Data modyfikacji:

Gry edukacyjne dla dzieci – najlepsze gry dla chłopców i dziewczynek

Zdobywanie wiedzy w przyjemnej formie ma same zalety! Dziecko uczy się nowych faktów, ćwiczy wykorzystanie zdobytej wiedzy i rozwija inteligencję, nawet o tym nie wiedząc. Zobacz, które gry edukacyjne dla dzieci wybrać.

gry edukacyjne

Gry edukacyjne dla dzieci – polecane tytuły

Szukasz gry edukacyjnej dla dziecka i nie wiesz, po który tytuł sięgnąć? Zobacz nasze propozycje. Znajdziesz wśród nich najlepsze gry planszowe rodzinne.

  1. Czuczu
  2. Pucio
  3. Loteryjka
  4. Nogi Stonogi
  5. Bystre Oczko
  6. 5 sekund
  7. Scottie GO
  8. Niepodległa
  9. Edgar Kieszonkowiec

Dlaczego warto wybierać dobre gry edukacyjne dla dzieci?

Dobrze dobrane gry logiczne i edukacyjne dla dzieci odrywają dużą rolę w procesie rozwoju dziecka. Polecane poniżej tytuły wspomagają kształtowanie istotnych umiejętności pociech.

Dziecko uczy się wykorzystywania wiedzy logicznej, budowania strategii działania i samodzielnego myślenia. Inne tytuły za to rozwijają wyobraźnię i kreatywność oraz uczą wysławiania się.

Ponadto dzięki rozgrywkom w gronie rodziny i znajomych dziecko nabiera nowych kompetencji społecznych. Uczy się sztuki negocjacji oraz… trudnej umiejętności przegrywania! Zobacz, które tytuły zyskały sobie renomę wśród rodziców.

Najlepsze gry edukacyjne dla najmłodszych dzieci

Nie tylko starszaki mogą grać w dobre gry edukacyjne dla dzieci. Na rynku znajduje się bogata oferta tytułów adresowanych także do najmłodszych szkrabów, które nie potrafią jeszcze czytać ani pisać.

Gry wspierają rozwój dziecka na właściwym poziomie. Ćwiczą pamięć, kojarzenie faktów, koordynację ręka–oko, spostrzegawczość i koncentrację. Pomagają również w przyswajaniu podstaw liczenia, kolorów, kształtów i wiedzy o świecie na poziomie maluszka.

Czuczu – karciana gra edukacyjna dla dzieci

Znana i lubiana seria Czuczu króluje także wśród gier planszowych dla najmłodszych. To właśnie seria zagadek dla dzieci w wieku 2-3 lat jest najczęściej polecana przez rodziców.

Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Rodzice podkreślają, że zagadki zostały bardzo dobrze dopasowane do wieku dzieci. Choć wydają się trudne, to dzieci szybko łapią zasady gry i to właśnie najlepiej pokazuje, jak gry stymulują rozwój dziecka. Poza tym zagadki w formie kart są poręczne i nadają się np. do zabrania w podróż.

Pucio – gry edukacyjne dla dzieci oparte na koncepcji memo

Wśród najmłodszych bardzo dobrze sprawdzają się gry oparte na koncepcji memo – zapamiętywania i dopasowywania pasujących kart. Popularne są także puzzle, które umożliwiają łączenie pasujących przedmiotów.

Koncepcja ta wykorzystana została na przykład w grze z popularnym Puciem, znanym z mądrych książeczek dla maluchów. W tym przypadku dziecko musi skupić się na obrazku głównym, aby dobrać pasujące ilustracje. Dlatego też podobne gry pobudzają spostrzegawczość, koncentrację oraz skłaniają do mówienia. Rodzice podkreślają, że dzieci same sięgają po grę, a dodatkowo na jej korzyść przemawiają piękne ilustracje.

Loteryjki – gry edukacyjne dla całej rodziny

Najmłodsi gracze uwielbiają także gry typu loteryjki. Proste zasady, polegające na dobraniu pasującego żetonu do obrazka, odpowiadają każdemu maluchowi.

Jak podkreślają rodzice, dzięki różnym wariantom rozrywki w gry zagrać mogą także starsze dzieci. Fajne gry edukacyjne typu loteryjka ćwiczą spostrzegawczość, precyzję i koordynację wzrokowo-ruchową malucha.

Jakie gry edukacyjne dla przedszkolaków?

W ofercie producentów znajdziesz także wiele gier dedykowanych chłonącym wiedzę przedszkolakom. Gry edukacyjne dla przedszkolaków ćwiczą refleks oraz pobudzają wyobraźnię do działania. Wspaniałe efekty dają tytuły rozwijające umiejętność logicznego myślenia.

Nogi Stonogi – popularna gra edukacyjna dla przedszkolaków

Jedną z najpopularniejszych gier dla tej grupy wiekowej są Nogi Stonogi. Dzięki szybkim, dynamicznym rozgrywkom, dziecko uczy się podstaw liczenia i sumowania, a także przyswaja kolory. Jak podkreślają rodzice, gra jest hitem wśród dzieci, a dorośli doceniają ją także za dobrą cenę i jakość wykonania.

Bystre Oczko – polska gra edukacyjna

Kolejnym hitem jest gra Bystre Oczko bazująca na koncepcji loteryjki obrazkowej. Bardzo popularna, polska gra edukacyjna bazuje na nauce spostrzegawczości i pamięci. Jak oceniają rodzice – podczas rozgrywki dzieci muszą intensywnie myśleć, wytężać wzrok i szybko uczyć się nazw nowych przedmiotów

Jaką grę edukacyjną dla dzieci szkolnych wybrać?

Oferta gier planszowych edukacyjnych dla uczniów jest jeszcze bogatsza. Gry pomagają szybciej przyswajać wiedzę w ciekawej formie. Ponadto nie wywierają na dziecku presji. Zdobywa ono wiedzę i ćwiczy ważne umiejętności bez świadomości nauki.

5 sekund – fajna gra edukacyjna dla 7-latka

Gry planszowe edukacyjne mogą dostarczać dzieciom sporą dawkę adrenaliny! Przekonają się o tym śmiałkowie, którzy wybiorą tytuł 5 sekund.

Gracze mają za zadanie odpowiedzieć błyskawicznie na z pozoru proste pytania. Upływający czas zmusza do szybkiego myślenia i trzymania emocji na wodzy. Gra edukacyjna dla dzieci nie tylko zapewnia dużo śmiechu i zdrowej rywalizacji, ale także uczy utrzymywania koncentracji i szybkiego myślenia.

Scottie GO – gra edukacyjna dla małego programisty

Gry edukacyjne planszowe dla dzieci mogą także po prostu przekazywać bezpośrednio wiedzę. I tak na rynku znajdziesz tytuły, które uczą faktów dotyczących zwierząt, historii, flag państw, geografii i całej masy innych zagadnień.

Dobre opinie wśród rodziców zgarnęła gra pomagająca w nauce programowania. Scottie GO to ciekawa, interaktywna gra, która uczy, jak krok po kroku wygląda proces kodowania i jakimi umiejętnościami należy się posługiwać.

Jak piszą rodzice, dzieci nie nudzą się podczas żmudnej nauki prawidłowości stojących za programowaniem. Tytuł obowiązkowy dla każdego przyszłego programisty.

Najlepsze gry edukacyjne dla nastolatka

W kategorii gier dla młodzieży nie brakuje wartościowych, edukacyjnych tytułów. W przedziale wiekowym 11+ znajdziesz gry o zaawansowanej mechanice działania i scenariuszu, który zainteresuje także dorosłych.

Niepodległa – historyczna gra edukacyjna dla dzieci

Na rynku znajduje się duży wybór gier planszowych edukacyjnych dla młodzieży, która interesuje się historią. W związku ze stuleciem odrodzenia Polski powstała gra Niepodległa przybliżająca wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania kraju.

W oczach rodziców jest ona cenna nie tylko ze względu na tematykę historyczną, ale również z uwagi na wyeliminowanie rywalizacji na poczet współpracy. Gracze muszą działać razem.

Wśród dobrze ocenianych tytułów gier historycznych wymienić można również tytuł Byli sobie podróżnicy oraz pełną humoru Cywilizacje.

Edgar Kieszonkowiec – gra edukacyjna dla dzieci pełna humoru

Szukasz gry edukacyjnej dla dzieci, którą możesz zabrać w podróż? Sięgnij po dobrze ocenianą serię Edgarda Kieszonkowca. Dla młodzieży polecany jest tytuł Dzika logika, który rozwija umiejętność analitycznego myślenia.

Dzięki zadaniom pełnym humoru gracze uczą się wyciągać wnioski, główkować i dochodzić do rozwiązań drogą dedukcji. Rodzice doceniają ten tytuł za różnorodne i rozwijające umysł zagadki logiczne oraz za miłą dla portfela cenę. Łamigłówki o zróżnicowanym poziomie to idealna rozrywka dla całej rodziny.

Autorka: Joanna Szczygłowska