Data publikacji:

Jak malować ściany farbą z brokatem?

Malowanie ściany farbą z brokatem wydaje się nie lada wyzwaniem. Tymczasem nie jest to nic trudnego. Wystarczy nutka kreatywności, podstawowe narzędzia malarskie oraz szczypta wiedzy, jak właściwie to zrobić, by nasze wnętrza zyskały nowy, błyszczący charakter. Poniżej przedstawiamy, jak odpowiednio przygotować się i jak wykonać profesjonalne malowanie ścian brokatowych z wykorzystaniem gotowych farb brokatowych bądź lakieru i brokatu. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.
Jak malować ściany farbą z brokatem

Zalety malowania ścian farbą z brokatem

Jaka będzie najlepsza farba do ścian. Ranking popularnych produktów najczęściej zawiera bardziej tradycyjne propozycje. Co jeśli jednak chcemy trochę zaszaleć? Malowanie ścian brokatowymi farbami niesie ze sobą liczne zalety. Pierwszą z nich jest optyczne powiększenie pomieszczenia oraz dodanie mu blasku. Pomieszczenie dzięki zastosowaniu brokatowej ściany (jednej lub kilku) wyda się bardziej przestronne, a to dzięki doskonałej współpracy z naturalnie wpadającym do pomieszczenia światłem. Cząsteczki brokatu odbijają bowiem światło, rozczepiając je, przez co pomieszczenie wydaje się szersze i wyższe.
Brokatowe ściany doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylach glamour, nowoczesnym, a także industrialnym czy rustykalnym. Połyskujące ściany to również doskonały pomysł na aranżację pokoju dziecięcego, w którym ozdobne elementy dodają magicznej aury.
Ściany brokatowe to również dobry pomysł, gdy chcemy przeprowadzić szybką i zauważalną metamorfozę, bez dużych nakładów finansowych. Do zmian wnętrza wystarczy bowiem farba z brokatem bądź lakier i brokat. W ramach kosztów znajdzie się również sprzęt malarski oraz materiały ochronne. Całość jesteśmy w stanie zamknąć w kilkuset złotych.
Uzyskany efekt z kolei będzie nas cieszył przez dobrych kilka lat. Dodatkowym atutem ścian brokatowych w domu jest łatwość aplikacji. Możemy więc taki remont przeprowadzić sami, bez konieczności zatrudniania ekip malarskich, z którymi wiążą się dodatkowe koszty.

Co potrzebujemy do pomalowania ściany farbą z brokatem?

Obecnie na rynku dostępne są zarówno farby gotowe, posiadające już w sobie brokat, jak również lakiery do farb, z którymi możemy samodzielnie połączyć interesujący nas odcień brokatu (występują one w formie past bądź proszków).
Farby brokatowe należy aplikować na ściany za pomocą pędzla, najlepiej wykonanego z naturalnego włosia. Pozwala to bowiem na uzyskanie równomiernego rozmieszczenia brokatu na ścianach. Rzadziej polecanym, ze względu na trudność aplikacji, sposobem jest ten z wykorzystaniem wałka malarskiego. Najczęściej są to wałki o bardzo krótkim włosiu lub wykonane ze specjalnej gąbki.
Oprócz wałków i pędzli znajdziemy również na malarskich półkach tzw. packi (do nanoszenia past brokatowych), szczotki oraz różnego rodzaju akcesoria (np. szmatki do przecierania).

Jaki odcień farby z brokatem wybrać?

Wybór koloru brokatu zależy od nas samych. Powinien on jednak pasować do stylu wnętrza i podkreślać jego charakter, nie gryząc się z nim. Gotowe farby z brokatem najczęściej mienią się w kolorach złota, miedzi oraz srebra. Do ścian w ciepłych odcieniach polecane są brokaty złote i miedziane. Doskonale wyglądają na przykład z brązem, pomarańczem czy beżem na ścianie. Srebrny brokat z kolei świetnie podkreśli charakter szarej czy czarnej ściany, wydobywając z niej tak zwaną głębię.

Jak malować ściany farbą z brokatem?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup gotowej farby z brokatem, malowanie ścian taką farbą nie różni się zasadniczo od standardowego malowania. Jeśli jednak chcemy samodzielnie stworzyć kompozycję brokatową, ważne jest, by najpierw pokryć ścianę samą farbą, bez brokatu, a następnie, po jej wyschnięciu, zaaplikować na ścianę wymieszany wcześniej przez nas transparentny lakier z brokatem. Gdy chcemy zaoszczędzić czas, możemy również od razu zakupić gotowy lakier z brokatem.
W każdym z wyżej opisanych przypadków należy pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod farbę. Źle przygotowane podłoże sprawi, że nasza farba szybciej odpadnie bądź pojawią się pod nią nieestetyczne pęcherzyki powietrza. Warto więc poświęcić chwilę na ten etap, by móc potem cieszyć się pięknym wnętrzem przez długie lata.
Malując ściany farbą brokatową bądź lakierem z brokatem, należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie, które pozwoli nam dostrzec, czy nakładana emulsja rozkłada się równomiernie na ścianie, i dopasować odpowiednio technikę aplikacji. Brokat wygląda bowiem pięknie, gdy skrzy się na ścianie delikatną poświatą. Mocne, punktowe natężenia nie będą dobrze wyglądały, zwłaszcza gdy będą nieregularne.
Czym innym są z kolei aplikacje bądź odmalowane szablony. Wtedy punktowe, skupiające się w obrębie danego kształtu natężenie brokatu będzie jak najbardziej estetyczne.
Malowanie powinniśmy rozpoczynać od rogów i miejsc, do których trudniej będzie nam dotrzeć, stopniowo przesuwając się płynnymi ruchami pionowymi w stronę większych przestrzeni. W niektórych wypadkach farba bądź lakier z brokatem będzie wymagać kilkukrotnych aplikacji. Należy pamiętać jednak, by dokonywać ich w odpowiednich odstępach czasu, wskazanych przez producenta na opakowaniu. Dzięki temu unikniemy ściągania się produktu, w przypadku aplikacji na mokrą ścianę.
Zdjęcie: fsyfe/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo