Data publikacji:

HDMI ARC. Co to jest? Jak działa?

Przyglądając się oznaczeniom złączy HDMI umieszczonych z tyłu telewizorów lub soundbarów, możesz zauważyć, że niektóre z nich podpisane są dodatkowym trzyliterowym skrótem. Dowiedz się zatem, czym jest HDMI ARC i do czego tak naprawdę służy.
hdmi arc

Zanim odpowiemy sobie na to, co to jest HDMI Arc, musimy w pierwszej kolejności przedstawić podstawowe informacje na temat kabli HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface). Technologia, dzięki której powstały, została przedstawiona światu w 2002 roku i jest od tamtego czasu wciąż udoskonalana i rozwijana w nowych kierunkach. Przewody tego typu służą do przesyłania wysokiej jakości cyfrowego sygnału audio oraz wideo, a także dodatkowych zakodowanych informacji pozwalających np. na komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami RTV.

HDMI ARC – co to takiego?

HDMI ARC to angielski skrót oznaczający zwrotny kanał audio (ang. Audio Return Channel). Jest to funkcja, która nie była początkowo planowana przez inżynierów pracujących nad standardem HDMI i została wprowadzona wraz z pojawieniem się kabli HDMI w wersji 1.4, co nastąpiło w 2009 roku.

Najprościej ujmując, protokół ARC pozwala transportować przewodem sygnał dźwiękowy w dwie strony, zarówno od telewizora do odbiornika, jak i z odbiornika do telewizora. Pozwala to podłączać do telewiozra np. soundbary, głośniki oraz amplitunery, a tym samym uniknąć korzystania ze standardowych łączy audio. Pozwala to wyeliminować plątaninę wielu kabli i zastąpić je wszystkie pojedynczym przewodem HDMI.

Obsługa protokołu ARC w kablach HDMI została również wprowadzona w dużej mierze po to, by zastąpić starzejące się już optyczne przewody audio S/PDIF (Toslink), które odznaczają się dużą wrażliwością na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak one, kable HDMI wykorzystujące ARC przesyłają skompresowany wielokanałowy dźwięk w formacie stereo, 5.1 lub 7.1 i są kompatybilne ze starszymi standardami odtwarzania, takimi jak Dolby Digital i DTS.

W 2018 roku, wraz z wprowadzeniem HDMI w wersji 2.1, możliwości protokołu ARC zostały poważnie rozszerzone, by odpowiedzieć na rosnące potrzeby konsumentów. W ten sposób narodził się tzw. eARC, który pozwala na nieskompresowaną transmisję przestrzennego dźwięku w formatach 5.1, 7.1. i wyższych, obsługę aż 32 kanałów audio oraz wsparcie dla wszystkich najnowszych technologii Hi-fi, takich jak Dolby Atmos i DTS:X.

Czy potrzebuję specjalnego kabla HDMI, by korzystać z protokołu ARC?

Wszystkie kable HDMI na rynku są obecnie w pełni kompatybilne z ARC. Podobnie sprawa wygląda w przypadku telewizorów, amplitunerów, zestawów kina domowego oraz soundbarów wyprodukowanych w ostatnich latach. Jeżeli chcemy skorzystać z możliwości, jakie daje eARC, musimy zaopatrzyć się w najnowsze kable HDMI w wersji 2.0 (Premium High Speed) lub 2.1 (Ultra High Speed).

Musimy upewnić się również, czy nasze urządzenia poradzą sobie z tym standardem, Jeżeli nie będzie to możliwe, skazani zostaniemy na jakość zapewnianą przez oryginalną specyfikację ARC w HDMI 1.4.

Autor: Michał Kułakowski