Data publikacji:

Jak dbać o baterię w iPhonie?

Chciałbyś zachować długi czas pracy na baterii w swoim iPhonie? Przygotowaliśmy dla ciebie szereg wskazówek, które pomogą zoptymalizować akumulator i przedłużyć jego żywotność. Sprawdź, jak dbać o baterię w iPhonie.
jak dbać o baterie iphone

Dlaczego warto dbać o baterię iPhone’a?  

W smartfonach Apple stosowane są baterie litowo-jonowe, charakteryzujące się trwałością, a także bardzo dobrą wydajnością. Mimo bardzo dobrych właściwości, baterie tego typu nie są pozbawione wad. Przede wszystkim mają określoną żywotność, która w przypadku smartfonów wynosi około 500 cykli. Za jeden cykl uznajemy naładowanie urządzenia od 0 do 100%. Po tym czasie telefon może pracować krócej, a gdy kondycja baterii spadnie poniżej 80%, może być konieczna wymiana jej na nową.
Odpowiednie zadbanie o akumulator sprawi, że wydłużymy jego żywotność, co pozwoli dłużej cieszyć się bezproblemową pracą.  Wystarczy kilka kroków, aby zauważyć wyraźne efekty.

Przydatne porady dotyczące baterii iPhone’a  

Unikaj wysokich temperatur  

Jednym z największych zagrożeń dla baterii iPhone’a jest zbyt wysoka temperatura, która może wpłynąć na znaczące obniżenie żywotności baterii. Smartfon optymalnie działa w warunkach od 0 do 35 stopni. W upalne dni unikaj używania telefonu, a szczególnie staraj się nie ładować go w takich warunkach.
Gdy dopuszczalna temperatura zostanie przekroczona, system może automatycznie przerwać ładowanie. Producent twierdzi, że w niskich temperaturach wydajność baterii może być niższa, jednak po powrocie do cieplejszego miejsca wszystko powinno wrócić do normy.  

Sprawdź aplikacje działające w tle  

Wiele aplikacji działa nawet wtedy gdy nie korzystasz z telefonu. W ten sposób na bieżąco otrzymujesz powiadomienia. To jednak ma znaczący wpływ na czas pracy akumulatora. W ustawieniach i sekcji bateria znajdziesz dokładne wyliczenia jak długo dana aplikacja działała w tle. Aby to wyłączyć, należy przejść do Ustawień następnie do zakładki Ogólne i wybrać Odświeżanie w tle. Tam będziesz mógł wyłączyć wybrane przez siebie aplikacje.  

Włącz wolniejsze ładowanie  

W ustawieniach baterii możesz wybrać opcję zoptymalizowanego ładowania. Telefon analizuje sposób, w jaki ładowane jest urządzenia, i opóźnia pełne naładowanie akumulatora tak, aby była ona gotowa do pracy o określonej porze. Szybkie ładowanie może generować wyższe temperatury, dlatego gdy nie jest to konieczne warto korzystać z wolniejszego dostarczania energii.  

Korzystaj z trybu oszczędzania energii  

Jeśli chcesz w łatwy sposób wydłużyć czas pracy akumulatora, to skorzystaj z trybu oszczędzania energii. Gdy jest on włączony, w telefonie zostaje zredukowana jasność wyświetlacza, efekty animacji są ograniczone, natomiast wiele aplikacji nie pobiera danych w tle. Jednocześnie możemy swobodnie korzystać z urządzenia. Dzięki temu będziesz w stanie wydłużyć czas pracy nawet o kilkadziesiąt minut.  

Nie rozładowuj telefonu do 0%  

Rozładowywanie akumulatora litowo-jonowego do absolutnego zera jest dla niego szkodliwe, ponieważ sprawia, że liczba cykli ładowania będzie zdecydowanie większa. Warto podłączać urządzenie do ładowania, nawet gdy pasek pokazuje 50%. W ten sposób zadbasz o to, aby kondycja akumulatora była cały czas na wysokim poziomie.   

Korzystaj z oryginalnych akcesoriów  

Pamiętaj, aby do ładowania wykorzystywać zawsze oryginalne akcesoria z certyfikatem Made for iPhone. Nieoryginalne ładowarki czy przewody mogą doprowadzić do uszkodzenia układu ładowania, a także niekorzystnie wpływać na baterię poprzez niewłaściwy dobór napięcia podczas ładowania.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.