Data modyfikacji:

Jak kisić buraki? Co zrobić z kiszonych buraków?

Dziś samodzielnie przygotowane przetwory przestają być wyłącznie domeną naszych babć, które doskonale wiedzą, jak kisić buraki. Marynowanie, konserwowanie, piklowanie, kiszenie napawa dumą każdą – nawet nieco mniej wprawioną – gospodynię. Co więcej, kiszonki zamknięte w słoikach kryją w sobie bogactwo witamin i składników mineralnych. Ich przygotowanie również nie jest trudne! Poznaj więc sprawdzony sposób na kiszone buraki i ciesz się ich unikalnym smakiem o każdej porze roku.
jak kisić buraki

Kiszone buraki – właściwości

Burak zasługuje na miano polskiego superfood. To warzywo korzeniowe o pięknej, czerwonej barwie powinno jak najczęściej gościć na naszych talerzach – nie tylko ze względu na niską cenę. Spożywanie buraków pomoże dostarczyć składników odżywczych, wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Niestety długi kontakt warzyw z wodą w trakcie gotowania sprawia, że część ich witamin zostanie utracona. Ciekawą alternatywę stworzą więc pieczone lub kiszone buraki. Te drugie będą podwójnie wartościowe przez zawarty w nich kwas mlekowy! To naturalny probiotyk, dbający o prawidłową pracę jelit.

Jak kisić buraki? Nim przedstawimy odpowiedź, podpowiemy, dlaczego w ogóle warto poświęcić czas na przygotowanie domowych przetworów z tych warzyw. Bogate są w witaminy (A, C, E, K, PP czy z grupy B). Odnaleźć w nich można także wapń, potas, żelazo czy fosfor. A jak ich regularne spożywanie wpływa na zdrowie?
  • Kiszone buraki wspierają walkę z wolnymi rodnikami i chronią przed stresem oksydacyjnym.
  • Wzmacniają odporność.
  • Dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego – chronią przed anemią i miażdżycą, obniżają poziom złego cholesterolu.
  • Pomocne są przy profilaktyce przeciwnowotworowej.
  • Charakteryzują się bardzo niską kalorycznością.
Kiszone buraki znajdują też szczególne miejsce w kuchni. Same korzenie możemy zjadać bezpośrednio ze słoiczka, dodawać do surówek, wykorzystywać w barszczu czy dorzucać do energetyzujących koktajli. Różnorodne zastosowanie znajduje również sok z kiszonych buraków. Przepis na niego jest banalnie prosty, wiąże się bowiem z fermentacją warzyw!

Jak kisić buraki? Przepis

Zrobienie pysznych i zdrowych kiszonych buraków w plastrach nie wymaga szczególnych umiejętności! Co będzie potrzebne?
  • 2 kg surowych buraków;
  • około 2 litry przegotowanej wody;
  • 2 łyżki soli niejodowanej;
  • kilka ząbków czosnku;
  • kilka liści laurowych;
  • kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu.
Buraki myjemy, obieramy i kroimy w cienkie plastry. Wkładamy je do umytych i wyparzonych słoików tak, aby wypełniły około 2/3 ich pojemności. Dorzucamy dodatki. Całość zalewamy zimną wodą (uprzednio przegotowaną z dwiema łyżkami soli), zostawiając kilka centymetrów wolnych wewnątrz słoików. Zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Proces fermentacji trwa mniej więcej 5-7 dni.

Co drugi dzień można delikatnie wstrząsnąć każdym ze słoików. Gdy zależy nam wyłącznie na uzyskaniu zakwasu do picia, czyli soku z kiszonych warzyw, możemy użyć niekonwencjonalnych dodatków. Zamiast ziela angielskiego, czosnku, liści laurowych można wykorzystać goździki, imbir, wiśnie, porzeczki czy nawet maliny!

Gdy buraczki sfermentują, płyn przelejmy do czystych butelek i przechowujmy w lodówce nawet do kilkudziesięciu dni. Wybornie smakuje zarówno sok z kiszonych buraków na czczo, jak i spożywany między posiłkami czy dodawany do domowego barszczu czerwonego! Buraki kiszone do słoików na zimę bez wątpienia urozmaicą naszą kuchnię i sprawią, że będzie nie tylko smaczna, lecz również wyjątkowo zdrowa!
Autorka: Anna Mlonka