Data publikacji:

iOS 14. Co nowego w systemie operacyjnym Apple?

iOS 14 to kolejna odsłona popularnego systemu operacyjnego dostępnego na telefony firmy Apple. W najnowszej wersji amerykański producent skupił się na poprawieniu wydajności, a także umieszczeniu kilku interesujących funkcji.

Widżety na ekranie początkowym 

Funkcjonalność znana dobrze posiadaczom telefonów z Androidem w końcu jest dostępna na telefonach z iOS 14. Na ekranie głównym możemy umieścić wybrany widżet, który będzie pokazywał najważniejsze informacje. Dodatkowo użytkownik może wybierać ich rozmiary, a także rozmieszczać w dowolny sposób. Inteligentne stosy z widżetami pozwalają na dopasowanie aplikacji, z których korzystamy najczęściej.

Porządek w aplikacjach 

Biblioteka aplikacji to zupełnie nowe rozwiązanie, które ma pomóc w zarządzaniu apkami. Smartfon automatycznie układa je w specjalne grupy. Dzięki temu szybko znajdziemy niedawno dodane aplikacje czy te należące do konkretnych kategorii związanych z social mediami, zdrowiem bądź grami. 

Obraz w obrazie w Face Time 

To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli jednocześnie prowadzić rozmowę telefoniczną i korzystać z wybranej aplikacji. Przeprojektowany został także ekran powiadomień o przychodzących połączeniach. Pasek jest dużo zgrabniejszy, co jednocześnie zabiera mniej miejsca na głównym ekranie.

Wiadomości 

W iOS 14 pojawiło się kilka nowych rozwiązań, usprawniających komunikowanie z innymi użytkownikami. System pozwala teraz na przypięcie nawet dziewięciu istotnych konwersacji. Grupy w wiadomościach mogą mieć logo w postaci Memoji lub Emoji.

Aby zwrócić się do kogoś bezpośrednio w rozmowie grupowej możesz wpisać imię wybranej osoby, co pozwoli na jej wyróżnienie w konwersacji. Na konkretne wątki w rozmowach grupowych odpowiesz teraz bezpośrednio. Wówczas fragment rozmowy będzie widoczny jako zupełnie nowy wątek. 

W systemie iOS 14 nie zabrakło nowych styli Memoji. Do wyboru mamy maski, grupy wiekowe, a także 20 nowych fryzur. Spersonalizowanie postaci będzie teraz jeszcze łatwiejsze!

Mapy 

Apple nie porzuca rozwoju swoich map, dlatego w iOS 14 również znalazło się kilka istotnych usprawnień. Partnerzy producenta opracowali przewodniki po rozmaitych miejscach całego świata. Wszystkie informacje o miejscach są zapisywane, dlatego możesz do nich wrócić w dowolnym momencie. 

Tłumaczenie rozmów 

Jeżeli chcesz w jeszcze łatwiejszy sposób porozumiewać się w innych językach, to Apple wprowadziło funkcję Tłumaczenia konwersacji. iOS 14 pozwala na prowadzenie rozmów w 11 językach.

,p>Wystarczy obrócić telefon i stuknąć przycisk mikrofonu. Wprowadzony tekst zostanie automatycznie przetłumaczony na wybrany język. Niestety, ale w dalszym ciągu na liście nie ma wsparcia dla języka polskiego. 

Aplikacja Dom 

Inteligentny dom stanowi bardzo ważny element nowego systemu iOS. Urządzenia wspierające HomeKit pojawiają się w specjalnej aplikacji. System sugeruje automatyzacje poszczególnych urządzeń, co ma pomóc w efektywnym korzystaniu. 

W aplikacji pojawił się również widok statusu poszczególnych urządzeń. W ten sposób bardzo szybko podejrzysz, które światła są zapalone, a także czy drzwi od garażu pozostają otwarte. Klikając na ikonkę, automatycznie przejdziesz do panelu zarządzania danym sprzętem.

Dodatkowo w HomeKit możesz wyznaczać strefy aktywności w kamerach, a także skonfigurować oświetlenie, aby zmieniało temperaturę w zależności od pory dnia. 

Przeglądarka Safari 

Apple w iOS 14 swoją uwagę skupiło również na przeglądarce Safari. Przede wszystkim usprawniono w niej wydajność i według producenta jest to obecnie najszybsza mobilna przeglądarka na świecie. Dodatkowo jeżeli zapisane hasło nie będzie dobrze zabezpieczone, otrzymasz o tym powiadomienie. Raport o ochronie prywatności pozwoli na dokładne sprawdzenie przez jakie witryny jesteśmy śledzeni. 

Słuchawki AirPods z jeszcze lepszą integracją 

Posiadacze słuchawek AirPods i AirPods Pro mają powody do zadowolenia. W iOS 14 pojawia się dźwięk przestrzenny, gwarantujący kinową jakość. Dynamiczne śledzenie ruchu głowy sprawia, że kanały dźwięku docierają tam, gdzie powinny. Ponadto na telefonie pojawią się powiadomienia o stanie baterii AirPodsów. 

Ciekawie prezentuje się funkcja dostrajania słuchawek. W praktyce oznacza to, że AirPodsy mogą dostosowywać się do różnić w słuchu. Wzmacnianie dźwięków i dostrajanie ich do konkretnego użytkownika z pewnością wpłynie na komfort użytkowania. 

Wycinki aplikacji 

To zupełna nowość! Wycinki pozwalają na uruchomienie fragmentu aplikacji i korzystanie wyłącznie z interesujących nas funkcji. Opcja ma usprawnić proces zamawiania jedzenia, płatności za parking czy wypożyczania roweru. Takie aplikacje ważą bardzo mało i otwierają się na telefonie w mgnieniu oka! 

iOS 14 dba o prywatność 

W aplikacjach firm trzecich od teraz można logować się z pośrednictwem konta Apple. Na ekranie głównym pojawia się specjalny wskaźnik, który informuje, czy dana aplikacja wykorzystuje w danym momencie mikrofon. W Centrum Sterowania można podejrzeć również, jakie narzędzia były wykorzystywane przez daną aplikację. 

Telefony Apple, na których zainstalujesz iOS 14 

Nowy system iOS 14 będzie działał nie tylko na najnowszych telefonach Apple, ale również na tych nieco starszych. Poniżej znajdziesz pełną listę wspieranych urządzeń:  
 • iPhone 11 
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max 
 • iPhone XS 
 • iPhone XS Max 
 • iPhone XR 
 • iPhone X 
 • iPhone 8 
 • iPhone 8 Plus 
 • iPhone 7 
 • iPhone 7 Plus 
 • iPhone 6S 
 • iPhone SE 1. generacji
 • iPhone SE 2. generacji
 • iPod touch 7.generacji 

Autor: Bartłomiej Mazurek