Data publikacji:

Hydroizolacja łazienki: jak wykonać?

Hydroizolacja łazienki obecnie jest standardem w każdym domu i mieszkaniu. Dzięki niej unikniemy zalania sąsiada lub wyrządzenia szkód we własnym domu, które mogłyby skutkować koniecznością przeprowadzania drogich remontów. Jej zrobienie wcale nie jest kosztowne ani trudne, a umożliwia ochronienie się przed nieprzyjemnymi skutkami dostawania się wody pod płytki. Żeby wykonać hydroizolację, przygotuj silikon sanitarny, fugę, grunt, folię w płynie, taśmę, narożniki i mankiety uszczelniające. Dowiedz się, jak ją wykonać krok po kroku.
hydroizolacja łazienki

Hydroizolacja łazienki – czy warto?

Czy hydroizolacja łazienki jest potrzebna? Izolacja pod płytki do łazienki jest obecnie uznawana nie tylko za coś potrzebnego, ale wręcz koniecznego. Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na zalanie, a fugi nie są na tyle szczelnym materiałem, by zawsze chronić pomieszczenie przed wodą.
Brak hydroizolacji łazienki może być przyczyną zalewania sąsiadów, grzybów i pleśni w łazience, brzydkiego zapachu oraz innych uszkodzeń. W momencie, w którym już się pojawią (a bez hydroizolacji pojawią się na pewno) konieczne będzie wykonanie remontu łazienki. Wśród podstawowych zalet hydroizolacji wykonywanej przy użyciu folii w płynie można wymienić:
  • dobre właściwości wiążące z każdym typem podłoża,
  • brak newralgicznych punktów, przez które woda mogłaby przeciekać,
  • elastyczność warstwy oraz jej odporność na grzyby i pleśnie,
  • łatwą procedurę nakładania i wykańczania łazienki.

Jaka hydroizolacja do łazienki będzie najlepsza?

Jaka najlepsza hydroizolacja łazienki? To zależy! Do wyboru mamy folie w płynie, masy oraz maty uszczelniające. Na narożniki stosujemy kołnierze, mankiety lub taśmy wykonane z tkaniny poliestrowej. Przydać się może również sznur i masa do wypełniania dylatacji. Izolacja przeciwwilgociowa łazienki musi być dopasowana do charakteru pomieszczenia. Jeżeli w łazience posiadamy ogrzewanie podłogowe, konieczne będzie zastosowanie folii w płynie odpornej na wysokie temperatury.
Jaka hydroizolacja pod prysznic? Czy izolacja różni się w poszczególnych miejscach w łazience? Przeważnie nie, jednak warto wspomnieć o tym, że w sztuce budowlanej wyróżniamy dwie strefy łazienkowe – mokrą oraz wilgotną. Strefa mokra znajduje się na całej podłodze oraz pod prysznicem czy w odległości 20 cm od wanny i 50 cm od umywalki. Strefa wilgotna to miejsca, które nie są narażone na bezpośrednie zalanie, czyli ściany znajdujące się daleko od źródeł wody czy sufit. W strefie mokrej wykonujemy izolację wodną, natomiast na ścianach można zrobić przeciwwilgociową.

Jak wykonać hydroizolację łazienki?

Pracę nad hydroizolacją łazienki rozpoczynamy od przygotowania podłoża. Trzeba usunąć wszystkie elementy, które nie są do niego mocno przytwierdzone, a ewentualne nierówności uzupełnić zaprawą wyrównującą. Teraz trzeba zagruntować powierzchnię, najlepiej podwójną warstwą preparatu. Następnie przygotowujemy taśmę uszczelniającą oraz kołnierze i przytwierdzamy je do zagruntowanego podłoża. Procedurę wykonywania izolacji rozpoczynamy od pokrycia powierzchni folią w płynie. Teraz przykładamy taśmę i ponownie nakładamy płynną folię, najlepiej dwuwarstwowo.
Pamiętajmy o odczekaniu odpowiedniej ilości czasu po nakładaniu poszczególnych warstw środków gruntujących oraz folii. Muszą mieć okazję do zespolenia się z podłożem, by były wystarczająco trwałe. Drugą z warstw nakładamy zawsze prostopadle względem pierwszej. Preparaty można aplikować przy pomocy wałka lub pędzla. Kluczowe jest rozrobienie ich zgodnie z zaleceniami producenta, jeśli tego wymagają. Po pełnym przeschnięciu folii można przejść do układania płytek na kleju przeznaczonym do łazienek. Całość uzupełniamy wysokiej jakości fugą z dodatkami biobójczymi. Od teraz powierzchnia jest zabezpieczona przed wodą i przenikaniem wilgoci.

O czym jeszcze pamiętać podczas wykonywania hydroizolacji łazienki?

Hydroizolacja bezwzględnie musi znajdować się na całej podłodze, w okolicy umywalki, prysznica i wanny, a często także toalety. W zakresie ścian panują nieco inne zasady – wokół wanny izolacją pokrywamy ściany na wysokości 2 metrów, natomiast umywalki –około 60 centymetrów. W pozostałych częściach łazienki wystarczy zaizolować ściany do 10 centymetrów od podłogi. Wszystkie krawędzie, gdzie łączy się ceramika łazienkowa ze ścianami, należy zabezpieczyć silikonem.
Folię w płynie nakładamy w taki sposób, by każda jej warstwa miała około 1 milimetr grubości. Kiedy zakładamy dodatkową folię lub taśmę, musi być ona zatopiona w folii w płynie właśnie na tę wysokość – nie powinna wystawać. Żeby wykonanie tego zadania było łatwiejsze, preparaty do wykonywania hydroizolacji zazwyczaj barwione są na jaskrawe kolory. Ułatwia to odnalezienie lokalizacji, w których należy dołożyć środka. Wszystkie miejsca, w których znajdują się rury lub odpływy, zabezpieczamy mankietami. Wybierając fugi, należy pamiętać o tym, by były to produkty przeznaczone do łazienki i odporne na działanie wody.

Hydroizolacja łazienki – cena

Ile kosztuje hydroizolacja do łazienki? Jeśli w koszty wliczana jest sama hydroizolacja łazienki, cena za metr kwadratowy będzie wynosić pomiędzy 15 a 25 złotych. Do tego będzie trzeba jednak doliczyć koszty układania płytek i fugowania, czyli 90–120 złotych za metr kwadratowy. Finalna cena za zrobienie hydroizolacji łazienki to jednak nie tylko robocizna, ale również koszty materiałów – oprócz silikonu, gruntu, mankietów czy folii w płynie, także fug i płytek. Jeśli jednak chcemy ograniczyć koszty remontu lub wykańczania nowej łazienki, zarówno hydroizolację, jak i układanie płytek można wykonać samodzielnie.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!