Data publikacji:

Gruntowanie przed tapetowaniem: jak wykonać?

Gruntowanie to nic innego jak odpowiednie przygotowanie ściany do położenia tapety. W tym celu wykorzystuje się specjalne emulsje gruntujące, które wygładzają powierzchnię przygotowywaną do pokrycia klejem. Grunt usuwa większość drobnych nierówności i drobnych pęknięć w ścianie, zwiększając przyczepność przyklejanej tapety. Zapobiega też powstawaniu bąbelków powietrza pod tapetą oraz ułatwia korekcję jej położenia w trakcie nakładania.
gruntowanie przed tapetowaniem

Gruntowanie przed tapetowaniem – na czym polega?

Emulsja gruntująca spełnia też kilka dodatkowych zadań. Po pierwsze, dezynfekuje ścianę, tworząc powłokę zapobiegającą powstawaniu pleśni i innych rodzajów grzybów. Po drugie, znacznie gładsza powierzchnia przygotowywana pod położenie tapety pozwala zaoszczędzić zużywany klej i poprawia proces jego wiązania. Po trzecie, dobrze zagruntowana ściana ułatwi też w przyszłości usunięcie przyklejonej tapety, przyspieszając pracę i zapobiegając oderwaniu się wraz z nią tynku. Na koniec warto podkreślić też, że grunt zabezpiecza skutecznie ściany przed wilgocią z otoczenia, co ma fundamentalne znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak kuchnie i łazienki.

Czy trzeba gruntować ściany przed tapetowaniem?

Przytoczone powyżej zalety rozwiązania wyraźnie wskazują na to, że gruntowanie przed tapetowanie jest rozsądnym rozwiązaniem. Zaznaczmy jednak, że nie jest ono obowiązkowe. Nie zawsze mamy bowiem czas na wykonanie tej operacji. Grunty powinny bowiem schnąć (w zależności od produktu) nawet ponad kilkanaście godzin, a ich nakładanie może zająć drugie tyle czasu. Co więcej, w przypadku nowych lub świeżo wyremontowanych pomieszczeń z pomalowanymi już ścianami, środki gruntujące wpłyną w minimalny sposób na tapetowanie.
Dla zasady grunt pod tapetę stosujemy przede wszystkim na chłonnych powierzchniach (np. świeżych tynkach), zapobiegając tym samym zjawisku pochłaniania przez ścianę kleju i jego szybkiego wysychania. Środki gruntujące są też niezastąpione na uszkodzonych, nierównych lub popękanych ścianach.

Rodzaje gruntów stosowanych przed tapetowaniem

W sklepach znajdziemy szeroki wybór preparatów gruntujących, przeznaczonych do różnego typu powierzchni i pomieszczeń. Poniżej zebraliśmy niektóre z nich.
Grunty uniwersalne – produkty tego typu nadają się do większości powierzchni odznaczających się różnym stopniem chłonności oraz stanem technicznym. Z tego też powodu najczęściej stosuje się je jako podkład gruntujący przed tapetowaniem.
Grunty silikonowe – zazwyczaj używane jako podstawa pod farby silikonowe, ale sprawdzą się one też świetnie jako grunt pod tapetę na ścianach o bardzo wysokiej chłonności.
Grunty antyseptyczne – gęste preparaty zapobiegające powstawaniu grzybów i pleśni, które przy okazji poprawiają też przyczepność kleju do tapet oraz farb.
Grunty szczepne – znacząco poprawią przyczepność farb i klejów do bardzo gładkich powierzchni. Świetnie sprawdzają się w przypadku ciężkich tapet winylowych lub włóknikowych.
Grunty penetrujące – preparaty przeznaczone do stosowania na delikatnych i kruchych powierzchniach. Wzmacniają one strukturę ściany oraz poprawiają przyczepność nakładanych na nią środków, takich jak kleje do tapet.

Czego potrzebujemy do gruntowania ściany przed tapetowaniem?

Do wykonania powłoki gruntującej nie potrzeba żadnych skomplikowanych narzędzi. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w akcesoria malarskie. Niezbędny okaże się duży i szeroki pędzel (specjaliści odradzają używanie wałków), pozwalający na równoczesne pokrywanie środkiem większej powierzchni. Maczając pędzel w emulsji, postępujemy w identyczny sposób, jak podczas zwykłego malowania, wykonując długie i zamaszyste pionowe ruchy, w kierunku góra–dół. Zwracamy uwagę na ewentualne zacieki, które należy szybko poprawiać.

Ile razy gruntować ściany przed tapetowaniem?

To, ile warstw gruntu położymy, zależy w całości od chłonności ściany – im jest ona większa, tym więcej warstw należy położyć. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w instrukcji producenta wybranego preparatu.
Chłonność ściany da się na oko sprawdzić samodzielnie, spryskując ją wodą z odległości kilkunastu centymetrów. Gdy ciecz jest szybko wchłaniana, należy przeprowadzić gruntowanie. W przypadku gdy spływa po ścianie i nie wsiąka w jej powierzchnię, grunt jest zazwyczaj zbędny (chyba że jest uszkodzona lub spękana).
Zdjęcie: Envato Elements