcowy czy zwykły – co lepiej wybrać?

Grill kwarcowy jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zwykły, zwłaszcza w przypadku gdy planujemy często z niego korzystać. Kwarcowe lampy są znacznie bardziej energooszczędne niż grzałka elektryczna, ponieważ nagrzewają się w błyskawicznym tempie, są od razu gotowe do pracy, zużywając tym samym mniej energii.
Kolejną zaletą modeli kwarcowych jest ich znacznie ułatwiona konserwacja. Dokładne doczyszczenie spiralnej grzałki nastręcza zazwyczaj wielu problemów, zwłaszcza zważywszy na jej położenie w trudno dostępnym miejscu. Z drugiej strony wszystkie ścianki mikrofali z grillem kwarcowym są gładkie i łatwe w myciu, ponieważ lampy schowane są w obudowie.

Czy grill kwarcowy jest szkodliwy?

Grill kwarcowy, podobnie jak sama mikrofalówka, jest kompletnie bezpieczny dla zdrowia, a większość obaw potencjalnych użytkowników urządzenia oparta jest na powszechnie pokutujących mitach. Jedzenie przygotowane na grillu kwarcowym nie będzie różniło się zanadto od tego z piekarnika elektrycznego.
Zdjęcie: Envato Elements