Data modyfikacji:

Izolacja rur c.o. w piwnicy: jak to zrobić? Poradnik

W polskich domach spotykamy się z wieloma typami systemów ogrzewania, wiele z nich korzysta z pieców i kotłów na paliwa stałe lub płynne, które instalowane są najczęściej w piwnicach. Większość osób zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że na ich wydajność wpływa nie tylko jakość spalanego paliwa, ale także szczelność ścian, otworów okiennych i drzwiowych oraz metoda ocieplenia budynku. Bardzo często zapominamy jednak o tym, że odpowiednią izolację powinny otrzymać także rury transportujące gorącą wodę do grzejników. W artykule radzimy, jak powinna wyglądać skuteczna izolacja rur c.o. w piwnicy.
Hydraulic Heating Pipes
Rury c.o. bardzo często pozostają kompletnie odsłonięte, by ułatwić kontrolę ich stanu technicznego oraz dać do nich szybki dostęp w razie wystąpienia awarii. Jeżeli są one jednak kompletnie niezabezpieczone, to podczas sezonu grzewczego będą wypromieniowywać duże ilości ciepła, obniżając skuteczność całej instalacji, a tym samym podwyższając koszty jej eksploatacji. Problem ten jest tym poważniejszy, im większy dom lub budynek obsługuje nasz piec.
Poprawnie wykonana izolacja rur jest więc w stanie wpłynąć na rachunki, minimalizując starty ciepła, ale nie tylko. W piwnicach, w których montowane są kotły i piece, chroni ona też rury przed rdzą, wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i dużymi zmianami temperatury, które z czasem wpływają na trwałość ich struktury.

Czym ocieplić rury c.o.?

Rury c.o. w piwnicy ociepla się na kilka sposobów. Do tego celu wykorzystuje się kilka różnych materiałów izolacyjnych, które charakteryzują się nieco innym współczynnikiem przewodności cieplnej, a więc ich ogólnej skuteczności.

Izolacja rur c.o. z pianki polietylenowej

Najpopularniejszy materiał używany do izolacji rur c.o. Pianka polietylenowa (PE) odznacza się dużą elastyczność, a także minimalną przepuszczalnością i absorpcją wody i wilgoci. Przeciętny współczynnik jej przewodności cieplnej waha się w granicach od 0,035 do 0,045 W/(m2K).

Izolacja rur c.o. z pianki poliuretanowej

Pianki wykonane z poliuretanu (PU) odznaczają się dużą odpornością na działanie środków chemicznych. Niszczeje jednak i kruszeje pod wpływem promieniowania UV, nie należy jej więc stosować w mocno nasłonecznionych miejscach. Materiał charakteryzuje się też mniejszą tolerancją na wilgoć w porównaniu do izolacji polietylenowej. Współczynnik przewodności cieplnej, w zależności od producenta, waha się w granicach od 0,03 do 0,04 W/(m2K).

Izolacja rur c.o. za pomocą styropianu

Styropian jest stosunkowo rzadko używany do izolacji samych rur c.o., ale wykonane z niego kształtki i formy używane są do zabezpieczania połączeń z niektórymi urządzeniami grzewczymi. Materiał jest twardy, łatwo ulega odkształceniom wywołanym uszkodzeniami mechanicznymi, a także nie chroni zbyt dobrze przed wilgocią. Współczynnik przewodności cieplnej styropianu zamyka się w granicach od 0,03 do 0,04 W/(m2K).

Izolacja rur c.o. za pomocą wełny mineralnej

Bardzo skuteczny materiał izolacyjny, do ochrony rur wykorzystuje się zarówno wełny szklane, jak i mineralne. Produkty tego typu znajdują zastosowanie głównie przy zabezpieczeniu długich odcinków rur c.o. oraz rurociągów, dlatego też używa się ich w elektrociepłowniach i kotłowniach wielu obiektów przemysłowych oraz placówek użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły.

Instalacja izolacji rur c.o.

Materiały izolacyjne najlepiej kupować w postaci specjalnych wyprofilowanych otulin do rur c.o. Przyjmują one postać rękawów lub węży, które po odpowiednim przycięciu nakładamy na fragmenty rur. Większość produktów jest na obu brzegach pokryta klejem, dzięki czemu owiniemy je bardzo szczelnie, bez potrzeby stosowania dodatkowych preparatów lub środków. Wszystkie szpary zaklejamy specjalną taśmą izolacyjną.
Przed przystąpieniem do prac konieczne jest jednak wyłączenie ogrzewania i odczekanie na całkowite wystudzenie się wszystkich rur. Niezwykle ważne jest też dokładne wymierzenie całej instalacji, pozwalające określić ilość potrzebnej izolacji. Do przycinania otuliny wykorzystujemy nożyczki lub nóż.
Oczywiście izolacją nie owijamy jedynie prostych fragmentów rur. W miejscach zgięć oraz przy łukach musimy dokładnie skrócić końcówki otulin w taki sposób, by dokładanie do siebie pasowały.
Kiedy rura zgina się pod kątem 90 stopni, spotykające się końcówki pionowej i poziomej otuliny przycinamy pod kątem 45 stopni. W wykonaniu tych cięć pomóc może drewniana skrzynka uciosowa. Tak wykonane połączenie owijamy dodatkowo taśmą izolacyjną.
Bardzo często rury c.o. uginają się pod kątem 90 stopni po łuku. Chociaż elastyczną izolację bez problemu wsuniemy w taki kształt, by mogła ona bez widocznych szpar połączyć się z otulinami na prostych fragmentach instalacji, jej obie końcówki należy przyciąć pod kątem 30 stopni. Łączenia zabezpieczamy taśmą.

Jakie rury do c.o.?

Typ materiału, z jakiego są wykonane rury c.o., ma pewien wpływ na rodzaj stosowanej izolacji.
  • Rury stalowe – wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury, niska cena za metr. Materiał bardzo łatwo oddaje ciepło (wskazana jest solidna izolacja) i jest trudny w obróbce (przycinanie lub łączenie).
  • Rury plastikowe – najtańszy typ rur, odznacza się sporą trwałością oraz niezwykłą łatwością montażu. Do użytku z systemami c.o. można stosować wyłącznie modele wykonane ze wzmocnionych tworzyw, takich jak polibutylen. Plastik jest kiepskim przewodnikiem ciepła, rury nie wymagają więc grubej izolacji.
  • Rury miedziane – lekkie, łatwe w montażu i bardzo wytrzymałe rury odporne na korozję, są jednak o kilkadziesiąt procent droższe od dwóch pozostałych typów.
Zdjęcie: Envato Elements