Data modyfikacji:

Hamak w ogrodzie - jak go rozwiesić?

Jedną z głównych przewag domu nad mieszkaniem jest możliwość zrelaksowania się w ogrodzie. Gdy zaś mówimy o relaksie, nie można nie wspomnieć o hamaku. To idealny gadżet do błogiego wylegiwania się na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak zamontować hamak.

Hamak mocowany do ściany

Jeżeli planujesz powiesić hamak na tarasie lub w innym miejscu nieopodal domu, możesz wykorzystać punkt mocujący na ścianie. Posłużą ci do tego śruby oczkowe montowane w kołkach rozporowych. Mocując punkt zaczepienia w pustakach, wybierz kotwę chemiczną, gwarantującą większy udźwig. Warto pamiętać, że siły działające na punkt montażowy są większe niż wynikałoby to z samego ciężaru osoby leżącej na hamaku.

Drugi koniec hamaka można zaś zamontować do ogrodzenia, garażu, trzepaka czy altany. Do zamocowania go w drewnianej konstrukcji użyj węzła lub wkrętu do drewna z oczkiem. Aby ułatwić sobie każdorazowe zdejmowanie i zakładanie hamaka, na końcach linek zawiąż karabinki o dużym udźwigu (najlepiej wspinaczkowe) lub szekle. Przywiąż je za pomocą podwójnej ósemki.

Hamak rozwieszony na drzewach

Jeśli masz w ogrodzie dość grube i mocno ukorzenione drzewa, możesz bez obaw zawiesić na nich hamak. Dodatkowym atutem jest zacienienie zapewniane przez korony drzew, które w upalne dni może być na wagę złota. Aby nie uszkodzić kory drzew, zamiast cienkich linek dołączonych do hamaka użyj szerokich taśm z pętlami. Po owinięciu ich kilkukrotnie wokół drzewa można uzyskać dużą powierzchnię styku, lepiej rozkładającą siłę i tarcie. Obie pętle taśmy można następnie przypiąć do linki hamaka zakończonej karabińczykiem.

Alternatywą dla taśmy jest zwykła lina, najlepiej dość gruba. Do jej zawieszenia można użyć stosunkowo prostych węzłów, tj. węzła skrajnego tatrzańskiego z zabezpieczeniem lub cumowniczego. Unikaj  zaś wkręcania do drzewa wkrętów lub innego rodzaju mocowań, gdyż może spowodować jego obumarcie.

Hamak na stelażu

Co zaś zrobić, gdy w pobliżu ogrodu nie ma żadnych konstrukcji oraz drzew? Na szczęście rozwiązanie jest bardzo proste: wystarczy skorzystać ze stelaża. Stelaż możesz dokupić oddzielnie lub wraz z hamakiem. Druga opcja jest korzystniejsza, bo otrzymasz w zestawie wszystkie potrzebne mocowania oraz będziesz mieć pewność, że hamak jest dopasowany rozmiarem do stelaża. Na rynku znajdziesz stelaże drewniane oraz wykonane z metalowych rurek. Przed zakupem upewnij się, że jego rozpiętość jest wystarczająca, by zawiesić twój rodzaj hamaku. Zaletą hamaków na stelażu jest przede wszystkim mobilność. Taki hamak bez trudu przestawisz w różne miejsca ogrodu i nie musisz martwić się o punkty montażowe. Niektóre stelaże mają możliwość przymocowania zadaszenia chroniącego przed słońcem lub deszczem.

Hamak brazylijski

Alternatywą dla klasycznego hamaka jest hamak brazylijski, zwany też wiszącym krzesłem. To materiałowe siedzisko rozwieszone na drewnianym pałąku, które można przymocować do sufitu, konara drzewa czy drewnianej belki. Jego zaletą jest to, że zajmuje niewiele miejsca i wymaga tylko jednego punktu montażowego. Ze względu na półleżącą pozycję łatwiej też na nim np. czytać książkę lub pracować na komputerze.

Najczęstsze błędy w wieszaniu hamaka

Choć w rozwieszaniu hamaka nie ma wielkiej filozofii, wiele osób popełnia dwa podstawowe błędy.

Zbyt mocne napięcie hamaka

Pierwszy z nich to zbyt mocne napięcie hamaka. W rzeczywistości linki powinny być skierowane pod kątem 30 stopni względem podłoża, co zapewnia wygodę i zabezpiecza hamak przed nadmiernymi naprężeniami. Aby pozycja leżąca była płaska, wystarczy położyć się po brazylijsku, czyli po skosie. 

wieszanie końców hamaka na różnych wysokościach

Drugi błąd to wieszanie końców hamaka na różnych wysokościach. Wbrew pozorom nie zapewni to wygodniejszej pozycji i większej ilości miejsca na głowę. W rzeczywistości ciało i tak zsunie się na sam dół, więc najlepiej, jeśli wypadnie on na samym środku hamaka. W tym celu należy rozwiesić obie linki hamaka na jednakowej wysokości.