Data publikacji:

Huawei Mate 50 Pro vs Mate 40 Pro. Który model od Huawei wybrać?

Huawei to jedna z najbardziej pożądanych marek telefonów komórkowych na rynku. Dostarcza telefony o wysokiej wydajności z zaawansowanymi funkcjami, wieloma obiektywami aparatów i gamą dodatkowych opcji upraszczających obsługę smartfonu. Biorąc pod uwagę parametry techniczne oraz zasobność portfela kupującego, każdy poszukujący telefonu może coś znaleźć dla siebie w szerokiej ofercie Huawei.  Pewnie zastanawiasz się jaki telefon wybrać?  Wybór odpowiedniego modelu w głównej mierze zależy od potrzeb użytkownika. Producent posiada wiele modeli o zróżnicowanych parametrach i stosunkowo dobrej cenie do jakości telefonu. 
huawei mate 50 pro vs 40 pro

Który model nowego smartfonu od Huawei wybrać?  

Najnowsze flagowce, czy może warto się jeszcze zainteresować starszymi generacjami, których cena znacząco spadła od daty premiery danego urządzenia. W podjęciu decyzji, na który model się zdecydujemy, musimy uwzględnić fakt, że producent ma bana na usługi i aplikacje Google.
Podjęcie decyzji będzie zależało od wymagań, jakie stawiamy przed naszym smartfonem, ponieważ każdy ma inne oczekiwania. Smartfony, które cechują się nienaganną i szybką pracą, muszą posiadać dobrej klasy procesor najlepiej ośmiordzeniowy o taktowaniu powyżej 2.0 GHz. Pamięć RAM o pojemności minimum 6 GB, co najmniej 128 GB pamięci na nasze dane i aplikacje, potrójny aparat fotograficzny o mocnej matrycy, pojemną baterię, która umożliwia optymalny czas pracy urządzenia min. 4000 mAh, wygodnym rozwiązaniem jest także złącze 3,5 mm oraz telefon wyposażony w łączność 5G.
W dzisiejszych czasach nie możemy sobie wyobrazić tego, żeby telefony nie posiadały podstawowych modułów takich jak LTE, Wi-Fi, Bluetooth oraz NFC. Aparat w takim smartfonie powinien posiadać oprócz dużej rozdzielczości dodatkowe obiektywy, które wpływają na jakość barw i głębi. Zoptymalizowane oprogramowanie do poprawy parametrów wykonywanych zdjęć to duże ułatwienie dla fanów fotografii. Czy Huawei Mate 50 Pro i Mate 40 Pro spełniają wszystkie wymagania? Jak radzi sobie najnowszy Huawei i jego starszy brat?

Huawei Mate 50 Pro vs Mate 40 Pro – wygląd

Nietuzinkowy design jest dla ciebie ważny? W gamie producenta znajduje się wiele ładnych urządzeń. Oryginalny wygląd, ciekawa kolorystyka oraz nowe rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że telefony Huawei mogą się podobać.
W przeciwieństwie do parametrów czy wydajności urządzenia, ocena telefonu pod względem wyglądu jest kwestią mocno subiektywną. Dany model po prostu się komuś podoba, albo nie, jednak za jedne z najładniejszych smartfonów uchodzą te o wyróżniającym się designie, efektownej konstrukcji i oryginalnej kolorystyce. Podobają się zwłaszcza telefony o jak najmniejszej ramce z prawie niewidocznym notchem.
Ważnym elementem jest też dobrze zaplanowany tył telefonu i odpowiednie umieszczenie obiektywów aparatu. Na atrakcyjność telefonu wpływa także jakość i materiał, z jakiego został wykonany.
Porównując dwa flagowe modele Huawei Mate 50 Pro czy Mate 40 Pro pod względem wyglądu możemy powiedzieć, że są one w swym designie zbliżone do siebie, różnią się jedynie drobnymi szczegółami. Mate 50 Pro jest nieco smuklejszy, co może przekładać się na bardziej komfortowe użytkowanie, Mate 50 Pro jest również lżejszy od swojego konkurenta, ocenę pod względem kolorystycznym zostawiamy do rozpatrzenia każdemu z osobna.

Huawei Mate 50 Pro vs Mate 40 Pro – parametry

Dobór parametrów urządzenia będzie zależał od tego, jakie oczekiwania stawiamy swojemu smartfonowi. Wielkość ekranu urządzenia będzie wpływać na wrażenia z użytkowania im większy ekran tym lepsze doznania, tutaj przeważa niewielką różnica Mate 40 Pro 6,76 cala.
Oba smartfony posiadają wyświetlacz OLED, które charakteryzują się wyższym kontrastem i szerszym kątem widzenia. Gęstość pikseli, czyli piksel na cal na ekranie to miara rozdzielczości. Im większa gęstość pikseli, tym lepsza jakość oglądania. W tym wypadku Mate 40 pro posiada nieznaczną przewagę.
Częstotliwość odświeżania ekranu ma wpływ na migotanie i redukcje szumów oraz na bardziej płynne przejścia animacji, w Mate 40 Pro 90 Hz, natomiast Mate 50 Pro 120 Hz. Wyświetlacze obu telefonów są zaokrąglone.
Pamięć wewnętrzna na dane systemowe, aplikacje oraz dane generowane przez posiadacza w Mate 40 Pro posiada 256 GB, a Mate 50 Pro może być wyposażony w pamięć o pojemność 512 GB, co skutkuję możliwością zapisu większej ilości plików i aplikacji na smartfonie. Pamięć RAM jest formą pamięci tymczasowej używanej do przechowywania aktualnie używanych danych. Im więcej posiadamy pamięci podręcznej tym szybciej możemy przetwarzać dane. Mate 50 Pro może być wyposażony w pamięć o 4 GB większa, niż Mate 40 Pro, czyli 12 GB. Smartfony zostały wyposażone w procesory o ośmiu watach co sprawia, że działają bardzo szybko.
huawei mate 50 pro

Huawei Mate 50 Pro vs Mate 40 Pro – aparat

Dzięki aparatowi XMAGE Ultra Aperture (główny 50 Mpix z OIS i zmienną przesłoną, 13 Mpix szeroki kąt o polu widzenia 120 stopni, teleobiektyw 64 Mpix z OIS.), Huawei Mate 50 Pro pozwala na robienie niesamowitych zdjęć w dzień i w nocy, smartfon doskonale dostosowuje parametry do warunków otoczenia, tryb profesjonalny daje nam 10 różnych możliwości ustawień, można dostosować głębie, ostrość oraz rozmycie tła. Smartfon jest w stanie zarejestrować do 24% więcej światła. Tryb nocny wiernie i ze szczegółami oddaje kolory.
Aparat Ultra Vision w Mate 40 Pro (główny 50 Mpix – Ultra Vision z zoomem optycznym, zoomem cyfrowym, aparatem ultraszerokokątnym i teleobiektywem 12 Mpix) oferuje najwyższą jakość w każdych warunkach. Aparat uwzględnia najdrobniejsze szczegóły w dzień i w nocy. Ultraszerokokątny obiektyw posiada doskonałą korekcję perspektywy.

Huawei Mate 50 Pro vs Mate 40 Pro – który telefon wybrać?   

Huawei Mate 50 Pro to jeden z najlepszych smartfonów na rynku. Posiada kapitalny ekran, jest wydajny i zaprojektowany z dbałością o szczegóły. Należy jednak pamiętać, że podczas użytkowania musimy korzystać z alternatywnych aplikacji, do których trzeba się przyzwyczaić. Mate 50 Pro to świetny smartfon, ale wymaga od użytkownika otwarcia na zmiany.
Huawei Mate 40 Pro to bardzo porządny flagowiec, ale podobnie jak model wymieniony wyżej nie posiada dostępu do usług i aplikacji Google. Oryginalny wygląd, świetna praca urządzenia wydajna bateria z szybkim ładowaniem, ciekawa ekspozycja wyspy z obiektywami może mocno do siebie przekonywać.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy Huawei Mate 50 Pro czy Mate 40 Pro, pod względem wydajności i jakości urządzenia będziemy bardzo zadowoleni. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to brak dostępu do takich aplikacji jak YouTube czy  mapy Google.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!