Data publikacji:

Jaki inteligentny zamek wybrać? Pomysły na smartdom

Chcesz otwierać drzwi bez użycia klucza? A może właśnie projektujesz swój smartdom i szukasz dodatkowych gadżetów, które zwiększą funkcjonalność nowoczesnego wnętrza? W takim razie doskonałym wyborem jest inteligentny zamek – akcesorium, które zagwarantuje ci wygodę i bezpieczeństwo w jednym. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak działa inteligentny zamek do drzwi, szafki czy furtki oraz na co warto zwrócić uwagę w trakcie jego zakupu.
Locking entrance door with a smart phone

Inteligentny zamek – must have w każdym smartdomu

Z pewnością przynajmniej raz w życiu miałeś szansę spotkać się z inteligentnym zamkiem. To gadżet chętnie montowany w hotelach, w których zamiast klasycznego klucza otrzymujesz specjalną kartę. Po przyłożeniu jej do czujnika drzwi się otwierają.
Jak się okazuje – inteligentny zamek coraz częściej pojawia się również w domach. Producenci oferują gadżet w różnych odsłonach. Oprócz zastosowania znanych z hoteli kart do jego otwarcia mogą służyć również czytniki linii papilarnych czy moduł NFC, do którego potrzebujesz aplikacji zainstalowanej na swoim smartfonie.

Jakie zalety i wady ma inteligentny zamek?

Koncepcja smartdomu z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a wraz z nią zwiększa się liczba nabywanych inteligentnych zamków. Czy słusznie? Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie jego zalet i wad, o których warto wiedzieć jeszcze przed zakupem praktycznego, nowoczesnego gadżetu.
Do zalet inteligentnego zamka do drzwi możemy zaliczyć:
  • wygodę użytkowania (możesz raz na zawsze zapomnieć o konieczności noszenia ze sobą kluczy),
  • możliwość zdalnego wpuszczania gości (na przykład z poziomu dedykowanej aplikacji),
  • kontrolę i bezpieczeństwo bez względu na miejsce przebywania,
  • możliwość udostępniania kodów tymczasowych (na przykład osobom, które doglądają domu w trakcie twojej nieobecności),
  • szereg praktycznych ustawień, w tym funkcja automatycznego blokowania,
  • zwiększoną ochronę przed włamaniem.
A jakie wady ma inteligentny zamek? Największym minusem jest jego wysoka cena, która zaczyna się od niecałego tysiąca złotych. Użytkownicy zwracają także uwagę na rzadką, ale mimo wszystko zawodność tego typu gadżetów elektronicznych, która może uniemożliwić wejście do budynku. Inteligentny zamek nie jest również rozwiązaniem dla osób, które mogą mieć problem z zapominaniem kodu bezpieczeństwa (zwłaszcza z uwagi na fakt, że rekomenduje się jego regularną zmianę).

Jaki inteligentny zamek wybrać? Pomocne wskazówki

Chcesz kupić inteligentny zamek do swojego smartdomu? To świetnie się składa, bo coraz więcej producentów ma go w swojej ofercie. Na rynku znajdziesz przede wszystkim gadżety od takich marek jak Abus, Gerda, Woox, Somfy i Yale. Dużą popularnością cieszą się także inteligentne zamki Xiaomi, które łączą w sobie funkcjonalność z dobrą ceną.
Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu inteligentnego zamka? Przede wszystkim sprawdź, czy gadżet jest kompatybilny z twoimi drzwiami. Zazwyczaj funkcjonalne akcesorium jest dedykowane skrzydłom o grubości wynoszącej 7–9 cm (w zależności od producenta).
Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej metody dostępu. Najpopularniejsi producenci proponują inteligentne zamki do drzwi czy furtki sterowane aplikacją, na klucz mechaniczny, z klawiaturą lub przyciskiem otwierającym. Dobrym rozwiązaniem jest wybór gadżetu z dwustopniowym zabezpieczeniem.
Ważne jest również zasilanie inteligentnego zamka. W zależności od interesującego cię modelu może być ono bateryjne (zazwyczaj na baterie AA) albo akumulatorowe (wbudowany element jest ładowany przy użyciu kabla USB). Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest inteligentny zamek na baterie, o ile będziesz pamiętać o ich regularnej wymianie.
Co jest jeszcze ważne w trakcie wyboru inteligentnego zamka? Zwróć uwagę na:
  • łączność (zazwyczaj jest to Bluetooth i Wi-Fi),
  • temperaturę pracy (zakres powinien być jak największy, aby mieć pewność, że inteligentny zamek będzie działać nawet w trakcie mrozów i upałów),
  • dostępność aplikacji na twoim smartfonie,
  • dodatkowe funkcje – Auto-Lock, Auto-Unlock, harmonogram działania, możliwość wygenerowania jednorazowych kodów, powiadomienia Push na telefon, monitorowanie aktywności.

Polecane inteligentne zamki do drzwi i furtki

Czas sprawdzić, jakie inteligentne zamki do drzwi, furtki czy nawet szafki cieszą się największą popularnością wśród użytkowników serwisu Ceneo.pl. Poniżej znajdziesz zestawienie najlepszych gadżetów smart.
Inteligentny zamek Gerda tedee z wkładką – najpopularniejszy model wśród klientów, sprzedawany w zestawie nie tylko z bezpieczną wkładką profilową atestowaną w klasie 6., ale także w Bridge dającym dostęp do domowej sieci Wi-Fi. Produkt jest wyposażony w wydajny akumulator ładowany kablem USB, ma funkcję autootwierania i autozamykania oraz umożliwia zdalną obsługę.
Inteligentny zamek do drzwi Gerda Lock V3 – kolejna polecana propozycja od marki Gerda, tym razem przeznaczona do montażu wewnętrznego i dedykowana wyłącznie właścicielom urządzeń Apple. Gadżet jest obsługiwany przy użyciu aplikacji Home, a do jego zasilania służą 4 baterie CR123 działające nawet do 10 miesięcy.
Inteligentny zamek Yale Linus Smart Lock + Wi-Fi Bridge – klientom szukającym maksymalnej funkcjonalności polecamy właśnie ten model. Nowoczesne urządzenie to gwarancja bezpieczeństwa – zostało zaprojektowane w taki sposób, aby odryglowanie i zaryglowanie drzwi było niemożliwe. Dodatkowo, dzięki dedykowanej aplikacji Yale Access, możesz generować wirtualne klucze dla gości, sprawdzać, czy drzwi są zamknięte, a nawet obserwować aktywność korzystania z inteligentnego zamka.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.