Data modyfikacji:

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Hulajnogi elektryczne kilka lat temu przebojem wdarły się do polskich miast za sprawą popularnych firm wypożyczających je na godziny. Malejące ceny oraz wysoka konkurencja sprawiły, że na własne pojazdy tego typu może sobie jednak pozwolić już każdy z nas. Dowiedzmy się zatem, ile kosztuje hulajnoga elektryczna.

hulajnoga

Hulajnogi elektryczne są już stałym elementem życia. Poruszają się na nich zarówno turyści, jak i osoby dojeżdżające do pracy lub rekreacyjnie spędzające wolny czas. Pojazdy te pozostają też przebojem wśród dzieci i wybierane są przez rodziców lub opiekunów jako idealny prezentem na wiele okazji. Zdarza się nawet, że korzystają z nich policjanci czy strażnicy miejscy na patrolach. Ile więc przeciętnie zapłacimy za hulajnogę elektryczną?

Ile kosztują hulajnogi elektryczne?

Rozstrzał cen w przypadku hulajnóg elektrycznych jest bardzo duży. Generalnie ceny tych urządzeń rozpoczynają się od około 350 złotych, a kończą nawet na na kilkunastu tysiącach złotych. Koszt sprzętu zależy od bardzo wielu zróżnicowanych czynników. Aby lepiej je zrozumieć, przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Hulajnoga dla dziecka lub dorosłego – najtańsze hulajnogi w przedziale cenowym od 350 do około 750 złotych to urządzenia przeznaczone przeważnie dla najmłodszych użytkowników. Niższy koszt wynika wprost z osiąganych przez nie rozmiarów oraz obniżonej mocy silnika, która zapewnia bezpieczną jazdę. Konstrukcja pojazdów sprawia poza tym, że obsłużą one użytkowników o wadze maksymalnie 50-70 kilogramów. Ceny podstawowych modeli hulajnóg elektrycznych dla dorosłych zaczynają się dopiero od pułapu około 900-1000 złotych.

Moc silnika oraz zasięg – na cenę sprzętu niebagatelny wpływ ma moc jego silnika, która przekłada się na osiąganą przez nie maksymalną szybkość i zasięg. Najpopularniejsze hulajnogi w cenie od 1000 do 2000 złotych zazwyczaj odznaczają się mocą silnika na poziomie 250-350 W, prędkością od 25 do 30 km/h oraz zasięgiem około 18-25 kilometrów na pełnym ładowaniu. Pojazdy za ponad 2000 złotych, dzięki silnikowi o mocy 500-700 W, rozpędzą się jednak już nawet do 60 km/h i przejadą jednorazowo kilkadziesiąt kilometrów.

Jakość wykonania, dodatkowe funkcje i przeznaczenie – na cenę hulajnogi elektrycznej zdecydowanie wpływa jakość i wytrzymałość materiałów, z jakich została wykonana. Za bardziej solidne urządzenia zazwyczaj zapłacimy o kilkadziesiąt procent więcej. Droższe modele, w cenach zaczynających się powyżej 1500 złotych, będą kusiły też użytkowników wieloma dodatkowymi funkcjami. Mowa tu np. o dedykowanym wyświetlaczu z informacjami o aktualnej szybkości, przebytym dystansie i stanie naładowania baterii. Hulajnogi mogą współpracować też z dedykowaną aplikacją mobilną lub posiadać kompleksowy system hamulcowy. W przeciwieństwie do pojazdów typowo miejskich, modele przeznaczone do jazdy w terenie odznaczają się grubszymi kołami z dętkami, a także lepszymi amortyzatorami. Czasami trafimy też na pojazd z wbudowanym niewielkim krzesełkiem lub koszykiem na bagaż. Dzięki zastosowaniu unikatowej budowy, zdarza się, że droższe modele mogą pochwalić się również bardziej kompaktowymi rozmiarami po złożeniu, co ułatwia ich przenoszenie.

Dodatkowe koszty związane z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych

Pamiętajmy, że im bardziej skomplikowany sprzęt kupujemy, tym wyższe będą koszty jego naprawy i konserwacji. Hulajnogi elektryczne to dość wrażliwe urządzenia pociągające na podzespołach elektronicznych, toteż wiele elementów może ulec w nich usterce i będzie wymagać wymiany w punkcie serwisowym. Najczęściej będziemy wymieniali zniszczone lub zużyte kółka, zwłaszcza jeżeli poruszamy się po trudnym terenie i korzystamy z modeli z dmuchanymi oponami.

Autorka: Redakcja magazyn ceneo