Data publikacji:

Izolacja balkonu: jaka papa jest najlepsza? Jak wykonać?

Balkony i tarasy pełnią w naszych domach lub mieszkaniach wiele funkcji. Poza czysto użytkową, pozwalają przede wszystkim na relaks na świeżym powietrzu, a nawet na organizację spotkań w gronie rodziny czy znajomych. Ponieważ są one wystawione na warunki atmosferyczne oraz duże zmiany temperatury, posadzki balkonowo-tarasowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, w przeciwnym razie ulegną szybkiemu zniszczeniu, które może prowadzić też do uszkodzenia lub zalanie elementów konstrukcyjnych całego budynku. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych są papy bitumiczne. Podpowiadamy zatem, jak je dobierać oraz układać.
izolacja balkonu

Czy warto położyć papę na balkonie lub tarasie?

Papy to używany od dziesiątek lat materiał budowlany, używany jako podstawa hydroizolacji stropów, fundamentów, dachów, posadzek i ścian. Proces ich produkcji jest dość prosty – cienką płachtę wykonaną z włókna szklanego, poliestru lub tektury pokrywa się masą asfaltowo-smołową (bitumiczną), która po zaschnięciu tworzy zwartą powłokę zapobiegającą przedostawaniu się przez nią wody oraz wilgoci. Papy są bardzo skutecznym, a przede wszystkim względnie tanim materiałem izolacyjnym, dlatego też mimo pojawienia się na rynku wielu alternatyw są wciąż bardzo chętnie wybierane.

Jaka papa na balkon i taras?

Papy dzielimy na wiele rodzajów, w zależności od ich właściwości fizycznych. Wśród najważniejszych parametrów wymienić możemy grubość, która wyrażona jest w milimetrach, bowiem wpływa ona na ciężar rulonów papy, a także łatwość, z jaką ją instalujemy i obrabiamy.
Niezwykle istotna jest też wytrzymałość mechaniczna materiału, a więc łatwość, z jaką może on ulec rozdarciu. Producenci podają ją w standardowych jednostkach SI określających siłę, a więc w niutonach (N) na 50 milimetrów materiału. Wytrzymałość zależy przede wszystkim od typu zastosowanego podkładu warstwy bitumicznej. Najbardziej wrażliwe są papy tekturowe, a najbardziej odporne będą te wykonane na podstawie tworzywa sztucznego i tkanin szklanych. Do stosowania na tarasach i balkonach stanowczo odradza się stosowanie pap tekturowych, których podkład może pod wpływem wilgoci zaciąganej ze stropu powoli gnić i niszczeć.
W przypadku papy na balkon i taras bierzemy pod uwagę ponadto jej giętkość. W tej kategorii rozróżniamy produkty standardowe i modyfikowane. Eksperci zalecają używanie tych drugich, które poznamy po specjalnych oznaczeniach literowych SBS i APP, które są skrótem od chemicznej nazwy środków dodawanych do warstwy bitumicznej. Papy modyfikowane odznaczają się zwiększoną odpornością na zginanie w temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza. Producenci zaznaczają przy tym w dokumentacji technicznej produktu dokładne zakresy tolerowanej temperatury.
Czasami papa stanowi właściwe podłoże tarasu (znacznie rzadziej balkonu). W takim wypadku stosujemy dwie warstwy materiału – podkładową oraz wierzchnią, co gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie posadzki. Po zrobieniu wylewki lub ułożeniu płyt izolacyjnych na papy wierzchnie kłaść możemy zarówno panele z desek kompozytowych, jak i gres oraz płytki kamienne. Co więcej, wykorzystując papy z materiałami zapobiegającymi rozrastaniu się korzeni, na podłodze możemy też, po odpowiednim przygotowaniu, wysypać ziemię i cieszyć się zielonym tarasem.
Papy wierzchnie powinny być grube i posiadać specjalną posypkę nadającą im antypoślizgową fakturę, a także chroniącą materiał przed nadmiernym nagrzewaniem się w słońcu oraz szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Podkreślmy, że posypka powinna być spójna i mocna, w przeciwnym wypadku ulegnie szybkiemu starciu. Wybieramy więc produkty wysokiej jakości, z których już po pierwszym rozwinięciu nie rozsypuje się drobny mineralny piasek.

Jak położyć papę na balkonie?

Papę kładziemy bezpośrednio na starannie oczyszczoną i pozbawioną jakichkolwiek skaz betonową powierzchnię tarasu lub balkonu. Koniecznie powinna być ona jednak pokryta odpowiednim środkiem gruntującym, najlepiej dedykowanym preparatem bitumicznym. Do izolacji balkonu lub tarasu używamy papy samoprzylepnej lub zgrzewalnej, tańsze produkty mocowane za pomocą gwoździ przeznaczone są głównie do stosowania na dachach.
Papy samoprzylepne posiadają od spodu warstwę kleju, chronioną zdejmowaną folią. W pierwszej kolejności rozwijamy rolkę i sprawdzamy, czy materiał jest odpowiednio dopasowany. Następnie odrywamy spodnią warstwę zabezpieczającą. Papę trzeba solidnie przymocować do podłoża za pomocą kilkukrotnego wałkowania. W przypadku pap zgrzewalnych po ich ułożeniu musimy sięgnąć po palnik gazowy, który rozgrzeje jej powierzchnię i sprawi, że zacznie przywierać do posadzki.
Podczas wykonywania podłoża musimy też pamiętać o wykonaniu zakładek uszczelniających przy ścianach od szerokości 10 centymetrów, a także pozostawieniu odsłoniętych ewentualnych otworów odpływowych pozwalających na spływanie wody.

Co zamiast papy na balkon?

Jeżeli nie chcemy stosować papy, możemy zdecydować się na zabezpieczenie posadzki za pomocą specjalnych folii uszczelniających. Wykonuje się je z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) i układa się metodą dwuwarstwową lub na zakładkę przy pomocy kleju lub taśm samoprzylepnych. Alternatywą są żywice polimerowe, często określane przez producentów jako „folie w płynie”, albo uszczelniające zaprawy cementowe, które nakłada się w dwóch warstwach na grubość kilku milimetrów.
Zdjęcie: Envato Elements