Data publikacji:

Standard HEVC. Co to jest i co oznacza? 

HEVC to nowy system kodowania, który powoli staje się standardem nie tylko w materiałach filmowych, ale również w zdjęciach. W artykule przeczytasz, czym dokładnie jest HEVC, jakie ma zalety, a także które urządzenia są w stanie go obsłużyć. 
standard hevc

Czym jest standard HEVC?

HEVC, czyli High Efficiency Video Coding, jest standardem opracowanym przez międzynarodowe organizacje. Ich głównym celem było stworzenie innowacyjnego i uniwersalnego systemu kompresji plików. W porównaniu do poprzedniego standardu H.264/MPEG-4, materiały w HEVC zajmują mniej miejsca na dysku, jednocześnie gwarantując tak samo dobrą jakość obrazu. Przy rozdzielczościach 4K i 8K, gdzie pliki potrafią zajmować naprawdę dużo miejsca, to bardzo przydatne rozwiązanie. 
Firma Apple jako jedna z pierwszych wprowadziła na swoich urządzeniach standard HEVC dla materiałów filmowych i HEIF dla zdjęć. Pliki multimedialne zajmują zdecydowanie mniej miejsca, jednak warto zaznaczyć, że jakość materiałów nie ulega pogorszeniu.
Standard HEVC kluczowe cechy: 
  • wspiera rozdzielczość do 8192 × 4320 px (4K, 8K), 
  • pliki HEVC mogą ważyć do 50% mniej względem standardu H.264,
  • standard dostępny w całej Polsce od 30 czerwca 2022 roku, 
  • do korzystania ze standardu HEVC/DVB-T2 konieczne jest posiadanie kompatybilnego telewizora lub dekodera. 

Jak otworzyć materiały w standardzie HEVC? 

Standard HEVC został zaprojektowany w taki sposób, aby działał na większości urządzeń, dlatego wygania sprzętowe są minimalne. Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, to w przypadku sprzętów Apple smartfon powinien mieć zainstalowany iOS 11 lub nowszy. Telefony z Androidem od wersji 5.0 powinny już poradzić sobie z odtwarzaniem materiałów. 
Od 28 marca 2022 roku w Polsce funkcjonuje standard DVB-T2/HEVC, który został stworzony po to, aby zagwarantować lepszą przepustowość (do 40 Mb/s w 8 MHz), a także jakość obrazu. Od 30 czerwca 2022 roku standard HEVC będzie dostępny w całym kraju. Dla użytkowników oznacza to, że będą mieli oni do dyspozycji większą ilość kanałów w jeszcze lepszej jakości. 
Posiadacze starszych telewizorów mogą mieć problem z oglądaniem ulubionych programów. Urządzenia, które mają nie więcej niż 3–4 lata, powinny być w stanie obsłużyć ten format. W innym przypadku będzie konieczna wymiana telewizora na nowy lub zakup specjalnego dekodera. 

Jak przejść na standard DVB-T2? 

Jeśli posiadasz kompatybilny dekoder lub telewizor, to wystarczy rozpocząć automatyczne strojenie kanałów. Nie potrzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji. Jeśli nowe kanały się nie pojawiają, to sprawdź, czy przewód do naziemnej telewizji został podłączony w sposób prawidłowy. Jeśli masz problem z odbiorem sygnału, to warto zakupić antenę do telewizji naziemnej DVB-T2. Dzięki temu bez problemu uzyskasz dostęp do ulubionych kanałów. 

Czy standard HEVC jest rewolucją? 

Zdecydowanie tak! Standard obsługujący rozdzielczość do 8192 × 4320 px jest już wykorzystywany przez takich gigantów jak Netflix czy Amazon. Zmniejszenie rozmiaru plików nawet o 50% zapewni użytkownikom komfort, ponieważ będą mogli oglądać materiały filmowe w takiej samej jakości, jednak przy lepszej przepustowości i mniejszej ilości zajmowanego miejsca. Nowy standard został przyjęty bardzo dobrze przez producentów, dlatego spodziewamy się, że za jakiś czas całkowicie zastąpi H.264.MPEG-4. 
Zdjęcie: Unsplash
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.