Data modyfikacji:

Czy można urządzić grilla na balkonie?

Wiosną i latem posiłki na świeżym powietrzu smakują najlepiej. Niestety, nie każdy ma możliwość częstych wypadów za miasto czy posiadania własnej działki. Nie brakuje więc osób, które postanawiają rozpalić grilla na balkonie. Pytanie tylko: czy to legalne?
grillowanie na balkonie

Grillowanie na balkonie – tak czy nie?

Balkon w kamienicy lub bloku coraz częściej stanowi substytut ogródka działkowego. Gdy nie ma możliwości wypadu na łono natury, wiele osób decyduje się rozłożyć plażowe leżaki tuż za progiem pokoju.

Do tego drinki, otoczenie pięknej roślinności i można poczuć się jak we własnym ogródku! Jednak – co z gotowaniem na balkonie? Czy można bez skrępowania zaprosić przyjaciół na imprezę z grillem w mieszkaniu?

Sprawdź jakie są najlepsze grille ogrodowe.

Czy jest zakaz grillowania na balkonie? Odpowiedź cię zaskoczy

Grillowanie na balkonie zostało już owiane sporą ilością miejskich mitów. Jedni są pewni, że obowiązuje tu zasada „wolność Tomku w swoim domu”, inni – że to absolutnie niedopuszczalne.

Jak się okazuje, grill na balkonie nie jest czynnością zabronioną prawnie. Brak wzmianki o rozpalaniu grilla na balkonie w jakimkolwiek kodeksie nie oznacza, że można robić to bez żadnych skrupułów.

Po pierwsze, grillowanie na balkonie w bloku może być zakazane przez regulaminy porządku w spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych. Po drugie, rozpalając grilla tuż za oknem możesz uprzykrzać życie swoim sąsiadom – a to podlega surowemu mandatowi.

Grill na balkonie – mandat za barbecue?

Jeśli zastanawiasz się, czy można palić grilla na balkonie, musisz wiedzieć, że dym i uporczywe zapachy mogą doskwierać innym mieszkańcom budynku, którzy w takiej sytuacji mają prawo zawiadomić odpowiednie służby.

Policja lub straż miejska może ukarać grillującego mandatem w wysokości 500 zł na podstawie art. 144 kodeksu cywilnego, który mówi o tzw. immisjach, czyli zachowaniach sąsiada, które są uporczywe dla innych mieszkańców.

W takim razie grillować na balkonie czy nie?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy warto urządzać grilla na balkonie – prawo jednoznacznie go nie zabrania, jednak wciąż istnieje ryzyko, że niezadowolony sąsiad złoży skargę.

Jeśli żyjesz w dobrych stosunkach z innymi lokatorami, możesz zaryzykować i zrobić grilla na balkonie (oczywiście, jeśli nie zabraniają tego przepisy regulaminu bloku). Pamiętaj jednak, aby wcześniej uprzejmie powiadomić o swoich planach innych sąsiadów.

Grill na balkonie na ostatnim piętrze wydaje się sytuacją, która nikomu nie będzie przeszkadzać. Istotnie, dym unoszący się z grilla nie powinien wówczas przeszkadzać innym. Jednak i w tym przypadku warto dojść do porozumienia z sąsiadami.

Masz choć cień wątpliwości, czy sąsiedzi dobrze zniosą grillowanie na balkonie? A może zakazuje go regulamin? Lepiej odpuść i znajdź miejsce do tego przeznaczone – altanki przystosowane do grilla coraz częściej można znaleźć np. w miejskich parkach.

Mamy dobrą wiadomość – jeśli marzy ci się grill na balkonie, zamiast klasycznego rusztu możesz zdecydować się na grilla elektrycznego. To bezpieczniejsza i niedokuczliwa forma gotowania na świeżym powietrzu.

Bezpieczny grill na balkonie

Niezależnie od miejsca, w którym urządzasz grilla, powinieneś bezwzględnie stosować się do przepisów przeciwpożarowych. Otoczenie grilla musi zostać odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Za łamanie zasad bezpiecznego grillowania również grożą wysokie kary pieniężne.

Choć formalnie grillowanie na balkonie nie jest zabronione, jeśli tylko istnieją dla niego alternatywy, lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Dym i zapach grilla nie będą przyjemne dla innych mieszkańców, a rozpalanie ognia na balkonie jest zabronione przez niemal każdą spółdzielnię mieszkaniową.

Autorka: Joanna Stanuch