Data modyfikacji:

HDMI 2.0 vs 2.1. Czym się różnią?

HDMI 2.0 oraz HDMI 2.1 to nowe standardy, które korzystają z technologii HDR – dzięki nim można uzyskać obraz o szerszym zakresie jasności, kolorów i kontrastu. Porównanie HDMI 2.0 vs 2.1. interesuje przede wszystkim graczy. Czym różnią się te dwa standardy? Okazuje się, że najnowszy standard HDMI oferuje jeszcze lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także możliwość przesyłania treści 8K UHD. 

HDMI 2.0 – specyfikacja standardu z 2015 roku 

Standard HDMI 2.0 jest wykorzystywany na świecie od 2015 roku. Technologia ta obsługuje maksymalną przepustowość na poziomie 18Gb/s oraz umożliwia przesyłanie obrazu o rozdzielczości 4096x2160p (4K UHD 3D) przy częstotliwości 60Hz. Od 2017 roku dostępna jest jednak jeszcze bardziej nowoczesna wersja – HDMI 2.1. Jak wygląda porównanie HDMI 2.0 vs 2.1? Czym się charakteryzują te rodzaje HDMI? Odpowiadamy na to pytanie poniżej. 

HDMI 2.0 vs 2.1 – jakie zmiany zastosowano w nowym standardzie?  

Nowy standard wypada w porównaniu HDMI 2.1 vs 2.0 bardzo dobrze, ponieważ pozwala na przesyłanie treści 8K UHD (7680x4320p) oraz obsługuje maksymalną przepustowość na o wiele wyższym poziomie, bo aż 48Gb/s. Nowości, które odróżniają HDMI 2.1 od HDMI 2.0 to także udoskonalony kanał zwrotny audio (ARC), kompresja obrazu DSC, obsługa zmiennej częstotliwości odświeżania ekranu VRR oraz automatyczny tryb małego opóźnienia ALLM. Tego typu technologii brak w starszych standardach, w porównaniu z nimi HDMI 2.1 oferuje zatem o wiele wyższą jakość dźwięku i obrazu. 

HDMI 2.1 vs 2.0 – kto powinien zainwestować w urządzenia obsługujące nowy standard?  

Jaki kabel HDMI do 4K wybrać? Tym, jak wypada porównanie HDMI 2.1 vs 2.0, interesują się przede wszystkim gracze. Na rynku nie brakuje bowiem urządzeń wspierających nowy standard HDMI. Zarówno konsole nowej generacji, Sony PlayStation 5 oraz Xbox Series X, jak i komputery gamingowe wysokiej klasy oraz telewizory obsługujące technologię 8K pozwalają skorzystać z potencjału HDMI 2.1. Dzięki temu gamerzy mogą się cieszyć ultrawysokimi rozdzielczościami i, co za tym idzie, lepszą jakością rozgrywki. Wymagający gracze powinni zatem traktować ten standard jako priorytetowy przy zakupie nowego sprzętu. 

Jaki kabel HDMI 2.1 wybrać?  

Jak wybrać najlepszy kabel HDMI 2.1? W rankingach tego typu produktów królują modele posiadające certyfikację Ultra High Speed HDMI™. Certyfikat oznacza, że przewód spełnia rygorystyczne wymogi HDMI Forum, nie tylko te dotyczące przepustowości 4K oraz 8K, ale także związane z podatnością na zakłócenia elektromagnetyczne. Wyróżnienie HDMI Forum świadczy także o tym, że kabel HDMI obsługuje wspomniane powyżej funkcje takie jak VRR, czy też eARC.  
Dodatkową zaletą jest fakt, że przewody Ultra High Speed HDMI™ są kompatybilne wstecznie z niższymi standardami, zatem ich użytkowanie nie wiąże się z koniecznością modernizacji wszystkich sprzętów elektronicznych w domu. Przykładem kabli Ultra High Speed HDMI™ są przewody marki Agog. 

Kable HDMI 2.1 – ranking prawdę Ci powie  

Jeśli zależy nam na kablu HDMI 2.1 o sprawdzonych parametrach i wysokiej jakości, warto poświecić czas na zapoznanie się z rankingami tego typu produktów. Uwzględnia się w nich nie tylko markę, standard czy oficjalny certyfikat, ale także materiał wykonania, długość przewodu oraz podatność na zakłócenia.  
Rankingi kabli HDMI 2.1 niosą także istotne informacje na temat tego, jakie modele przewodów sprawdzą się do codziennego użytkowania, a które z nich posłużą dobrze do instalacji komercyjnych oraz przemysłowych. Przykładowo, do projektorów polecane są kable światłowodowe, np. marki Icon. Wiedza na ten temat jest kluczowa, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku i obrazu.   
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Autor: Piotr Kabel